Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/naradi/kozy-apodperya-na-rezani-dreva): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Kozy na řezání dřeva - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kozy (podpěry) na řezání dřeva

Kozy (podpěry) na řezání dřeva
Zima za chvíli zaklepe na dveře, podzim se také netváří tak, že by nás chtěl rozmazlovat teplem a i když doma netopíme klasickými kamny, třeba si rádi vychutnáme pohled na polena praskající v krbu. A abychom si rozproudili krev v těle i pohybem, nařežeme si dříví na topení sami nejlépe na vlastnoručně vyrobených podpěrách.
reklama

Jednoduché ale praktické „kozy“ na dřevo snadno vyrobíme během jednoho odpoledne a ještě stihneme pořádně nabrousit pilu.

Díky řetízkům jsou nohy koz pevně zaaretovány ve správné poloze a kozy na dřevo jsou stabilní a pevně stojí na rovné podložce. Díky krátké zdvojené podpěře můžeme bezpečně ruční nebo motorovou pilou řezat i krátké kusy dřeva.

Postup

  1. Ze širších plotových planěk si nařežeme materiál. Nemáme-li stolní okružní pilu stačí nám výkonný „mafl“ se stranovým pravítkem. Profil prkének by měl být cca 10×2 cm, délka 105 cm – 4 kusy (nohy) a 70 cm – 2 ks (na podpěry na krátká polena).

  2. Rozložené nohy koz na řezání dřeva, které postavíme do tvaru písmene X, by po rozložení stály pouze na vnitřních hranách. Přímočarou pilkou proto jejich konce mírně pod úhlem seřízneme.

  3. Delším řezem mírně zkosíme i horní konce podpěr, vložené dřevo tak bude lépe držet. Horní konce hran potom zkulatíme pásovou brusku, abychom se o ně při práci neporanili.

  4. Připravené díly na výrobu nohou je nutno vzájemně spojit. Cca 35 cm od horního okraje vyvrtáme vprostřed nohou otvor pro vložení spojovacího šroubu, při vrtání dbáme na kolmost.

  5. Pro spojení použijeme vratové šrouby s podložkou a křídlovou matkou, po dotažení se hlava šroubu do materiálu zapustí a neprokluzuje. Křídlovou matku snadno při manipulaci povolíme.

  6. Nohy koz na dřevo spojíme řetízkem. Pilkou na kov řetízek zkrátíme na potřebnou délku a kleštěmi otevřeme očka se závitem. Asi 10 cm od spodní části nohou si malým vrtáčkem předvrtáme otvory pro vložení oček, kleštěmi pak očka znovu přivřeme.

  7. Dvě připravené nohy, již sešroubované do tvaru X, vzájemně spojíme čtyřmi prkénky 90 cm dlouhými, na každý spoj použijeme vždy dva vruty s křížovou zápustnou hlavou v nerezové úpravě délky 50–60 mm. Otvory pro ně si předvrtáme.

  8. Základní konstrukce koz na dřevo je hotová. Ze dvou kratších prkýnek (cca 70 cm), si vytvoříme „menší X“, které bude sloužit jako podpěra pro pohodlné řezání kratších polen, konec podpěry také seřízneme pod úhlem a podpěru přivrtáme k bočním prkénkům.

  9. Kozy jsou hotové, hrany strhneme smirkem, po rozložení můžeme doupravit úhel stojných stran nohou tak, aby pevně stály na zemi. Je vhodné natřít kozy voděodolným lakem nebo lazurou, aby déle vydržely i venkovní počasí.

Pepův tip

Mimo sezonu jdou kozy složit. Zaberou pak jen místo na šířku nohou a můžeme je i pověsit na stěnu (jednoduše povolíme křídlové matky bez jakéhokoliv nářadí). Když nepoužíváme pilu, nezapomeňme povolit i pilový pás. Aby kozy vydržely stát venku i při nepříznivém počasí, doporučujeme použít nerezový spojovací materiál i řetízky a kozy dobře povrchově upravit. Jako materiál použijte tvrdé dřevo, nebo borovici.

Více informací o nářadí, se kterým jsme pracovali, se dozvíte zde.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Velký test pokosové pily JET 11  fotek

Velký test pokosové pily JET

Po několka letech úspěšného prodeje zakracovací nebo-li pokosové pily JET JSMS-10 jsme se rozhodli posoudit, jaké má tato pila výhody i nevýhody a ...


Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas 5  fotek

Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas

Štípačka na dřevo sleduje poslední trendy, které jsou zaměřeny na výrazné usnadnění práce v zahradě. Vhodně vybraný model zvládne zpracovat velké m ...


Přípravu dřeva na zimu není dobré podceňovat 6  fotek

Přípravu dřeva na zimu není dobré podceňovat

Abychom se v zimě mohli dostatečně ohřát u rozpálených kamen, musíme si včas zajistit dřevo na topení, případně jiný otop. Není to ale tak jednoduc ...


Nové řetězové pily NAREX - Připravte si dřevo, bude to nářez! 19  fotek

Nové řetězové pily NAREX - Připravte si dřevo, bude to nářez!

Společnost NAREX, výrobce profesionálního ručního elektrického nářadí, přináší 3 nové modely z řady řetězových pil o jmenovitém příkonu 2 400W, čímž s ...


Stavba vnitřního krbu 2. díl 18  fotek

Stavba vnitřního krbu 2. díl

Krb vestavěný do přízemí patrového domu s vývodem komína na střechu musí mít komín procházející i patrem. Nevyužít teplého vzduchu pro přitopení v hor ...


Štípačky - aneb sekera je za dva zlatý a štípačka za tolar 17  fotek

Štípačky - aneb sekera je za dva zlatý a štípačka za tolar

Potřebujete dřevo do krbu, kamen nebo kotle? Žádný problém. Dřevo je levné, zatím je ho dostatek a na mnoha chatách a chalupách prostě ani jiný zdroj ...


Stavba vnitřního krbu 1. díl 15  fotek

Stavba vnitřního krbu 1. díl

Chceme-li si postavit krb nebo kachlová kamna svépomocí, můžeme snadno splakat nad výdělkem. Postavit kamna nebo krb tak, aby měly správný odtah a vyh ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×