Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Není klíč jako klíč

Není klíč jako klíč

Sada montážních klíčů již neodmyslitelně patří ke každé domácí dílně. Jejich výběr a nákup ale není úplně snadný. I pro hobby použití se nám vyplatí připlatit si a pořídit kvalitní provedení, které nám vydrží navěky. U lákavých, často asijských produktů, je kvalitní provedení pouze reklamním spojením, jenž má přilákat co nejvíce zákazníků.

reklama

Montážní klíče jsou vyráběny z vysoce kvalitních ocelí, nejčastěji jde o chrom-vanadové složení. To zajišťuje, že toto nářadí bude mít velmi vysokou životnost. Chrom je chemický prvek lesklé barvy s neobyčejnou tvrdostí a vysokou korozní odolností. Vanad se používá jako přídavek do ocelí s vysokým obsahem chromu, kde je zastoupen jako speciální typ karbidu, zjemňující strukturu materiálu. Výsledkem je obrovská odolnost proti opotřebení. Výrobní proces zahrnuje v rámci produkce montážních klíčů nejrůznějších řad operace jako odlévání, kování, broušení, kalení nebo povrchových úprav. Drobné díly se vyrábějí na přesných třískových obráběcích strojích.

V sortimentu nářadí však existují obrovské rozdíly v kvalitě. Zatímco značkové, dražší a také v Evropě vyráběný sortiment snese obvykle velmi tvrdé nasazení ve strojních dílnách a kovozpracujících provozech s konečnými montážními operacemi, to levné, produkované v Číně je často rozdílné na první pohled. Nejen, že je prodáváno v lacinějších obalech s nevalným zpracováním, ale i samotné nářadí bývá materiálově ošizené. To jak v materiálu, tak konečné povrchové úpravě.

Montážní ploché klíče

Základní a nejjednodušší typ montážních klíčů jsou otevřené, známé také jako ploché stranové. Jde o nejdostupnější možnost, která nesmí chybět v žádné dílně. Běžně dostupný rozsah velikostí je 6 až 24 mm, ty jsou dostupné ve velké většině prodávaných sad. Není však problém sehnat i větší, ty se ale uplatní více ve strojní výrobě, než kutilské dílně.

Klíče ploché s očkem

S podobnou nabídkou jsou na tom klíče očkoploché, ty mají z jedné strany klíč plochý a otevřený, z druhé pak očkový. Výbornou volbu představuje provedení očkoplochých klíčů majících uprostřed oček ráčnu s volnoběžnou pojistkou. Jde o zařízení umožňující mít stále nasazený klíč na matici i ve chvíli, kdy není prováděno utahování. Malou nevýhodou všech plochých a očkoplochých klíčů je poněkud komplikovanější prostorová náročnost, daná konstrukčním řešením. U ráčnového klíče musíme navíc počítat i s vyšší pořizovací cenou. U očkoplochých klíčů je rozsah velikostí v sadě běžně od 6 do 17 mm.

Trubkové klíče jsou jednoduché. Jejich podstatou je trubka, na obou koncích vykována do tvaru šestihranu. Pod šestihranem jsou vytvořeny otvory, kudy je při vedena tyč, přes kterou při práci utahujeme matici. Pro tento prvek se také používá často název roubík. Trubkové klíče procházejí po výrobě povrchovou úpravou, což znamená nejčastěji galvanické pokovení. To i při levnější výrobě zaručuje dostatečnou životnost. Trubkové klíče používáme především při prostorových omezeních, kdy je například matice umístěna ve velmi úzkém prostoru. Zcela typický způsob užití nalezneme při výměně zapalovacích svíček zážehových motorů u osobních automobilů.

Klíče nástrčkové - gola

Velmi oblíbené jsou klíče nástrčkové. Většina z nás je důvěrně zná jako základ Gola sady, která je tvořená ráčnou a sadou mnoha nástrčných klíčů v různých velikostech. Součástí je i prodlužovací mezikus, který často využíváme při utahování šroubových spojů v úzkých prostorách nebo jinak komplikovaně přístupných místech. Ráčna je vybavena přepínatelnou volnoběžkou se systémem rohatky a západky, tu si nastavíme podle požadavku na povolování nebo utahování příslušného spoje. Konec ráčny je opatřen povrchovou úpravou nebo návlekem z plastu pro příjemnější práci. Gola sady se od sebe liší velikostí čtyřhranu ráčny, rozsahem dodávaných nástrčných hlavic a šroubovacích bitů.

Imbusové klíče

K dalším nepostradatelným pomocníkům v dílně patří klíče Imbus. Jde o typ, který je zakončen šestihranem a používá se při manipulaci se šrouby, opatřenými vnitřním šestihranem. Velkou výhodou těchto klíčů je velká tuhost v krutu. Jsou konstruovány pro větší utahovací momenty. Podobně vypadají i nástavce pro Torx šrouby. Ty ale mají tvar šestipaprskové hvězdičky.

Stavitelné a momentové klíče

Posledními známými modely klíčů jsou stavitelné a momentové. První z nich, kam patří např. hasáky či sika kleště, disponují spodní stavitelnou čelistí a jsou určeny pro náročnější utahování a povolování spojů větších rozměrů, kde nelze použít klasické ploché klíče. Momentový typ je určen pro utahování přesně stanoveným momentem - například v autodílně jej použijeme při opravách motorů, kde jsou přesně určeny utahovací momenty tak, aby nedošlo ke zborcení materiálu.

Několik rad pro práci a uložení klíčů

  • Při práci s montážními klíči používáme vždy ochranné pracovní pomůcky, především pak rukavice, které naše ruce ochrání před drobnými poraněními.
  • Skladování lze řešit dodanými plastovými kufry, v nichž je nářadí uloženo a ochráněno před poškozením. Sortiment organizérů je široký, vybere si každý dle svých potřeb. A nebo si vyrobí šikovnou bedýnku na nářadí.
  • Velmi šikovným prvkem je zakoupení nástěnného regálu s věšáky, určenými přímo pro přehledné uskladnění různých klíčů.
  • Kutilové si zajisté držáky na klíče mohou vyrobit - jako základ použijeme dřevotřískovou desku s přesně navrtanými otvory. Do otvorů připevníme přes dvě matice tyčky stejných délek a klíče pověsíme mezi tyto tyčky.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Domácí dílna 23  fotek

Domácí dílna

Pověsit obrázek, dotáhnout kapající kohoutek, přitáhnout povolené šrouby nebo slepit rozvrzanou židli je občas zapotřebí v každé domácnosti. Abyste ...


Co by měla obsahovat domácí dílna? 18  fotek

Co by měla obsahovat domácí dílna?

V každé domácnosti je potřeba čas od času něco opravit, utáhnout, zatlouct, přišroubovat. S kulatým nožem a paličkou na maso si dlouho nevystačíte. ...


Nosítko na nářadí 14  fotek

Nosítko na nářadí

Máte pár kousků často používaného nářadí nebo třeba malířských potřeb? Padají na vás ze čtyř různých poliček, místo aby byly pěkně pohromadě? Vyrob ...


Bedýnka na nářadí systémem falešného cinkování 9  fotek

Bedýnka na nářadí systémem falešného cinkování

Cinkované šuplíčky znáte ze starých skříněk po babičkách i z moderního nábytku. To pravé cinkování na jemné zkosené ozuby v amatérských podmínkách ...


Údržba domácího nářadí – 1. díl 2  fotek

Údržba domácího nářadí – 1. díl

Zimní období je mimořádně vhodné k uvedení domácího dílenského nářadí poničeného letními aktivitami do přijatelného stavu. Nejvhodnější je pustit se d ...


Péče o malé nářadí 4  fotek

Péče o malé nářadí

Péče o drobné ruční nářadí je stejně důležitá, jako péče o to elektrické nebo akumulátorové. Přiznejte si, že i ti nejvzornější kutilové občas otví ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
seřízení hoblovky Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 františek
0
Magnet-it Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Denis
0
Co to je za nářadí? Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 tomas
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×