Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/za-nehody-a-otravy-plynem-vetsinou-muze-nespravne-pouzivani-plynovych-spotrebicu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Nesprávné používání plynových spotřebičů - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Za nehody a otravy plynem většinou může nesprávné používání plynových spotřebičů

Za nehody a otravy plynem většinou může nesprávné používání plynových spotřebičů
V zimním období se bohužel už tradičně setkáváme se zprávami o různých nehodách a často i smrtelných otravách v souvislosti s provozem plynových spotřebičů. Samotný ohřev vody plynem za nic nemůže, na vině je většinou provoz vadných a zastaralých zařízení a jejich nesprávné použití. Jen nízké procento spotřebičů prochází každoroční revizí.
reklama

Ačkoli by se podle různých zpráv o nehodách způsobených nesprávným používáním plynových spotřebičů mohlo zdát, že ohřev vody a vytápění plynem je hazard s lidskými životy, opak je pravdou. Při spalování plynu sice vzniká oxid uhličitý, v menší míře také oxid uhelnatý a hoření spotřebovává vzdušný kyslík, všechny tyto průvodní jevy jsou ale dány fyzikálními zákony a moderní plynová zařízení se s nimi umí velmi dobře vyrovnat. Pokud někdy k tragédii dojde, na vině je vždy nesprávně používaný, špatně nainstalovaný či zastaralý plynový spotřebič. Velké riziko pak představuje také špatný stav komína. Tato nebezpečí se týkají především zařízení typu „B“, tedy těch, která ke spalování využívají vzduch z místa instalace. Zejména starší komínové spotřebiče je pak nutné pravidelně kontrolovat a čistit, čímž maximálně minimalizujeme riziko problémů.

V naší praxi se často setkáváme s nízkým povědomím zákazníků o nutnosti správné instalace a nesprávným používáním plynových spotřebičů. Lidé se také jen málo zajímají o bezpečnostní technologie, které moderní plynový spotřebič obsahuje. A to je samozřejmě chyba. Základní vodítko přitom poskytne už vlastní označení přístroje.

Hledejte označení B11BS

Klíčovou bezpečnostní součástí plynového komínového spotřebiče je teplotní pojistka spalin. Ta sleduje, zda spaliny z hořáku bezpečně odcházejí odtahem do komína. Pokud tomu tak není a spaliny proudí zpět do místnosti, hořák spotřebiče se vypne. Právě špatný odtah spalin je totiž častou příčinou otrav plynem a udušení. Zařízení, která pojistku zpětného toku spalin mají, jsou označena jako provedeníB11BS. Jedině kotle či ohřívače s tímto označením lze používat v obytných místnostech.

Naproti tomu plynové spotřebiče označené jako B11 pojistku zpětného tahu spalin nemají. Legislativa ani technické normy použití spotřebičů bez pojistky nezakazují, na obalu a v technické dokumentaci těchto zařízení ale musí být jasně uvedeno omezení použití pouze na dobře větrané prostory stavebně oddělené od obytných místností. Spotřebiče v provedení B11 jsou také často určeny pouze pro provoz v exteriéru.

Pozor na komíny a technický stav plynových spotřebičů

Velmi důležitým faktorem pro absolutně bezpečný provoz plynových spotřebičů je také stav komína. Je až s podivem, kolik lidí přitom pravidelné kontroly komína podceňuje. Častým odůvodněním laxního přístupu je domněnka, že pokud nepoužíváme kotel na tuhá paliva, na stavu komína příliš nezáleží. Tento postoj je ovšem mylný. Za značnou část otrav spalinami plynového spotřebiče může právě ucpaný komín. Řešení je přitom snadné – pravidelná revize komína odborníkem.

A když už jsme u těch revizí, pravidelnou kontrolou by mělo procházet i samotné zařízení. Podle našich zkušeností je pravidelně kontrolováno a servisováno pouhých 30 % plynových spotřebičů. Odborník přitom dokáže při revizi najít drobné vady, vyměnit opotřebené a zanesené součásti, čímž výrazně prodlouží životnost celého zařízení. O zvýšení provozní bezpečnosti ani nemluvě.

Co můžete udělat pro zvýšení bezpečnosti svého plynového spotřebiče a předejít tak otravě plynem?

· Zajistěte dobré větrání místnosti, v níž je plynové zařízení umístěno.

· Pozor pří výměně oken za nová/těsnější – stále musí být zabezpečen dostatečný přísun vzduchu pro spotřebič!

· Pozor na provedení plynového spotřebiče. Zařízení označená jako B11BS mají pojistku zpětného tahu spalin, spotřebiče označené B11 nikoli.

· Udržujte spotřebič v dobrém technickém stavu a jednou ročně jej nechte zkontrolovat odborníkem.

· Pokud je to možné, umístěte spotřebič do technické místnosti či do komory, nikoli například do koupelny. Zařízení s označením B11 patří pouze do dobře větrané technické místnosti!

· Pozor na bezchybný stav komína. Pravidelná kontrola kominíkem by měla být samozřejmostí.

Více o vytápění, bezpečnostních pojistkách i spotřebičích se dozvíte na www.enbra.cz

Autor: Enbra (tisková zpráva)

Související články

Časté nehody o Štědrém dnu a jak se jim vyhnout 9  fotek

Časté nehody o Štědrém dnu a jak se jim vyhnout

Štědrý den bývá nejen slavnostní a veselý, ale občas také hektický, uspěchaný a riskantní. Tím, že se vaří, smaží a peče o něco víc než v jiné dny, ...


Změnit dodavatele plynu je nejvýhodnější v létě. Ušetříte už v nadcházející topné sezóně 3  fotek

Změnit dodavatele plynu je nejvýhodnější v létě. Ušetříte už v nadcházející topné sezóně

Dle nejnovějších výpočtů energetických specialistů je změnou dodavatele plynu možné ušetřit v průměru 5 700 Kč ročně. Záleží hlavně na tom, od kter ...


Jak si prodloužit sezonu a připravit LPG lahve na zimu 8  fotek

Jak si prodloužit sezonu a připravit LPG lahve na zimu

Léto skončilo a v rámci příprav na zimu je potřeba postarat se i o LPG láhve. Můžete je uložit k zimnímu spánku, anebo využít jejich výhod a prodlouži ...


Co a jak musíme dělat, když uniká plyn? 5  fotek

Co a jak musíme dělat, když uniká plyn?

Únik plynu je i v dnešní moderní době plné moderních přístrojů a detektorů strašákem nejednoho uživatele plynového spotřebiče, a je samozřejmě nutn ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×