Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kvalitní sekačky trávu nepoškodí

Kvalitní sekačky trávu nepoškodí
Nevěřte tomu, že tráva vydrží všechno, že je to prostě nezmar. Ublížit ji můžeme i špatnou péčí. Třeba nevhodně posečená plocha kazí celkový dojem ze zahrady. Čert ale vezmi estetiku: horší je to, že rostliny trávy můžeme nesprávným sečením poškodit a v porostu pak dojde k nevratným změnám. Ohleduplné sečení zajistí sekačka od firmy Wolf-Garten.
reklama

Ke každému typu trávníku je správná jiná výška trávy a tu udržujeme sečením. Pravidelným krácením podporujeme odnožování travních jedinců a tím dosahujeme dostatečného zárůstu a kvalitního vzhledu celé plochy. Jednotlivé travní druhy reagují rozdílně na intenzitu a výšku sekání, takže četnost našich zásahů je odvislá od druhového složení, funkce trávníku a vlivu počasí.

Jak to bude? Nakrátko.

Ale zase ne moc, jako u holiče. Sečení je nutné přizpůsobit přírůstku a to tak, že bychom měli při každém sekání snižovat výšku trávníku maximálně o třetinu výšky. V praxi to znamená, že po návratu z dovolené bychom trávník neměli sekat najednou, ale postupně během několika dní vždy o třetinu.

Čím relativně výš trávník v létě sekáme, tím méně je stresován horkem a suchem. Při vyšší výšce trávy a dobrém zapojení si optimálně drží vlhkost a celkově lépe řídí svůj vodní režim, takže nežloutne. Zahradní trávník není golfové hřiště!

Poprvé po výsevu trávník sečeme při výšce 6 - 8 cm, a snížíme ho na 5 - 6 cm. Postupným sečením v pravidelných rytmech se přibližujeme k zamýšlené výšce trávníku.

Rotační sekačky

Při nákupu bychom měli zohlednit dostatečný výkon pro uvažované plochy, kvalitní sběrací zařízení či možnost využít kvalitní sekačku pro jiné účely (třeba pro sběr spadaného listí nebo vertikutovaného materiálu). Mezi způsoby sečení dominují jednak sekačky rotační, jednak vřetenové čili cylindrické. Do jisté míry lze říci, že každá z nich se hodí na určitý druh trávníku.

Rotační kvalitní sekačky jsou cenově příznivější než vřetenové sekačky, a při dobrém nabroušení nožů a dostatečném výkonu motoru mají kvalitní střih a velmi dobrý sběr pokoseného materiálu. Aktuální novinkou na našem trhu jsou rotační elektrické sekačky od WOLF-Garten – COMPACT PLUS, které lze pouhým otočením růžice na šasi předělat na sekačku na mulčování: posečený a rozmělněný trávník jednoduše zapadá zpět do trávního porostu (jen je třeba přísně dodržovat pravidla jako je četnost sečení, vlhkost a vzrůst porostu).

Sekačky vřetenové

Tam, kde se chceme trávníkem chlubit, jsou nepostradatelné. Uplatňuje se u nich princip nůžek, takže jednotlivé listy trávníku stroj odřízne a nikoli usekne jako při rotačním sečení. Řez listů je vždy neotřepaný a trávník mnohem lépe regeneruje, méně vysychá. S cylindrickou kvalitní sekačkou dokážeme vytvořit vytoužený proužkovaný trávník.

Zajímavým produktem jsou vřetenové sekačky WOLF-Garten se systémem MACH 15. Vřeteno kvalitní sekačky je osazeno patnácti výměnnými noži, které lze jednoduchým postupem vyměnit. Dokážeme to v případě potřeby i sami, takže nemusíme vřeteno náročně demontovat. Ušetříme i drahé broušení v odborném servisu.

Tipy

Pro běžné sekání doporučujeme sekat klasickou rotační sekačkou. Ta se také dobře uplatní po dešti, v rose a nebo je-li trávník vysoký. Rotační sekačky jsou jednoduché a na údržbu nenáročné.

Pokud klademe na trávník vyšší nároky a chceme na něm mít efektní pruhy, volíme vřetenovou sekačku. Seká perfektně, ovšem vřetena jsou dost náročná na precizní seřízení.

Více informací na www.wolfgartennaradi.cz.

Autor: Jiří Jan a Wolf-Garten (text), Wolf-Garten (foto)

Související články

Celoroční péče o zahradu jde snadno i bez mozolů a bolavých zad 10  fotek

Celoroční péče o zahradu jde snadno i bez mozolů a bolavých zad

Každý, kdo má zahradu ví, že je nutné ji věnovat náležitou péči po celý rok. Práce začíná již v prvních zimních měsících, kdy je nutné provést pros ...


Údržba zahradní techniky z pohledu maziv 8  fotek

Údržba zahradní techniky z pohledu maziv

Téměř každý zahrádkář, chalupář nebo vlastník domu se zahradou řeší údržbu své zahradní techniky. Jednoduchá údržba například sekačky na trávu spoč ...


Vertikutace trávníku 7  fotek

Vertikutace trávníku

Co je to ta vertikutace, ptá se mnohý majitel trávníku na smysl slova, jež zní jako zaklínadlo. A proč by pro vypiplaný trávník měla být nezbytná, neu ...


Na podzimní zahradu s WOLF-Garten 3  fotek

Na podzimní zahradu s WOLF-Garten

Každý zahrádkář pečuje o svou zahradu nejen v létě, ale i na podzim. V této době je potřeba prostříhat stromy a keře. Udělat podzimní vertikutaci a za ...


Péče o trávník - Jak na to? 4  fotek

Péče o trávník - Jak na to?

Také si na jaře lámete hlavu, co s vaším trávníkem? Pokusíme se Vám dát pár rad, jak o trávník správně pečovat a co je pro krásně zelený a hustý trávn ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×