Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výsadba do pařeniště

Výsadba do pařeniště

Chcete sklízet vlastní doma vypěstovanou zeleninu co nejdřív? Nečekejte s výsevem, až to dovolí venkovní podmínky, ale využijte možnost pěstování v pařeništi. Stejně tak, jako lze předpěstovat zeleninu, můžete vysít i květiny.

reklama

Pokud máme pařeniště, můžeme začít s prvními výsevy mnohem dřív, než to dovolí půdní a klimatické podmínky pro venkovní pěstování. Část pařeniště většinou využíváme pro vypěstování sadby a část k přirychlování některých raných zelenin. Teplé pařeniště oséváme za příznivého počasí již na přelomu února a března. Začínáme s výsevem raných košťálovin, mrkve, ředkviček a salátu pro venkovní dubnovou výsadbu. Vyplatí se ponechat část pařeniště pro výsev teplomilných druhů a květin.

Technika výsevu

Výsev v pařeništi se provádí do dobře připraveného vlhčího substrátu, nejvhodnější je výsev do řádků, kde již v průběhu setí budeme dbát na vzdálenosti jednotlivých rostlin.

Pro předpěstování sadby volíme vzdálenost řádků od sebe 10 cm a řídký výsev, aby vypěstovaná sadba byla silná, ne vytažená. Současně je tento způsob vhodnější pro rostliny, které zůstanou v pařeništi delší dobu a nebudou se přepichovat – např. pór. Pro vyznačení řádků se využívá buď řádkovač (marker) nebo je možné použít napnutý provázek mezi dvěma kolíky.

Výsev na široko se provádí u rostlin, které se budou přepichovat, pro tento způsob ale platí horší možnost pletí a okopávky.
Osivo se vysévá do hloubky asi 0,5 cm, semínka se nesmí utopit, klíčení by se značně protáhlo, nebo by bylo nestejnoměrné, po vysetí je dobré osivo mírně přimáčknout prkénkem a výsev pokropit vlažnou vodou.

Při výsevu vždy vycházíme z požadavků určitého druhu zeleniny, proto např. nevyséváme pod stejné okno košťáloviny, které jsou otužilejší a potřebují častější větrání, s teplomilnými okurkami či paprikami, které jsou vůči chladu citlivé.
Vypěstovaná sadba se využívá nejen pro venkovní výsadbu, ale i pro dopěstování v pařeništi.

A jaké jsou vhodné odrůdy?

Mrkev Rondo - nová velmi kvalitní kulatá odrůda vhodná k jarnímu polnímu pěstování a především pro rychlení. Určená je pro přímý konzum, konzervaci i pro krátkodobé skladování. Vytváří středně dlouhý válcovitý kořen s tupým zakončením. Vyséváme co nejdřív na jaře, s možností i podzimního výsevu. Výsev lze opakovat až do poloviny července pro podzimní sklizeň. Vegetační doba je 75 dní. Doporučený spon 20-25 x 5 cm.

Mrkev Kalibra F1 – odrůda vhodná k rychlení a jarnímu polnímu pěstování. Výborná je především pro konzumaci za syrova a pro všechny způsoby kuchyňských úprav. Rostlina má slabou nať a je vhodná ke svazkování. Dužnina je jemná, intenzívně vybarvená s úzkým srdéčkem, velmi sladká. Vyséváme co nejdříve na jaře, vyžaduje však včasnou sklizeň, nejpozději do konce května. Délka vegetační doby od výsevu je 95 – 105 dní.

Ředkvička Faraon - červená kulatá ředkvička určená především pro rychlení všemi způsoby a jarní polní pěstování pod netkanou textilií. Její předností je rychlý nárůst bulviček a tvorba pevné nízké natě, která nepřerůstá ani při nedostatku světla. Bulvička je kulatá, jasně červená s tenkým kořínkem. O odrůdě Faraon můžeme říci, že se jedná o nejrychlejší odrůdu v sortimentu, protože vegetační doba je pouze 28 – 32 dnů. Počet rostlin na 1 m2 je asi 350 jedinců. Odolnost bulviček proti vybíhání je vynikající a odolnost vůči praskání velmi dobrá. Pro nejranější sklizně je možné tuto odrůdu vysévat již od začátku prosince. První jarní výsevy pak od poloviny února do řádků vzdálených 6 cm. U pozdějších výsevů sejeme do řádků vzdálených 10 cm od sebe cca 300 semen na m2.

Kedluben Kref F1 – velmi raná odrůda s jemnou dužninou, odolná proti dřevnatění a přerůstání bulev. Vhodný je pro rychlení a velmi rané polní pěstování, ale i pro pěstování z letních výsevů pro podzimní sklizeň. Vegetační doba od výsevu je 70 až 75 dní. Doporučený pěstební spon je 30 x 25 cm. Při jarním pěstování se vyplatí pravidelná závlaha.

Kedluben Ballot F1 - hybridní odrůda modré kedlubny určená pro celoroční pěstování. Bulva je ploše kulovitá s menšími řidšími fialově žilkovanými listy. Odrůda je odolná proti dřevnatění, praskání a vybíhání do květu. Vegetační doba od výsevu je 80 – 85 dní.

Zelí Pylon F1 – raná až velmi raná odrůda jarního zelí určená pro sklizeň na přímý konzum. Špičatá, dobře uzavřená hlávka, má středně zelenou barvu. Rostliny jsou menší, kompaktní, s krátkým vnějším košťálem. Hlávky jsou značně odolné proti předčasnému praskání. Odrůda je ceněna zejména pro svoji ranost. Vyžaduje intenzívní podmínky. Sklízí se od začátku června.

Salát Apollo - osvědčená odrůda se silnými listy a těžkými světle zelenými hlávkami. Odrůda vhodná na rychlení. Nejlepší výsledky dává při rychlení ve studených sklenících, fóliovnících a pařeništích při sponu 25 x 25-30 cm. Při předpěstování sadby nepřerůstá a zůstává stále kompaktní. Velmi dobře snáší krátkodobé skladování i přepravu na delší vzdálenosti. Vyznačuje se kompletní rezistencí k plísni salátové.

Pro jeho pěstování budeme volit lehčí humózní půdou s neutrální nebo mírně zásaditou reakcí. Kyselé půdy salát nesnáší. Vyžaduje dostatečnou zásobu pohotových živin v půdě. Kromě hnojení kompostem před výsadbou hnojíme záhony ještě síranem amonným v dávce 30 g a superfosfátem v dávce 60 g na m2. Během vegetace je vhodný ledek amonný s vápencem a NPK v dávce asi 30 g na m2. Kromě častého kypření půdy je nutné pravidelné zavlažování. Na suchých půdách se rostliny špatně vyvíjejí a mají sklon k předčasnému vybíhání do květu.

Výhodou salátu je, že jej lze pěstovat na stejném místě i několik let, aniž by se projevila únava půdy jejím jednostranným vyčerpáním. Safír je navíc atraktivní svým pěkným vybarvením a nebývalou křehkostí a jemností hlávek a bude tak velmi zajímavým doplňkem zelenin určených k rychlení.

Rada na závěr

Pokud počítáme s pěstováním květin a rozhodli jsme se pro vlastní sadbu, je na čase začít s výsevy těch, které mají dlouhou vegetační dobu. Jedná se především o petunie, lobelky, gazánie, astry a bylinky. Pokud využijeme pařeniště, platí pro výsev květin několik důležitých zásad - především výsev provádíme řídce do řádků. Přehoustlé porosty vedou k vytahování rostlin, ty jsou niťovité, slabé a velmi špatně se s nimi při přepichování pracuje. Většina uvedených květin má drobné osivo, vyséváme proto na povrch pouze s jemným zasypáním. Pravidelně větráme a zaléváme, výsevy nesmí přeschnout, ale nesmí být ani přemokřené.

Autor: Ludmila Dušková (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak na správný jarní výsev

Někdo si na zahrádku kupuje sazenice květin nebo zeleniny, ale někdo dává přednost si všechno vypěstovat ze semínek. Předpěstovávají se letničky, rajč ...

Výsev bylinek 5  fotek

Výsev bylinek

Čerstvé zelené koření neboli bylinky povznesou připravované pokrmy o několik tříd výše. Než je shánět po tržištích, kde jsou mnohdy již řádně ovadlé, ...


Pěstujte s přehledem díky barevnému značení výsevu 3  fotek

Pěstujte s přehledem díky barevnému značení výsevu

Každý zahrádkář se chce jistě ze své práce v podobě krásně vzrostlých rostlin a zeleniny těšit co nejdříve. Na sadbu zeleniny do záhonů pod širým n ...


Skleníky a pařeniště: koupit nebo vyrobit svépomocí? 6  fotek

Skleníky a pařeniště: koupit nebo vyrobit svépomocí?

Skleník a pařeniště nám umožní nejen snadné pěstování náročných rostlin. Tyto stavby jsou ideálním prostředkem k získání domácí zeleniny hned, jak ...


Únor - čas výsevu paprik 12  fotek

Únor - čas výsevu paprik

Není nad vlastní zeleninu. Především papriky se těší velké oblibě a rozhodně je z čeho vybírat. Paprika vzhledem ke svým výjimečným vlastnostem a b ...


Paprika vyžaduje včasný výsev 14  fotek

Paprika vyžaduje včasný výsev

Snad žádná jiná plodina nezaznamenává v posledních letech takový rozkvět jako paprika. Každoročně je sortiment rozšířen hned o několik odrůd. Vedle ...


Pro ranou sklizeň volíme lednové výsevy 9  fotek

Pro ranou sklizeň volíme lednové výsevy

Majitelé vytápěných skleníků nemají volno ani v lednu, kdy ostatní zahrádkáři pouze přemýšlejí o budoucích výsevech. Již koncem ledna mnozí vysévaj ...


Kultivátory Riwall a videotest na vlastní záhony

Pořádně připravit půdu na další sezónu chce dost síly a proč se trápit s rýčem, když nám může pomoci kultivátor? Podívejte se, co zvládnou kultivát ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×