Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nanotechnologie v domácnosti vám ulehčí život

Nanotechnologie v domácnosti vám ulehčí život

Nanotechnologie jsou technologie, které se vyznačují velmi malou velikostí (na bázi atomů) a využívají se nejen ve vědeckém světě a průmyslu, ale pronikly už i do domácností. A zde mohou v mnoha směrech velmi ulehčit každodenní práci.

reklama

Inspiraci si pro nanotechnologie používané nejen v domácnosti vzali lidé jako v mnoha jiných případech z přírody. V tomto případě to byl lotosový květ, který ač roste v bažinách, vždy září čistotou. Na svém povrchu má totiž miniaturní výstupky v řádu nanometrů, mezi které se špína nedostane a zároveň nezůstává ani na jejich povrchu.

Nanotechnologické přípravky určené pro domácnost jsou vyvinuty tak, aby vám usnadnily každodenní úklid – částice v nich obsažené jsou tak malé, že proniknou do všech skulin i trhlin, které se nacházejí na různých površích, do kterých byste to možná ani neřekli - ať už je to dřevo, kámen či umělá hmota. Právě i v těchto mikroskopických mezírkách a nerovnostech se usazují nečistoty a mohou se tam tvořit plísně a množit bakterie. Částice obsažené v nano přípravcích umí tato místa vyplnit a nezanášejí se. Ošetřené povrch pak vydrží déle čisté a budou se snadněji udržovat.

Práce s nanotechnologiemi v domácnosti

Nemusíte se bát, že by ošetřování povrchů nanotechnologickými přípravky v domácnosti byla nějaká velká věda. Je třeba si hlavně pořádně přečíst návod, protože ten může být pro daný prostředek specifický, pak už je postup víceméně stejný.

  • Nejprve ošetřovaný povrch řádně očistěte – nanopřípravek utvoří ochrannou vrstvu na všem, co se na daném povrchu nachází – pokud tedy v koupelně na vaně necháte vodní kámen a na něj nanesete přípravek, vodní kámen zůstane uzavřeny pod ním. Ideální je použít čisticí prostředky také s nanotechnologiemi, které jsou vysoce účinné a umí nečistoty vytáhnout na povrch, kde je pak snadno odstraníte, a také povrch odmastí, takže je připravený k dalšímu ošetření.
  • Sledujte teplotu – pro aplikaci přípravku je obecně vhodné, aby teplota prostředí nebyla nižší než 10 °C, plocha, na kterou se nanáší, by neměla mít více než 30 °C.
  • Připravte prostředek dle návodu – většinou se jedná o koncentráty, které je třeba naředit.
  • Naneste na povrch – nanoprostředek naneste na povrch a rozleštěte. Vytvoří se nepropustná, souměrná ochranná vrstva po celém povrchu. Pak je třeba vyčkat zhruba 4 hodiny, než bude povrch dostatečně zaschlý a voděodolnost zaručena. Dalších 48 hodin je třeba se vyvarovat použití chemických prostředků na těchto plochách.
  • Nebojte se ani použití na oblečení či obuv – nanočástice obalí povrch vláken, čímž omezí zachycování nečistot, ale zároveň zůstane zachována propustnost povrchu a ten stále dýchá.

Textil, kůže, funkční materiály – pomocí nanotechnologicky vyrobené impregnace snadno a účinně v domácnosti ochráníte tyto povrchy před nečistotami a pronikáním vlhkosti, můžete tak tímto způsobem ošetřit boty, oblečení, čalounění, bytový textil, a vše přitom zůstane dýchat. Údržba je pak zcela snadná – postačí otřít navlhčeným hadříkem, a to i v případě, že se jedná třeba o skvrny od červeného vína, ovoce nebo tuku. Nemusíte se bát impregnaci použít na téměř jakýkoli kousek uvnitř i venku – polštáře, sedačky, zahradní houpačky, markýzy, závěsy, čalounění sedaček a křesel, oblečení do zimy, kravaty, veškerou obuv.

Fasádní nátěry – nanotechnologie se využívá v domácnostech nejen uvnitř, ale i zvenčí. Fasádní nátěry s obsahem nanočástic nabízejí mnoho výhod – jsou výborně krycí, odolné vodě, dobře propouští páru. Povrch je samočisticí, antibakteriální, čímž omezuje vznik plísní a hub.

Lůžkoviny – zejména alergici v domácnosti uvítají možnost pořídit si lůžkoviny obsahující nanotechnologickou tkaninu, která brání roztočům, aby se zde udržovali a množili, což značně zvyšuje kvalitu života lidí s alergiemi na roztoče i prach.

Sklo, keramika – různé povrchy v kuchyni, koupelně i jinde v domácnosti ošetříte nanotechnologií určenou přímo na ně. Ušetříte si tak mnoho práce s věčným drhnutím nečistot, otisků prstů, zaschlých vodních kapek a vodního kamene.

Kámen, beton, kovy, plasty – i na tyto povrchy seženete speciálně vyvinuté přípravky, které je udrží déle v čistotě i kondici.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Povrch betonu a kamene pomůže ochránit nano impregnace 7  fotek

Povrch betonu a kamene pomůže ochránit nano impregnace

Mráz, slunce, déšť, neopatrné děti, domácí mazlíčci. Ti všichni se obvykle podílí na tom, že beton, cihly a jiné stavební materiály postupně ztrácí ...


Impregnační olej na parkety 4  fotek

Impregnační olej na parkety

Podlaha je jednou z nejvytíženějších částí bytu. Po podlaze se denně projde celá rodina dokonce několikrát, hospodyňky by mohly spočítat, kolik toh ...


Jarní úklid v domácnosti 5  fotek

Jarní úklid v domácnosti

Když doma ohlásíte, že se o víkendu bude dělat jarní úklid, koledujete si, že všichni členové rodiny budou mít najednou v sobotu a neděli neodkladn ...


Mikroby v domácnosti nám mohou i sloužit 6  fotek

Mikroby v domácnosti nám mohou i sloužit

Že každá mince má dvě strany a všeho moc škodí, by mohlo o čistotě v domácnosti platit dvojnásob. Hygiena je důležitá a v čisté domácnosti se nám b ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×