Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zdobení velikonočních vajíček – výšivky

Zdobení velikonočních vajíček – výšivky
Velikonoce, krásné svátky jara se již blíží a my uvažujeme, čím bychom je přivítali. Zkusme to tentokrát s malými výšivkami prvních jarních kvítků, sněženek, bledulí, konvalinek, petrklíčů, tulipánů, narcisů nebo různých zajíčků, kuřátek, beránků, kterými netradičně ozdobíme bílá i hnědá vajíčka. Naučíme se přitom plný steh, dlouhý a krátký steh a steh rybí kostry. Tyto stehy patří také k hlavním vyšívacím stehům, a přestože vypadají jednoduše, o to víc pečlivého vypracování jim musíme věnovat.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

plátno, vyšívací bavlnky, univerzální lepidlo (Herkules)

Nářadí

jehlu, nůžky, vyšívací kruh

Postup

 1. Plný steh se používá pro vyplňování ploch i ke konturování. Uplatní se též při stínování a vyšívání geometrických vzorů. Délka stehů může být různá, příliš dlouhé se však uvolňují a působí neuspořádaně.

 2. Stehy by měly probíhat pravidelně a měly by ležet hustě vedle sebe s okraji čistě zakončenými. Záleží na naší představivosti, v jakém směru je vyšijeme. Vzor (kuřátko) si předem nakreslíme mizící tužkou a umístíme jej do malého medailónku.

 3. Dlouhý a krátký steh se při vyplňování ploch uplatní především pro stínování i geometrické vzory. V první řadě vyšijeme střídavě dlouhý a krátký svislý steh. V následujících řadách jsou v plném vyšívání všechny stehy stejně dlouhé.

 4. Těmito stehy jsme vyšili zelený okraj květu konvalinky. Mezi dlouhé zelené stehy jsme stínově napojili následující řadu bleděmodrých stehů a potom jsme pokračovali bílou přízí až do úplného vyplnění kvítku. Stonek s lístečkem je vyšit plným stehem.

 5. Steh rybí kostry začínáme krátkým středovým stehem ve vrcholu motivu, a potom pokračujeme šikmými stehy šitými střídavě vpravo a vlevo pod předchozími řadami. Můžeme jím vyšívat různé lístečky, ale i okrasné plátky květin.

 6. Na výšivce tulipánu jsme tímto stehem zdůraznili růst rozvinutého prostředního kališního plátku. Pro charakteristiku dvou okrajových, postranních plátků postačil plochý, šikmo nakloněný steh.

 7. Výšivky pro velikonoční vajíčka nemusí být umístěny jen do oválu, ale i na proužek látky, kterým vajíčko obalíme. Proužek vyplníme několika navazujícími lístečky nad sebou a zakončíme lodyhou s kvítky konvalinky. Úzký stvol vyšijeme stonkovým stehem.

 8. Výšivky na medailóncích a proužcích vyžehlíme z rubové strany a nejlépe zubatými nůžkami vystřihneme. Ze zadní strany výšivku potřeme universálním lepidlem (Herkules) a nalepíme na vajíčko. Na chvíli látku přitiskneme, srovnáme záhyby a držíme, dokud se látka nepřizpůsobí a nepřilne.

Pepův tip
 • Na vajíčka obarvená potravinářskými barvami raději výšivky nelepíme, protože by se barva mohla prosáknout a obarvit látku. Jestliže si s barvou nejsme jisti, vajíčko před lepením nalakujeme.
 • Vyšívanou kraslicí můžeme obdarovat naše přátele.
 • Stačí, vyšijeme-li pro letošní jaro jen několik kraslic, příští rok náš výběr doplníme o další kraslice.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nechte byt prozářit Velikonocemi 17  fotek

Nechte byt prozářit Velikonocemi

Snad žádný jiný svátek v sobě nespojuje tolik různých tradic jako Velikonoce. Patří k nim i výzdoba bytu provoněná přicházejícím jarem. A samozřejmě v ...


Tradiční vzory kraslic 13  fotek

Tradiční vzory kraslic

O historii Velikonoc jsme na našich stránkách již psali. Rozmanitá zdobení vajec vám pro inspiraci v tomto předvelikonočním čase přinášíme denně. S ...


Velikonoce na zahradě 10  fotek

Velikonoce na zahradě

Letos se bude spousta z nás rozhodovat, jestli koupit vajíčka na zdobení nebo nějaké sladkosti koledníkům. Na venkovní dekorace by se ta pravá vajíčka ...


Velikonoce 6  fotek

Velikonoce

Ani ne za měsíc tu budou velikonoční svátky s pomlázkou plnou mašliček, koledami a malovanými vejci, velikonočním mazancem, beránkem a huňatými koč ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×