Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vánoční stromek od kutila

Vánoční stromek od kutila

Tradice zdobení vánočního stromku sahá hluboko do naší minulosti. Výklad skutečného prapůvodu vzniku této tradice se liší, jeho počátku se asi nikdy nedobereme. Přesto je tato tradice jedna z nejrozšířenějších. A jak už to tak bývá, také podléhá módě. Najde se i mnoho kutilů, kteří se rozhodnou pro vlastní výrobu.

reklama

Pokud se rozhodnete vyrobit si vánoční stromek svépomocí, máte veliký výběr jak materiálu, tak provedení. Jediné, co by mělo stromek dělat stromkem, je zachování jeho typického tvaru. Přesto i zde se dá improvizovat. A proč si vlastně vyrábět stromek, když všude kolem je nabídka řezaných i umělých? Možná právě proto. Někdo chce ochránit přírodu, jiný odmítá pořízení umělého stromku, další chce ušetřit. A někdo je prostě originál. A tak se pojďme podívat na různé nápady, které vznikly pod rukama kutilů.

Stromek můžeme vyrobit z různých materiálů, některé jsou jednodušší na výrobu, u jiných už potřebujeme více zručnosti. Stromek může také plnit i jinou funkci. Například může fungovat jako úložiště. Pokud vyrobíme poličku ve tvaru stromku, můžeme ji postavit za zem, ozdobit ve vánočním duchu a po Vánocích umístit na stěnu v obývacím pokoji, kde bude sloužit například jako vitrína pro suvenýry z dovolených, či pro zaparkování autíček v dětském pokoji.

U dřeva ještě zůstaneme. Zde je totiž široké pole působnosti. Použitím překližky či sololitu lze vyrobit mnoho různých stromkových podob. Díky vyvrtaným otvorům jdou kouličky krásně zavěsit a celek nepůsobí až tak rušivě. Podobný typ stromečku pak můžeme spatřit třeba ve výkladní skříni obchodního domu. Stejně příhodně se může vyjímat třeba na terase u domu, nebo v minimalisticky zařízeném obývacím pokoji.

Trochu více námahy i zručnosti vyžaduje výroba stromku s větvemi. Budeme potřebovat šablonu, kterou si překreslíme v požadovaném množství na překližku, vyřežeme jednotlivé díly a začistíme hrany. Díly pak k sobě přilepíme a vznikne nám košatý stromek. Vzhledem připomíná spíš ovocný strom, ale po zavěšení skleněných baněk nebude nikdo na pochybách, k čemu náš výtvor slouží.

Ani ten kutil, který nemá prostor pro dílnu, nemusí smutnit, že by se nemohl zapojit do výroby vánočního stromku. Tyčky zakoupí v hobby marketu již opracované, bude potřebovat pouze vrtačku, pilku a lepidlo. A takto košatý stromek může vytvořit klidně třeba v paneláku. Opět se hodí více do pánského minimalisticky zařízeného pokoje.

Do kategorie složitějších spadají výrobky z kovu. Někdy můžete jen umělecky naaranžovat různé díly do tvaru stromku. Takový se hodí do většího prostoru, například do vstupní haly. Vánoční stromek ve stylu steampunku nevypadá nijak odpudivě, naopak zaujme všechny kolemjdoucí. Ovšem pozor na nenechavce. Proto stromek dobře zajistěte.

V naší galerii uměleckých stromků nesmíme zapomenout na přírodniny. Stromek z proutí si zapleteme během jednoho večera a nepotřebujeme k tomu nic jiného, než zahradnické nůžky a drátek. Stromek z březových polínek zas vyrobíme na chalupě či v domku, kde topíme dřevem. Stačí si nasekat pár březových špalků a přivrtat na prkno či slabší kmínek stromu. Umístíme buď do podomácku vyrobeného stojánku, nebo zavěsíme na stěnu.

Byt vám provoní jehličnaté větvičky. Ty můžeme navázat jako girlandu na slabou větvičku v několika různých velikostech a zavěsit na stěnu ve tvaru stromku. Dole nejdelší, směrem vzhůru postupně kratší a kratší. Nezapomeneme na hvězdu a ozdoby.

Improvizovat můžeme i při výzdobě. Nikde není psáno, že na stromku musí být skleněné baňky, třásně a další blýskavé ozdoby. Stačí zavzpomínat na doby našich prababiček. Ty neměly po ruce takové množství cinkrlátek a přesto měly stromečky nazdobené. Na mašle zavěsily plátky jablek, kousky cukroví či výrobky ze slámy a voskových pláství.

Nezapomínejme, že není důležité, jak náš stromeček vypadá a co je pod ním za hromady dárků, ale jak se pěkně u stromku sejde celá rodina, těší se z toho, že je spolu, zavzpomíná na krásné časy, povypráví si. Vánoční dny mají být především svátky lásky, pohody, klidu a míru.

Autor: Pavlína Wagnerová Málková (text), Depositphotos (foto)

Související články

Vánoční stromek nekupujte, vypěstujte si ho v květináči 6  fotek

Vánoční stromek nekupujte, vypěstujte si ho v květináči

Vánoce se rychle blíží. Klasikou předvánočního shonu je nákup řezaného vánočního stromku v zahradnictví nebo v prodejně se spotřebním zbožím. Ti z ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×