Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vyrobte si stojánek na vánoční stromek

Vyrobte si stojánek na vánoční stromek

Vyrobit si stojánek na vánoční stromek nemusí být nijak náročné ani na materiál, ani na vaši peněženku. Výhodou stojánku je, že do něj ukotvíte stromek s různě širokým kmenem.

reklama

Materiál pro výrobu stojánku na vánoční stromek

 • 4 prkénka
 • 4 metrická oka
 • 4 zatloukací matice
 • vruty do dřeva
 • 2 kovové závěsy pro sádrokarton
 • pilu
 • vrtačku
 • kladívko
 • tužku
 • metr
 • nůžky na plech

Jak budete při výrobě postupovat

Ze 3 cm silného a 11 cm vysokého prkna si uřízneme 4 díly o délce 45 cm. Konce můžeme uříznout rovně nebo do šikma. Řeznou hranu důkladně začistíme smirkovým papírem.
Pro sešroubování jednotlivých prkýnek k sobě musíme vyměřit a předvrtat otvory pro vruty. Vyměříme si délku 14 cm od kraje a po 2 cm od horní i spodní hrany. K předvrtání otvorů použijeme slabší vrtáček, než je potřebný vrut. Dále vyměříme místo pro umístění zatloukací matice.

Každá zatloukací matice musí být uprostřed vzniklého čtvercového prostoru pro stromek. Doporučujeme otvory umístit do 2/3 výšky od základny, místo námi zvolené 1/2. Stromek bude lépe ukotven a nemusíme mít obavy, že by se vyvrátil. Matice musí být vždy z vnitřní strany. Při dotažení stromku vzniká odpor, který zatlačuje matici dovnitř. Kdybychom umístili matici z vnější strany, odpor by ji mohl ze dřeva vytrhnout.

Stojánek sestavíme. Pokud jsme dobře a přesně měřili, uprostřed by měl vzniknout čtvercový prostor, kam budeme umisťovat stromeček, o velikosti 14 x 14 cm. To je dostatečné místo i pro širší kmeny kavkazských jedlí, které jsou v současné době velmi populární. Prkénka k sobě přišroubujeme samořeznými vruty do dřeva. Můžeme si pomoci akušroubovákem s torx nástavcem.

Abychom zajistili dobrou stabilitu stromku a zabránili případnému vyvrácení, na dno stojánku připevníme hrot. Ten si vyrobíme ze šroubu. Obyčejný šroub cca 8 milimetrů v průměru na konci obrousíme do špičky. Umístíme ho pak do kovového kříže, který si vyrobíme ze závěsu určeného k instalaci sádrokartonových desek. Vyměříme potřebnou délku na závěsech a odstřihneme nůžkami na plech.

Kovové závěsy přišroubujeme samořeznými vruty, které jsme použili i při sestavení stromku. Doprostřed vložíme na podložky špičatý šroub. Stáhneme matkou.

Povrch dřevěného stojanu můžeme upravit nátěrem. Záleží na každém z nás, jaký materiál zvolí. Použít lze lak, lazuru, vosk či krycí barvu. Pokud si zakládáte na barevně sladěném interiéru, můžete i takový detail, jakým je stojánek na vánoční stromek, vyladit do dokonalosti.
Nyní už jen umístíme stromeček do stojanu, narazíme jeho kmen na hrot a přitáhneme šroubovacími oky. A můžeme začít zdobit.

Autor: Pavlína Wagnerová Málková (text), Prima DOMA (foto)

Související články

Bedna na vánoční ozdoby 17  fotek

Bedna na vánoční ozdoby

Vánoce jsou pryč a přemýšlíme, jak to udělat, abychom příští přípravy na strojení stromečku zvládli beze stresu. Proto, abychom se vyhnuli shánění vho ...


Vánoční ozdoby z proutí 11  fotek

Vánoční ozdoby z proutí

Vánoce se již blíží a tak přemýšlíme nad novou výzdobou vánočního stromečku. Opravdu krásné jsou ozdoby vyrobené z přírodních materiálů, kterých nalez ...


Zkoušíte nové sladkosti na letošní Vánoce?

Máte chuť vyzkoušet o Vánocích nový mls? Tradičně pečete cukroví podle receptů vašich babiček i kamarádek, ale co takhle něco nového? Samozřejmě žá ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Překližka Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×