Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výměna kování může být hračka. Posuďte sami!

Výměna kování může být hračka. Posuďte sami!

Kování je hlavně okenní klička, malá často nenápadná, která má ale důležitou funkci u každého okna. Otočením okno otevřeme, zavřeme, nebo můžeme ponechat jenom mírně vyklopené na tzv. větračku. Pokud se kování poškodí a není možné ho opravit, musíme ho vyměnit.

reklama

Pokud se nám už kování na okně poškodilo tak, že není možné ho opravit, je nutné ho vyměnit. Okno, se kterým se nedá manipulovat, nám většinou nestačí. Pokud je okno ještě v záruce, je lepší zavolat firmu a nechat kliku vyměnit danou firmou, abychom si nenarušili záruční ochranu. V opačném případě můžeme volit výměnu odborníkem, nebo zkusit výměnu kování sami.

Když potřebujeme vyměnit kování

Než se do výměny, nebo raději ještě před samotnou koupí nového kování, pustíme, nesmíme zapomínat na to, že z původního kování nám zůstanou díry po šroubkách. V ideálním případě měníme kování se stejnou roztečí šroubů a využijeme tak původní díry. V tomto případě je nutné myslet na to, že potřebujeme zajistit, aby šrouby držely pevně a neprokluzovaly.

Pokud má nové vybrané kování jinou rozteč pro šrouby, může to značně zkomplikovat celou výměnu. Původní díry bude pravděpodobně potřeba nejdříve zatmelit a poté vyvrtat díry nové. Dobře tedy měřte a zvažujte, jak bude nové kování na okně vypadat.

Další důležitý rozměr je rozměr čtyřhranu, což je tyč, která zapadne do okenního rámu a umožňuje pohyb jazýčku a tím otevření okna. Pokud měníme podobné kování, tak by tato tyč měla pasovat bez potíží. Pokud jsme se ale rozhodli víc experimentovat nebo měníme kování na starších nestandardních oknech, dejme si velký pozor, zda bude tento rozměr pasovat. Raději tedy původní kování sundejte a pořádně zvažte možnosti.

Jednoduchá výměna kování krok za krokem

Pro výměnu kování potřebujeme nové kování, plochý a křížový šroubovák, případně akušroubovák.
Pomocí plochého šroubováku nadzvedněte krytku kování a otočte jí do vodorovné polohy. Můžete otočit do vodorovné polohy i kliku, bude se vám lépe pracovat. Krytku nejde sundat, je nutné ji jen otočit a odkrýt tak šrouby. Pracujte pomalu a opatrně, ať zbytečně krytku neporušíte. Pokud je kování na vyhození, až tak opatrní být nemusíte, dávejte ale pozor, ať si nepoškrábete sklo nebo rám okna.

Pomocí křížového šroubováku uvolněte šrouby, úplně je odstraňte a sundejte kování z okna. Šrouby nevyhazujte, možná je použijete i pro nové kování. Někdy se kování dodává s příliš dlouhými šrouby a museli byste je pracně zkracovat, jednodušší je použit jiné. Původní budou pasovat asi nejlépe. Pokud nesouhlasí rozteč šroubů a potřebujete řešit tmelení a nové díry, směle do toho.

Poté již můžete nasadit nové kování. Vložte kování středovým trnem do okna. Dbejte na to, aby při umisťování nového kování byla klika ve stejné poloze, jako původní kování při demontáží. Má to vliv na vnitřní nastavení mechanizmu a tedy správnou funkci otevírání a zavírání. Pokud byste nasazovali kování s klikou v jiné poloze, tak budete mít poté kliku při otevírání a zavírání také v jiné poloze, než jste byli původně zvyklí. Okno bude například vypadat jako zavřené, ale ve skutečnosti bude jenom přibouchnuté.

Přidání omezovače otevírání oken

Pokud chcete přidat k oknu nový prvek, jako je například omezovač otevírání okna, tak teď je ten správný čas. Vložte díl, který patří pod kování a až pak kování přišroubujte na své místo.
Postup práce s okenním kováním je stejný i v případě, že kování nechcete měnit za nové, protože je pořád funkční a nepoškozené, ale chcete jenom přidat omezovač. Rozdíl je jenom v tom, že na své místo vrátíte původní kování a možná budete potřebovat o něco delší šroub s ohledem na tloušťku přidaného materiálu.
V tomto případě dávejte větší pozor při manipulaci s krytkou šroubů a celým kováním. Poškrábané kování zpátky na okno dávat nechcete.

Po práci ještě funkčnost nového kování důkladně zkontrolujte. Několikrát otočte klikou, okno zavřete a otevřete. Vyzkoušejte také funkčnost otevření na větračku. Pokud je vše v pořádku, klika nedrhne a neseká se, práce je hotová a můžete své okno dále spokojeně používat.

Speciální zamykatelné kliky

Speciálním kováním je klika se zámkem. Je vhodná pro balkónové dveře a okna v přízemí nebo u rodinného domu. Například pro vstup na zahradu. Zvýší vám zabezpečení proti krádeži a může být plusovým faktorem pro pojišťovnu.

Dobrou volbou je zamykatelné kování i v případě, že potřebujeme zabezpečit, aby nebylo možné snadno otevřít okno zevnitř. Takové kování volíme v případě bezpečnosti dětí, nebo když se staráme o postiženou osobu a hrozí nebezpečí úrazu.

Výměna kování jen tak

Kování nemusíme měnit pouze z důvodu poškozené kliky. Na trhu je spousta zajímavých, netradičních a třeba i bláznivých druhů kování. Můžeme tak oživit interiér speciálním kouskem, kliku barevně sladit s nábytkem, se závěsy a dekoracemi v bytě.

Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Související články

Natírání starých oken a dveří 20  fotek

Natírání starých oken a dveří

Na jaře nastává čas na nátěr, opravy a povrchové úpravy dřevěných rámů oken a ploch dveří, které po zimě, nebo proto, že na nich zahlodal zub času ...


Výměna střešních oken za nová se vyplatí 4  fotek

Výměna střešních oken za nová se vyplatí

// Výměny střešních oken se nemusíte obávat. Jde o rychlou a čistou práci, nová okna budou mít mnohem lepší vlastnosti. Tento krok se vám vyplatí ...


Detaily dekorování oken 5  fotek

Detaily dekorování oken

Detaily jsou při dekorování oken velmi důležité. Podtrhují nápad, zesilují výsledný dojem. Některé předměty k dekoracím dostanete přímo v prodejně, kd ...


Výměna oken - jak se na ni připravit 5  fotek

Výměna oken - jak se na ni připravit

Na výměnu oken si většina lidí pozve odborníky. Zadat tuto práci odborné firmě je rozumné z mnoha důvodů – i kdybyste byli sebešikovnější, manipulace ...


Vnitřní okenní parapety 5  fotek

Vnitřní okenní parapety

Vnitřní okenní parapety většina lidí bere jako samozřejmou součást oken, na které umisťuje pokojové květiny. Samozřejmě záleží na tom, jaké parapety m ...


Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort 5  fotek

Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort

Nedílnou součástí mnoha kusů nábytku je nábytkové kování, bez které by některé jeho funkce nebyly možné – ať už jde o otevírání a zavírání, vysouvá ...


Sítě proti hmyzu do oken i dveří zastaví nevítané návštěvníky 31  fotek

Sítě proti hmyzu do oken i dveří zastaví nevítané návštěvníky

Sítě proti hmyzu v oknech už jsou celkem běžným zjevem, ale nevítaná hmyzí návštěva to vezme klidně i dveřmi. Komu by se líbilo kroužení much okolo ob ...


Kvalita oken a dveří se pozná v detailech 6  fotek

Kvalita oken a dveří se pozná v detailech

Dokonalost stavebního díla stojí a padá s detaily. To platí i pro okna a dveře, které hrají velkou roli v energetických úsporách. Společnost Inoutic r ...


Jak a kdy pečovat povrch dřevěných oken 6  fotek

Jak a kdy pečovat povrch dřevěných oken

Musí se nová dřevěná okna natírat? Jak často bude ošetření potřeba? Vybíráte nová okna a trápí vás podobné otázky. Podívejme se podrobněji na povrc ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×