Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vybrat správný komín je věda - komíny Schiedel

Vybrat správný komín je věda - komíny Schiedel
Naštěstí tuhle složitost zvládnou odborníci za nás. Dostát totiž musí tolika předpisům a normám, že by nám z toho šla hlava kolem. Tradiční vyzdívání komínů je v dnešní době nahrazeno speciálně vyráběnými díly a příslušenstvím nebo, ve většině případů, komínovými systémy. Firma Schiedel o nich ví všechno.
reklama

V současných komínových „skládankách“ se uplatňuje řada materiálů: jako vnitřní komínové vložky se používá nejčastěji keramiky, nerezové oceli a plastu. Optimální komín bychom měli zvolit podle spotřebiče paliv. Při stavbě nového domu bývá velkou výhodu univerzální komínový systém použitelný pro otopný systém na pevná, kapalná, i plynná paliva.

Komín navždy?

Dalším kriteriem je životnost. Když stavíme rodinný domek, předpokládáme, že komín bude sloužit stejně dlouho, jako objekt, což lépe splňují keramické než kovové komíny. Naopak v případech, kdy je komín určen výhradně pro určitý konkrétní spotřebič se již při návrhu předpokládá, že s výměnou spotřebiče bude zřízen i nový komín, tedy nejlépe lehký třívrstvý nerezový systém.

Do zděných objektů zapadá technologie stavebnicových komínových systémů z komínových tvárnic a keramických vložek. Pro stavbu, která nepoužívá mokré procesy, lze použít komínový systém montovaný suchou cestou. Pro montované domy jsou k dispozici prefabrikované keramické komíny, které se ze dvou nebo více dílů na stavbě jednoduše osadí a smontují.

Komíny v novostavbách mají být přímé, bez úhybů, což se ale nedá dodržet vždy při rekonstrukcích, takže tam bývají spíš než keramika používány nerezové systémy.

Jaké spotřebiče na který komín

Správně navržený komín s odpovídajícím průměrem průduchu je důležitým předpokladem pro optimální funkci připojených spotřebičů. Komíny jsou samostatné, kde je do jednoho průduchu připojen pouze jeden spotřebič, nebo společné pro spotřebičů více. Pravidla a způsob připojování popisují a řeší technické normy.

Obecně pro spotřebiče na pevná paliva běžně vyhoví keramické systémy a systémy nerezové, určené pro podtlakový provoz a s odpovídající odolností vůči korozi. Pro spotřebiče na kapalná paliva vyhovují bez problému systémy keramické a spotřebiče na plynná paliva mohou být připojeny do komínů keramických, nerezových a – což je jistě zajímavé - také v některých případech plastových.

Komíny pro spotřebiče nezávislé na vzduchu v místnosti jsou jiné: buď musí vzduch protiproudem jít například volným prostorem mezi vnitřní komínovou vložkou a komínovým pláštěm, nebo samostatnou šachtou, přidruženou ke komínovému průduchu. Optimální průměr komínového průduchu už umí na základě dodaných dat vypočítat patřičný program.

Něco o nových komínech

Z pálené hlíny, tedy cihel, se komíny stavěly staletí a keramika se osvědčuje dodnes. Kvalitní vložky pro spalinové cesty se vypalují při teplotě kolem 1250 °C a jejich vlastnosti se nemění ani po několikanásobném vyhoření sazí.

Při nástupu spotřebičů s nízkými teplotami spalin měly keramické materiály určité problémy s nasákavosti a propustnosti a částečně je nahrazovala nerezová ocel. Dnes si ovšem s potížemi výrobci keramických vložek poradili a moderní keramické komíny jsou opravdu univerzální. Mají životnost domu, zatímco životnost nerezových komínů odpovídá s ohledem na korozi životnosti připojeného spotřebiče.

Nastupují plasty

Je zvláštní, že o tom, jaký budeme mít komín rozhodujeme často nejpozději ve stádiu hrubé stavby domu, zatímco o volbě konkrétního spotřebiče zpravidla až na poslední chvíli. Není výjimkou, že po dokončené realizaci komína podle pečlivě zpracovaného projektu vytápění přichází investor se zásadním požadavkem změny spotřebiče. Ideální by proto byl komín natolik univerzální, že umožní připojení všech v úvahu připadajících spotřebičů bez nutnosti hledání technických nebo ekonomických kompromisů.

Používají se i plasty ve speciálních komínech pro spotřebiče s nízkou teplotou spalin a nebo tenkostěnné keramické vložky v univerzálních komínech. V komínové technice se uplatní například polypropylen (PP) nebo polyvinylidenfluorid (PVDF). Tenkostěnná keramická vložka se vyrábí izostatickým lisováním na rozdíl od klasických keramických vložek, vyráběných tažením z plastické suroviny. Stěny takové vložky jsou jen 7 až 9 mm silné, tvarově velmi přesné, a významně zvyšují účinnost spotřebiče.

Příště: co pro novostavby?

Podrobné informace o komínech na www.schiedel.cz

Autor: Jiří Jan a Schiedel, s.r.o. (text), Schiedel, s.r.o. (foto)

Související články

Vyhráli jste v soutěži s Schiedel? 4  fotek

Vyhráli jste v soutěži s Schiedel?

Prázdniny jsou dávno za námi, přesto výhru v naší soutěži každopádně využijete. Společnost Schiedel, výrobce komínových systémů, pro vás připravila ...


Nejvýhodnější nabídka pro dům na trhu! 5  fotek

Nejvýhodnější nabídka pro dům na trhu!

Stavba rodinného domu je vyčerpávající záležitost. Poptávání rozpočtů od různých dodavatelů stavby je určitě jednou z nejnamáhavějších fází dlouhéh ...


Není domu bez komínu 7  fotek

Není domu bez komínu

Jako k ohni patří kouř, tak k domu patří komín. Je jich spousta druhů a jsou prostě nezbytné. Představují také zajímavý architektonický prvek stavby. ...


Jak se projektují komíny 8  fotek

Jak se projektují komíny

Univerzální komínový systém by měl umět spolehlivě odvést od spotřebičů spaliny s nízkou i vysokou teplotou a zároveň být odolný při vyhoření sazí a t ...


Rádce pro majitele komínů 3  fotek

Rádce pro majitele komínů

Společnost Schiedel, ve spolupráci se Společenstvem kominíků ČR a komunikační agenturou Deee spustili webové stránky www.nakominuzalezi.cz. Interne ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×