Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dopřejte si voňavé maso nebo sýr z vlastní zahradní udírny

Dopřejte si voňavé maso nebo sýr z vlastní zahradní udírny

Vlastní uzené maso, ryby nebo sýry povýší pohoštění přátel na další úroveň. Jídlo je chutnější, zajímavější a máte se rozhodně čím chlubit. Můžete si pořídit menší přenosnou udírnu nebo si přímo vlastní kvalitní zahradní udírnu postavit.

reklama

Již v dávných dobách se využívalo uzení potravin, převážně masa a ryb, z důvodu zachování trvanlivosti. Recepty se dědily z generace na generaci a postupně se vyladily přímo na delikatesy. Užijte si s rodinou a přáteli posezení na zahradě, pochutnávejte si na domácích uzeninách, kde víte, co obsahují, a zároveň můžete společně čekat na další várku uzených dobrot. Vyudit si můžete ryby, maso, domácí klobásky, sýry, ale i zeleninu.

Dřevěná udírna s odnímatelnou stříškou nebo dvířky

Skvělou volbou je dřevěná udírna postavená z kvalitního vysušeného a čistého dřeva. Vhodný je například skandinávský smrk. Můžete zvolit udírnu s odnímatelným víkem nebo klasicky s dvířky na straně. Snímatelné víko umožňuje snadný přímý přístup ke všem potravinám, které máte umístěné v udírně. Dřevěná konstrukce by měla poskytovat dostatek prostoru. Potraviny můžete zavěsit na háčky nebo provázek a jednotlivé kousky pak visí na tyčích, které jsou opřené o kraj konstrukce.

Topeniště by mělo být vyrobeno z kvalitního pevného kovu a ošetřeno žáruvzdorným nátěrem. Dvířky na topeništi pak regulujeme i teplotu ohniště. Otevřením nebo zavřením regulujeme přívod vzduchu a hlídáme tak správné hoření během uzení. Přebytečný kouř můžeme odvádět pootevřením dvířek nebo víka samotné udírny, případně jej odvádět komínkem.

Dřevěnou udírnu si můžete vyrobit sami nebo se poohlédnout po široké nabídce na trhu. Jako u všeho je v dnešní době v nabídce velké množství typů, druhů i velikostí.

Uzení studeným kouřem

Udí se za teploty 12-25 °C a vlhkosti 75-85 %. Důležité je dodržet teplotu do 25 °C a maso musí být před uzením zcela „suché“. Uzení trvá několik dnů až týdnů. Takto zauzené potraviny mají dlouhou dobu trvanlivosti a jsou spíš světlejší. Můžeme udit šunku, klobásy, klobásy s bílou plísní, či maso určené pro delší skladování.

Uzení teplým kouřem

Uzení probíhá za teploty 30-60 °C po dobu několika dní, podle druhu potraviny. Tímto způsobem můžeme udit například slaninu, bůček nebo kuře. Potraviny mají výraznější barvu a chuť a střední dobu trvanlivosti.

Uzení horkým kouřem

Tento typ uzení trvá jenom několika hodin nebo jenom minut, s využitím teploty nad 60 °C, většinou však až 90-95 °C. U maximálních teplot je nutná zvýšená pozornost, vysoká teplota může způsobit popraskání střívek, upečení masa nebo dokonce jeho zčernání. Takto upravené potraviny mají nejkratší dobu spotřeby a jsou určené k další tepelné úpravě. Maso se takto spíše ochucuje než konzervuje.

Cihlová udírna

Udírnu si můžete vystavět nebo nechat postavit i z cihel. Tady je už víc než vhodné pečlivě vybrat místo, velikost a kvalitní materiál pro stavbu. Taková udírna je jednak větší a bytelnější, ale hlavně pevně umístěná bez možnosti přesouvání.

Také můžete stavbu kombinovat, kdy uděláte zděný základ a topeniště a dřevěnou část pro uzení potravin. Udírna se tak může stát další malou přístavbou nebo zajímavým samostatným objektem. Můžete ji kombinovat s krbem, grilem nebo otevřeným ohništěm.

Zdroje tepla v udírně

Proces uzení probíhá za určitých teplot pomocí kouře z ohně, založeného v ohništi. V klasické udírně topíme tvrdým dřevem, které potravinám dodává specifickou chuť a vůni. Kromě dřeva můžeme použít i dřevěnou drť nebo piliny. Nedoporučujeme používat dřevo nařezané motorovou pilou, může totiž obsahovat stopy oleje, což na chuti a kvalitě potravinám nepřidá.

Při výběru dřeva proto myslete na to, že právě dřevo a kouř z něj bude uzená potravina nasávat a získávat z něj nezaměnitelnou chuť a aroma. Postupně si určitě vychytáte vlastní postup, jaké dřevo používat a kdy třeba přiložit jiný typ pro přidání toho speciálního „dochucení“.

Pro uzení je možné používat i piliny, do kterých můžeme přímo přidat různé byliny, například rozmarýn, bazalku, ale i vanilku, skořici či citronovou kůru.

Elektrické domácí udírny

Dalším možným zdrojem tepla je elektřina, kterou využívají moderní elektrické udírny a velké průmyslové udírny. Elektřina pohání topné spirály, není tedy potřeba další materiál, je ale nutný zdroj elektřiny. U tohoto typu můžete lépe regulovat potřebnou teplotu.

Nabídka hotových udíren na trhu:

  • Dřevěné udírny s výklopným víkem
  • Dřevěné udírny s bočními dvířky
  • Plechové udírny s víkem nebo dvířky
  • Nerezové elektrické udírny
  • Plynové kovové udírny
  • Lihové udírny na cesty

Uzené sýrové kostičky s vlastním kořením

Ať už si pořídíte hotovou udírnu od výrobce nebo si vystavíte vlastní, největší potěšení vám budou přinášet hlavně pochoutky z ní. Zkuste třeba snadný recept na uzený tvrdý sýr.

Ingredience:

  • tvrdý sýr – domácí nebo z obchodu, hodí se třeba 30% neuzený eidam
  • koření dle chuti – například mix barevného mletého pepře, červené papriky, sušeného česneku, koriandru a chilli

Sýr nakrájejte na kostičky, obalte ve směsi koření a naplňte střívka, ve kterých se bude sýr udit. Udit můžete i v pytlíčcích vytvořených z punčochy nebo jemné záclony, nebo si pořiďte na to určené speciální sáčky.

Sýr neobalujte úplně, aby se nevytvořila nepropustná krusta a skládejte jej do pytlíčku volně. Prostor mezi jednotlivými kousky umožní prostupnost kouře a tím rovnoměrnější zauzení. Uzení je nutné za nižší teploty, aby nedošlo k roztavení sýru. Použijte tedy delší uzení studeným kouřem. V průběhu uzení občas mírně sýry načechrejte a ochutnáním kousku si určíte vlastní přesnou dobu uzení.

Autor: Silva Pokorná (text), depositphotos.com (foto)

Klíčová slova:


Související články

Elektrické udírny - nejrychlejší cesta k domácím uzeninám 9  fotek

Elektrické udírny - nejrychlejší cesta k domácím uzeninám

Domácí elektrické udírny, které se v posledních letech pozvolna usazují i na českém trhu, představují jednu z nejsnazších cest k výrobě domácích uz ...


Řeznickému umění se můžete naučit i vy 12  fotek

Řeznickému umění se můžete naučit i vy

Znáte to? Přijdete do masny a při pohledu na vyrovnané a luxusně vypadající kousky masa se vám začnou bouřit chuťové buňky a nejraději byste zmíněn ...


Víte, jak si máte zorganizovat domácí zabíjačku? 9  fotek

Víte, jak si máte zorganizovat domácí zabíjačku?

Doba, kdy se v každém stavení o masopustu konala domácí zabíjačka, je již dávno pryč. Od dob našich pradědů se mnohé změnilo. Chceme vám ukázat, že ...


Jak postupovat při domácí zabíjačce? 7  fotek

Jak postupovat při domácí zabíjačce?

Prokousali jsme se legislativou spojenou s zakoupením nebo vykrmením čuníka, a protože nám prasátko dosáhlo porážkové váhy, vrhneme se na jeho přem ...


Udírny a jejich podpálení 7  fotek

Udírny a jejich podpálení

Na tu jednoduchou věc, že prodloužit trvanlivost potravin lze například v kouři, přišli naši předci dávno, a tak se vedle sušení či nasolování (tam, k ...


Udírny - velká radost na malé ploše 7  fotek

Udírny - velká radost na malé ploše

Většina lidí chce mít na zahradě menší či větší udírnu. Naplnit jí chutným obsahem a pak si pochutnat na domácích uzeninách je mnohem lepší, než je ...


Grily a udírny 5  fotek

Grily a udírny

I na malou zahrádku se vejde zahradní krb s grilem a udírnou, nebo alespoň přenosný gril. Letní grilování je dnes již bráno jako samozřejmé zpestření ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×