Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kam s vyřazenými a nepotřebnými věcmi

Kam s vyřazenými a nepotřebnými věcmi

Celý život se obklopujeme spoustou věcí. Některé máme na celý život, ale valná většina po čase doslouží a je potřeba je vyhodit nebo jinak odložit. Kam se ale takové vyřazené a nepotřebné věci odkládají? Některé se samozřejmě dají vyhodit do běžného komunálního odpadu, ale máme okolo sebe spoustu věcí, které se do popelnice dávat nemohou nebo dokonce nesmí. Co tedy s nimi?

reklama

Máte také doma nepotřebné, vyřazené a dosloužilé věci?

Během života nashromáždíme okolo sebe opravdu úctyhodnou hromadu věcí - zařízení bytu, oblečení, hračky, elektronika, dekorace, předměty denní potřeby, potraviny, auta a spoustu dalšího. Každá věc má ale svou životnost a jednoho dne se s ní budeme muset rozloučit. Elektronika doslouží, hračky se rozbijí, do oblečení se nevejdeme. Ano, můžeme se sice pokusit dát některé věci opravit, oblečení přešít, ale většinou jsou to věci na odpis a je potřeba se jich zbavit. Málokdo se asi kochá představou, že si svůj dům nebo byt úspěšně zaplní až po stropy nepotřebným haraburdím a odpadem, protože je mu to líto vyhodit. Podívejte se spolu s námi na přehled, kde zjistíte, že ne všechno musí nutně skončit u vás doma ve sklepě anebo v kontejneru. Existují ještě další možnosti, jak s vyřazeným věcmi naložit.

Nábytek

Nábytek má velmi dlouhou životnost, pokud je s ním správně zacházeno, není vystavován povětrnostním vlivům a nepořádáme na něm parkurové závody. Pokud se zbavujeme skříní nebo postelí, tak častěji to je z estetického důvodu. Máte několik možnosti:

 • Nábytek je možno demontovat na jednotlivá prkna nebo desky, rozštípat a použít jako topivo.
 • Demontovaní desky a prkna se nemusí spálit, pokud nevykazují velké poškození a lze je použít na výrobu jiného užitečného předmětu do bytu.
 • V rámci bazaru je možno zachovalý nábytek nabídnout k prodeji.
 • Silně poškozený nábytek je možné odevzdat ve sběrném dvoře k likvidaci.

Elektronika

Spotřební elektronika nebo počítač mají taktéž poměrně dlouhou životnost, ale jak už to tak bývá, spousta těchto zařízení vypoví službu většinou bezprostředně poté, co jim vyprší záruční doba. Ponechme stranou úvahu o tom, proč tomu tak je, a soustřeďme se na to, co s nimi:

 • Valná většina spotřebičů se dá opravit.
 • Ty, které nelze opravit, je možné odvézt na sběrný dvůr.
 • Další možností je nabídnout dosloužilé spotřebiče na náhradní díly kutilů, opravářům a hledačům drahých kovů.

Oblečení

Bylo by ideální, kdybychom si celý život podrželi konstantní výšku a váhu a oblečení bychom si dokupovali jen v rámci nutné potřeby. Svět módního oblečení nás ale pohltil všechny a tak se stává pravidlem, že naše skříně přestávají mít tvar kvádru, ale spíš koule - to, jak jsou nadité k prasknutí vším tím oblečením, které si neustále dokupujeme. A když jednou za čas provedeme selekci, zůstane okolo nás mnoho věcí, které si na sebe již nikdy pravděpodobně nevezmeme. Kam s nimi?

 • V první řadě nabídněte čisté a neponičené oblečení charitě.
 • Drahé oblečení lze prodat.
 • V každém městě i obcích jsou k dispozici sběrné kontejnery.
 • Oblečení je ideální k recyklaci - můžete ho využít doma v rámci kreativního tvoření nebo v různých spolcích.
 • Vypáranou vlnu ze svetrů můžete znovu použít na pletení.

Dekorativní předměty

Nejrůznější dekorace, knihy, hračky a jiné jsou v našich domácnostech také hojně zastoupeny. Po čase, když zjistíme, že na ně jen zbůhdarma sedá prach, měli bychom se rozhodnout, jestli si takové věci uchováme do dalších let z důvodů citové vazby anebo je věnujeme dále.

 • Bazary, obchody se starožitnostmi nebo antikvariáty vám za vaše "poklady" mohou nabídnout rozumnou cenu.
 • Uspořádejte aukci a nabídněte tyto předměty ostatním.
 • Charitativní spolky od vás rádi odeberou dětské hračky, předměty denní potřeby, náčiní do domácnosti, drobnou funkční elektroniku a další věci.
 • Dosloužilé a rozbité věci odneseme do kontejneru.
 • Nepotřební věci pro vás mohou potřebovat jiní - nabídněte je kreativním spolkům na další využití.

Spousta věcí, které nás obklopují a nejsou vysloveně v dezolátním stavu, je využitelná pro další použití. Některé je možno recyklovat, rozebrat a využít jejich části nebo jako dále fungující věnovat či prodat dalším lidem, které pro ně naleznou využití. Každý člověk by se ale spíše měla naučit rozumně s těmito věcmi hospodařit. Smysluplně nakupovat jen to, co opravdu potřebujme a nezahlcovat své okolí nepotřebnými cetkami, které většinou pak jen někde zabírají místo. Uvědomme si, že všechno, co máme a jednou vyhodíme, může zatížit životní prostředí. Naučme se hospodařit s věcmi tak, aby jich bylo co nejméně na vyhození a aby existovala vždy další alternativa, jak dát vyřazeným věcem druhou šanci.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Víte, jak se správně třídí odpady? 9  fotek

Víte, jak se správně třídí odpady?

Už na základních školách se děti učí, jak správně třídit odpad. Spousta dospělých lidí však ještě dnes nad touto problematikou mávne rukou jako nad ...


Kompostování aneb jak naložit s odpadem ze zahrádky 5  fotek

Kompostování aneb jak naložit s odpadem ze zahrádky

Kompostování představuje pro zahrádku velice důležitý proces, kdy přirozeným rozkladem rostlin, jejich zbytků a dalšího odpadu měníte hrubý materiá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×