Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jednoduché triky, kterými uspoříte energii

Jednoduché triky, kterými uspoříte energii

Šetřit, šetřit, šetřit… úspora energií je jedním z často skloňovaných sousloví, protože ceny za jejich využívání stále rostou. Ušetřit se dá na spotřebě vody, elektřiny i plynu. Jak na to?

reklama

Úspora elektrické energie

Při počtu elektrických spotřebičů v domácnosti se není čemu divit, že náklady na elektrickou energii jsou poměrně vysoké a hledáme způsoby, jak alespoň trochu v tomto směru uspořit. Navíc tuto energii vyrábí zdroje, které nejsou právě šetrné k životnímu prostředí, a jejich účinnost při výrobě je poměrně nízká, a to mezi 30 a 40 %. Proto jde snaha o ušetření financí ruku v ruce s šetřením přírody.

 • Pořiďte si LED žárovky – ty mají zhruba 7 krát nižší spotřebu energie a jejich cena je ve výsledku také nižší. Zároveň mají i mnohem delší životnost. Zásadou je také svítit pouze tehdy, když světlo opravdu potřebujete a v místnosti se nacházíte.
 • Spotřebiče vypínejte úplně – ačkoli i v tomto směru jsou výrobci vpřed a spotřeba přístrojů v pohotovostním - stand-by - režimu se snižuje, i tak zde dochází k velkému úniku energie. Takových přístrojů je celá řada a za rok se jejich spotřeba, i když jsou v podstatě vypnuté, může pěkně nasčítat.
 • Sledujte energetické štítky – mnoho domácích spotřebičů musí výrobce povinně označovat štítky, které udávají jejich spotřebu elektřiny za rok i jiné údaje (například spotřebu vody u myček a praček). Energetická úspornost spotřebičů je označována písmeny A+++ až G, kdy A+++ označuje nejúspornější spotřebič, G ten nejméně úsporný. Mnoho spotřebičů se smí uvádět na trh už jen v určitých kategoriích (myčky A či lepší, pračky A+ nebo vyšší, chladničky třídy minimálně A++). I když se zdá, že stará lednička slouží dobře, její odběr může být velmi překvapivý a investice do nového spotřebiče se vám v nákladech na energii brzy vrátí.

Šetřete při praní – stejně jako při vaření můžete i při praní uspořit značnou část energie, pokud dodržíte několik pravidel.

 • Volte na praní nižší teplotu.
 • Zvolte kratší program, který uspoří.
 • Naplňte pračku do její plné kapacity.

Voda

Úspora energie v domácnosti také souvisí s úsporou vody. I zde se hledí na její spotřebu a je mnoho drobných opatření, která nám s tím pomůžou. Stejně jako při výrobě elektřiny i snahou o úsporu spotřeby vody pomůžeme přírodě.

 • Sledujte energetické štítky – u spotřebičů, které využívají vodu, se na energetickém štítku povinně uvádějí i informace o spotřebě vody.
 • Pořiďte si úsporné pomocníky – sprchové hlavice, sprchové šetřiče, perlátory, zařízení do nádržek WC vám ušetří při každém jejich použití.
 • Chovejte se úsporně v kuchyni – myčku zapínejte jen plnou, případně používejte šetrné a zkrácené programy, při ručním mytí si vodu nepouštějte naplno a průběžně ji zastavujte, pokud vám není blízké mytí ve dřezu naplněném vodou.
 • Ušetřete při vaření – pokud to potraviny umožní, připravte je v páře, v konvici ohřejte jen tolik vody, kterou právě využijete, pro vaření využívejte jen opravdu potřebné množství vody.
 • Šetřete při hygieně – stejně jako u mytí nádobí si při hygieně v koupelně pouštějte slabý proud vody a během mytí vodu vypínejte.
 • Šetřete při péči o zahradu – nepostradatelné jsou nádoby na zachytávání dešťové vody, kterou pak můžete použít pro zalévání, zalévat se pak pro úsporu energie vyplatí spíše konvicí než hadicí. Pro zalévání volte chladnější část dne, tedy brzy ráno, či navečer. Doma vám službu udělají samozavlažovací truhlíky.

Jak ušetřit na plynu?

I u plynu jako jedné z nejvíce využívaných energií se často hovoří o úsporách. Pokud se využívá k vytápění či ohřevu vody, můžete ušetřit takto:

 • Netopte příliš – za prvé to není zdravé, za druhé zbytečně plýtváte – pouhým snížením teploty o jeden stupeň uspoříte asi 5 % energie.
 • Ohřev teplé vody potom nastavte na teplotu kolem 50 °C.
 • Radiátory nechte volné, neumisťujte před ně nábytek, nezakrývejte je závěsy, nesušte na nich prádlo.
 • Investujte do nového kotle – dokáže vám ušetřit nemalé náklady, zvláště pokud je jeho účinnost pod 80 %. Kotel nechte každoročně revidovat a seřídit, aby fungoval, jak má.

Šetřete při vaření – Stejně jako při vaření na elektřině, platí i u plynu následující:

 • Vodu vařte v rychlovarné konvici, na plotně je to neefektivní.
 • Plynovou troubu vypněte chvíli před dokončením pečení.
 • Volte adekvátní plotýnku vzhledem k velikosti hrnce a používejte pokličku.

Lednice a mrazák
Uložte jídlo v lednici při správné teplotě – v chladničce nastavte teplotu v rozmezí 4 až 6 °C, v mrazáku potom – 18 °C. Jsou to optimální teploty jak pro potraviny, tak pro úsporu energie. Každý stupeň dolů zvyšuje její spotřebu. Pokud máte tu možnost, umístěte tyto spotřebiče do nejchladnější části kuchyně či domu. Nevhodné je umístění vedle trouby či v místě, kam se opírá slunce. Pravidelně odstraňujte námrazu v mrazáku.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Moderní radiátory spoří energii 8  fotek

Moderní radiátory spoří energii

Střední a starší generace si pod slovem radiátor vybaví těleso unifikovaného vzhledu a neurčité barvy, obklopené trubkami a stoupačkami, které vedly k ...


Jak šetřit energii a užívat si vyššího komfortu bydlení 4  fotek

Jak šetřit energii a užívat si vyššího komfortu bydlení

Podkrovní prostory jsou krásné, originální, vzdušné, světlé... ale aby se v nich i pohodlně a příjemně bydlelo, musí být i dobře zateplené. Jen tak od ...


Využívání solární energie 5  fotek

Využívání solární energie

Sluneční záření lze s úspěchem využívat pro vytápění domu a ohřev užitkové vody. Solárně tepelná technika hraje mezi obnovitelnými energiemi zvláštní ...


Ušetřete až 70 procent za vodu a energie na její ohřev 4  fotek

Ušetřete až 70 procent za vodu a energie na její ohřev

Zdražování cen vody a energie, téma, které slýcháváme ze všech stran a v posledních letech velmi často. Není tedy divu, že se výrobci předhánějí s náv ...


Ušetřete na energiích díky pasivnímu domu 5  fotek

Ušetřete na energiích díky pasivnímu domu

Pasivní stavění je moderní způsob výstavby, který se snaží nezatěžovat okolí, čerpat z místních zdrojů, používat materiály vyrobené s nízkou energe ...


Tepelná čerpadla ušetří až 80 % energie 3  fotek

Tepelná čerpadla ušetří až 80 % energie

Výměna starého zdroje vytápění může do domácnosti přinést nezanedbatelné úspory. Neekologické kotle na tuhá paliva a drahé elektrické topení v dneš ...


Domy s téměř nulovou spotřebou energie

Spotřeba a ceny energií, náklady na vytápění – neustále diskutované téma. Domy s nulovou spotřebou energie – to je sen snad každého z nás. Je to vš ...

Šmejdy v energetice či telekomunikacích jednoduše odmítněte 5  fotek

Šmejdy v energetice či telekomunikacích jednoduše odmítněte

Moderní doba a nabídka neskutečného množství produktů a služeb zlepšuje prostředí pro nekalé praktiky osob a firem, které často obchodují s pomocí ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×