Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Co je to rekuperace vzduchu – nejčastější otázky

Co je to rekuperace vzduchu – nejčastější otázky
V minulosti jsme na našem serveru vydali články týkající se rekuperace vzduchu u pasivních a nízkoenergetických domů. Od té doby dostáváme řadu dotazů týkající se právě rekuperace vzduchu. Na vaše nejčastější otázky odpovídá ing. Tomáš Straka, Ph.D. z firmy Regulus, známý odborník z oblasti rekuperace vzduchu u pasivních a nízkoenergetických budov.
reklama

Na kolik vyjde přibližně kompletní instalace rekuperačního systému.

Kompletní instalace centrálního rekuperačního systému včetně potrubí a montáže do rodinného domu se většinou pohybuje okolo 100 000 - 130 000 Kč.

Jaká je návratnost investice?

Výpočet návratnosti u rekuperačních systémů je velmi problematický. Pokud bychom uvažovali o stejné intenzitě větrání s rekuperací a bez ní můžeme hovořit o návratnosti investice nižší než sedm let. V praxi je tomu ale tak, že v objektech bez rekuperace se větrá s nižší intenzitou, v extrémních obdobích se mnohdy nevětrá vůbec. Návratnost rekuperace je v tomto případě sice delší, ale nízká intenzita větrání sebou nese jistá rizika onemocnění a vlhkost může způsobit i degradaci stavebních materiálů, to má za následek mimořádné výdaje. Investice do rekuperačního systému se tedy zaručeně vyplatí.

Je možné získat státní dotace na rekuperační jednotku?

Na samotnou rekuperaci nelze. Pouze jako na doplněk jiného úsporného opatření, např. se zateplením objektu či výměně oken. Dále je možné získat dotaci, pokud instalací rekuperační jednotky objekt splní parametry pasivního domu.

Jaká jsou rozhodovací kritéria při výběru rekuperační jednotky?

Rekuperační jednotku podle účelu, velikosti prostoru a potřebného větracího výkonu. Dále je třeba zohlednit možnost umístění jednotky např. do technické místnosti objektu, či do půdního prostoru.

Pro jakou rekuperační jednotku se mám rozhodnout?

Vhodnost typu rekuperační jednotky je nejlépe konzultovat s jejím výrobcem. Výrobce doporučí přesný typ a potřebný výkon jednotky vzhledem k typu, účelu a možnostem větraného prostoru. Doplní i potřebné potrubní komponenty pro větrací systém včetně regulace.

Má smysl využívat rekuperační jednotky ve starších domech nebo bytech?

Určitě, pro snížení relativní vlhkosti v obytném prostoru a dosažení tak optimálních parametrů vnitřního prostřední. Zamezí se výskyt plísní v utěsněných bytech a růst nežádoucích bakterií.

Jaká je životnost zařízení?

Patnáct let při pravidelné údržbě.

Má smysl propojit rekuperační jednotku se zemním registrem?

Problematika zemního registru není tak jednoduchá jak z počátku vypadá. Vzhledem k malé měrné tepelné kapacitě vzduchu, musí být délka zemního registru alespoň dvacet metrů, aby vůbec bylo možné uvažovat o nějakém energetickém zisku. Potrubí musí být položeno velmi pečlivě, tak aby nedošlo k jeho porušení například při sedání zeminy. Registr je třeba dokonale vyspádovat směrem k čistící šachtě. Cena kompletního takto zbudovaného registru se pohybuje mezi 30 000 – 50 000 Kč. Tepelný výkon, který je možné z takového registru získat je 200 – 500 W. Vzduch nemůže být přiváděn celý rok pouze přes zemní registr. V přechodných obdobích, kdy je teplota vzduchu vyšší než 5 °C a nižší než 20 °C není možné zemním registrem vzduch přihřívat ani chladit. Proto je zemní registr možné provozovat v součtu asi tři měsíce v roce. Využití zemního registru vzhledem ke zmíněným faktům nedoporučujeme.

Kdo mi jednotku namontuje?

Ventilační systém vám namontuje školená a certifikovaná firma na tyto systémy. Jedná se o školené montážníky, kteří jsou systém schopni namontovat a zapojit jako kompletní dílo s funkční regulací s ohledem na veškeré stavební konstrukce v domě a potřebné prostupy a úpravy v těchto konstrukcích.

Kde mám získat více informací o principech rekuperace vzduchu?

Informace o principu rekuperačních zařízení a možnostech větrání objektů vůbec je možné získat u výrobců těchto zařízení, nebo na internetu, kde existuje velké množství informačních portálů, např. portál TZB Info (http://www.tzb-info.cz/), kde jsou publikovány nejnovější trendy ve větracích systémech.

Pokud se rozhodnu koupit rekuperační jednotku, co všechno mě čeká a co musím absolvovat?

Běžný postup začíná návrhem celého systému. Ten provádí buď projektant vzduchotechniky, nebo přímo výrobce. Návrh se zpracovává na základě stavebních výkresů objektu. Po schválení návrhu je třeba se dohodnout s montážní firmou, která má systém nainstalovat.

Jak složitá je údržba?

U rekuperačních zařízení je údržba velice jednoduchá. V první řadě se jedná o výměnu filtračních textilií jednotek. Takováto výměna by měla proběhnout cca každé tři měsíce. Dále je třeba řešit čištění potrubí. To standardně probíhá chemicky vstřikováním příslušné látky do potrubí. Tato údržba probíhá v intervalech cca tři roky.

Jaký je příkon samotného zařízení?Příkon ventilátorů je závislý na potřebném průtoku vzduchu, u jednotek pro rodinné domy se standardně pohybuje do 300 W.

Více naleznete www.regulus.cz

Autor: Regulus (text a foto)

Klíčová slova:

vod

Související články

Rekuperace a větrání – důležitá témata pro letošní FOR THERM 3  fotek

Rekuperace a větrání – důležitá témata pro letošní FOR THERM

Nadcházející sedmý ročník veletrhu FOR THERM se uskuteční na výstavní ploše PVA EXPO PRAHA ve dnech 20. až 24. září a zájem vystavovatelů je opravd ...


Ekologické vytápění: odpovědnost i úspora (1) 9  fotek

Ekologické vytápění: odpovědnost i úspora (1)

Regulus je specialista na teplo – a to hned dvakrát. Jednak podstatná část produkce společnosti směřuje k tomu, aby nám v našich domech bylo příjemně, ...


Ekologické vytápění: odpovědnost i úspora (2) 11  fotek

Ekologické vytápění: odpovědnost i úspora (2)

Sluneční kolektory vybíráme podle toho, co chceme, aby dělaly. A umí toho hodně: hřejí nám užitkovou vodu, topí v domě, nebo třeba vyhřívají bazén. Js ...


Ekologické vytápění: odpovědnost i úspora (3) 6  fotek

Ekologické vytápění: odpovědnost i úspora (3)

Jako většina fungujících věcí je princip akumulace tepla z přírodních zdrojů nesmírně jednoduchý. V praktickém provedení se ovšem jedná o dokonale vym ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×