Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Větrání moderního domu – rekuperační jednotky

Větrání moderního domu – rekuperační jednotky
Dům je svým způsobem živý organismus, který musí dýchat. Platí to o jakékoliv stavbě, ale o moderních pasivních domech dvojnásob. Dýchat musí i energeticky nulový dům, tedy budova, která je plně nezávislá na vnějších zdrojích energie. Zajistí to rekuperační jednotky společnosti Regulus.
reklama

Provoz takového domu je z hlediska vytápění finančně nenáročný, protože nízké tepelné ztráty zajišťuje kvalitní izolační vrstva, okna a výplně všech otvorů, jimiž by mohlo teplo unikat do okolí. Jenže v takto izolovaném objektu se drží stále stejný vzduch, takže především v zimě se na izolaci kondenzuje voda, což může mít za následek plísně. Také izolace vlhkem trpí.

Jak ale zajistit přísun minimálního objemu čerstvého vzduchu? Větrat snad, když tímto způsobem znehodnocujeme investici vloženou do zateplení? Jednoduché řešení nabízejí rekuperační jednotky.

Pro domky i bytovky

Rekuperace znamená získávání tepla z odpadního vzduchu, takže jejím smyslem je – řečeno zjednodušeně – odvádět ohřátý vzduch z objektu, a přitom jeho teplo zachovat uvnitř. To se děje soustavou ukrytých trubek, na jejichž ústí jsou filtry. Srdcem systému je deskový výměník. Účinnost jednotek se pohybuje od osmdesáti do devadesáti procent, to podle typu rekuperační jednotky. A Regulus „umí“ dokonce jednotku, které jsou vybavené bypassem pro letní provoz, takže umožňují objekt chladit tak, aby se nepřehříval.

To, co se uplatňuje v malém u jednotlivých domů, je možné použít i u bytových domů s více bytovými jednotkami. Tam lze vzduch rekuperovat trojím způsobem: pro každý byt zvláštní jednotkou (necentrální řešení), pro celý dům společnou jednotkou (centrální řešení) a tak, že jen výměník tepla nebo jen ventilátor jsou umístěny v každém bytě, což se jmenuje semidecentrální řešení.

Pro a proti

Pokud je v každém bytě zvláštní jednotka, samozřejmě to není levné, a to jak s ohledem na náklady na pořízení přístroje, tak na projekt i umístění otvorů rekuperačních jednotek. Ovšem na druhé straně efektivitu systému neovlivňují třeba sousedé, kteří – jednotka nejednotka – prostě rádi větrají. Také má necentrální řešení lepší protipožární vlastnosti.

Při centrálním řešení představuje určitou nevýhodu nutnost instalovat do každé bytové jednotky protipožární zpětnou klapku. Také je zde snazší šíření pachů. Tento systém ovšem vyjde levněji.

Semicentrální systém využívá centrální výměník a centrální ventilátory pro jednotlivé decentrální větrací jednotky v bytech. Tento koncept větrání je ze všech tří nejlevnější a údržba, výměna filtrů a případné opravy jsou nejsnadnější.

Rekuperace má prostě budoucnost.

Více na www www.regulus.cz.

Autor: Jiří Jan (text), Regulus (foto)

Související články

Větrací mřížky 5  fotek

Větrací mřížky

Větrací mřížky slouží k odvětrávání prostoru, volnému průchodu tepla i k odvětrání dvojitých stěn od vlhkosti. Bývají vyrobené z plastu nebo kovu a ma ...


Větrání s rekuperací tepla 22  fotek

Větrání s rekuperací tepla

V době neustálého růstu cen energií se zvyšují nároky na těsnost vnějšího pláště budovy.Také u starších domů dokáže například výměna oken výrazně změn ...


Otopné systémy Regulus s krbovými vložkami 7  fotek

Otopné systémy Regulus s krbovými vložkami

Krby a krbové vložky již dávno nejsou pouhým dekoračním prvkem interiérů, ale staly se z nich moderní úsporné zdroje tepla a to jak pro vytápění ob ...


Rekuperace a větrání – důležitá témata pro letošní FOR THERM 3  fotek

Rekuperace a větrání – důležitá témata pro letošní FOR THERM

Nadcházející sedmý ročník veletrhu FOR THERM se uskuteční na výstavní ploše PVA EXPO PRAHA ve dnech 20. až 24. září a zájem vystavovatelů je opravd ...


Porovnání topných systémů Regulus 7  fotek

Porovnání topných systémů Regulus

Udělat správné rozhodnutí vzhledem k volbě topného systému v domě není vůbec jednoduché. Tepelná technika je často velice nákladná, stejně jako poříze ...


Solární systémy pro bytové domy 5  fotek

Solární systémy pro bytové domy

Proč by nemohlo sluníčko v bytových domech „topit“ stejně, jak to už často činí na vilách a rodinných domcích? Princip fungování solárních kolektorů j ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×