Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/vertikutator-zahrada-bez-drnu-a-mechu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Vertikutátor UV 35 B: test - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vertikutátor UV 35 B- zahrada bez drnů a mechu

Vertikutátor UV 35 B- zahrada bez drnů a mechu
Vertikutace už dávno není slovo jak z čarodějnického slovníku ani pro majitele zahrad ani pro ty, kdo mají jen předzahrádku s pruhem trávníku. Má váš soused hezčí trávník a vy pořád nevíte čím to je, hnojíte a zaléváte stejně jako on a pořád nic? A už jste někdy zkusili vertikutaci? To může být ten pravý důvod, proč jeho trávník vypadá lépe nežli ten váš. Pomocník, co vypadá jak divná sekačka, má koš a spoustu nožů a léčí trávník od mechů, drnů a ušlapané hlíny. Na test jsme si půjčili jeden z nejvýkonnějších motorových od značky WolfGarten, které má v nabídce Mountfield.
reklama

Aby tráva mohla dýchat

Co vlastně takový vertikutátor umí a čím slouží našemu trávníku? Jestli si myslíte, že se ve vašem trávníku nevyskytuje mech a odumřelé zbytky trav, budete se mýlit. Stejné to bylo se mnou před pár lety, kdy jsem se k vertikutátoru dostal poprvé. Testoval jsem jeden s drátky a jeden nožový pak ještě několik jiných. Moje původní nedůvěra v divný stroj, co dělá rýhy do trávy, se po vlastní zkušenosti změnila v aktivní využívání vertikutátoru.

Do sešlapaného trávníku se hůře vsakuje voda a živiny, daří se plísním a mechu na povrchu, drny se zpevňují a zvětšují. Odumřelé zbytky trav zůstávají a zahnívají. To vše umí vertikutátor elegantně vyřešit. Hlínu a drny prořezat a provzdušnit a mech a travní zbytky vyčesat.

Současný trend vertikutátorů je vlastně dva v jednom. Na hřídeli jsou jak drátky na provzdušnění tak prořezávací nože. Někdy existují také sety, k jednomu stroji dva vyměnitelné hřídele, jeden osazen drátky a jeden pevnými nebo otočnými noži. U kombinované varianty, kterou jsme si zapůjčili, na jeden záběr prořežeme drny a trávník provzdušníme a zároveň vyčešeme mech, travní plst a odumřelé zbytky.

Hurá na zahradu - testujeme vertikutátor v akci

K uživatelskému testu máme půjčený vertikutátor WolfGarten UV 35 B.

Celé zpracování šasí, rukojetí a motoru je bytelné a předpovídá stroji dlouhou životnost. Samotný motor od Hondy je silný a výkonný a ani s opravdu ušlapanou trávou a starými drny nemá problém. Velká ložisková kolečka snadno zvládnou váhu stroje. Ta je užitečná, aby se při práci a zařezávání do hlíny nenadzdvihával. Vlastní váha stroje jej udrží na zemi.

Samotný stroj není se svými 35 kily žádný váhový drobeček. Na materiálu ani zpracování se nešetřilo.

Přeprava stroje není díky skládací rukojeti problém ani v kufru osobního auta. Vertikutátor mě svým vysokým výkonem nijak nepřekvapil, spíš jen potvrdil co jsem od něj očekával.
Kamínky, které najde schované v hlíně, přepůlí jak nic. Proto není moc třeba přemýšlet o tom, jestli má sílu rozříznout drn nebo vytrhat mech.

Startujeme

Tráva by před vertikutací měla být posekána na nízko, teprve pak můžeme přistoupit k samotnému pročesání. Před samotným spuštěním stroje dolejeme benzín a zkontrolujeme hladinu oleje.

Pomocí otočného voliče centrálně nastavíme hloubku prořezu. Pak už jen nastavíme sytič a nastartujeme. Po chvíli sytič můžeme vypnout. Výhodou motorové ho silného stroje je bezproblémový pohyb po celé zahradě. Vhodný je proto pro členité a velké zahrady.

Vertikutátor nemá přímo pojezd, ale záběrem do země se vlastně posouvá plynule dopředu, záleží tedy na tom, jaké nastavíme otáčky pomocí ovládací páky plynu na rukojeti. Pokud je trávník průbežně a dlouhodobě udržován, můžeme jet rychleji. Jinak je vhodný pomalejší pohyb.

Po práci zkontrolujeme vzduchový filtr, který je dobře přístupný.

Jak hluboko do země řezat?

Provzdušnění si nesmíme představovat jako řezání několik centimetru do země, nejde o orbu. Plynulé nastavení otočným kolečkem nám umožní hloubkové nastavení prořezu v řádu do deseti milimetrů. To je hloubka dostatečná pro provzdušnění a prořezání hlíny a drnů.

Nebojte se toho, že trávník bude vypadat hůř než na začátku

Trávník bude vypadat po samotné vertikutaci možná o něco hůře než před tím, ale to jen dočasně. Během pár týdnů už žádné následky vertikutace neobjevíte. Jenom ty příjemnější, tedy hezčí a hustší trávník.
Na detailních fotkách je vidět, co umí vertikutátor z napohled hezké trávy vyčistit. Nic z toho opravdu vaší zahradě nechybí. O kvalitní a zakořeněný travní porost se bát nemusíte. Ten rotující nože a drátky nevytrhnou. Správná hloubka je podle potřeby cca 4mm.

Někdo zastává teorii vertikutovat jen v rovnoběžných pruzích, tedy jezdit jen zleva doprava, jiný doporučuje jednou rovně a podruhé nakolmo, tedy dvakrát. Já mám vyzkoušeno na jaře jenom rovnoběžně a na podzim zase kolmo k jarnímu řezu do trávy. I když jsou vyčesaná tráva a mech většinou suché a lehké, při vertikutaci nikde nic neodletuje a koš se dobře zaplňuje do plného objemu.

Kolik košů mechu a suché trávy vyčešeme?

Na běžně udržované zahradě vyčešeme několik košů. Nepotkala-li vaše zahrada vertikutátor dlouho nebo nikdy, klidně se připravte i na několik desítek košů s mechem a odumřelými travními zbytky. Na množství mechu v trávě má samozřejmě vliv mnoho faktorů jako je vlhkost, postavení zahrady ke slunci, stinná zákoutí a zálivka, k tomu klimatické podmínky a jak zahradu chemicky ošetřujeme.

Pokud máte mechu hodně, jako je vidět na zahradě v testu, je místo neustálého vysypávání plných košů jednodušší odstranit koš a jet pomalu a plynule řádku za řádkou. Vrstva mechu a zbytků trávy byla asi 5 cm vysoká. Pak ji stačilo shrabat na hromádky a odvézt.

Zadní deflektor zabraňuje případným odletujícím nečistotám a kamínkům schovaným v trávě, aby obsluhu poranily a to ať už používáme vertikutátor s košem nebo bez něj.

Drahý nebo levný?

Na to, že vertikutátor použijeme dvakrát v roce, tedy na jaře a na podzim na start a konec vegetační sezóny trávníku, může připadat někomu drahý. Existuje poměrně jednoduché řešení, které občas navrhuji. Máte-li dobré sousedské vztahy, kupte si jej se sousedem napůl. Oba pak budete mít stejně hezký trávník. Pokud vám podle velikosti zahrady postačí méně výkonný a levnější model, není to už pro hezký a zdravý trávník taková investice.

Byl jsem v továrně, kde Wolfgarten vertikutátory vyrábí. Je to moderní továrna, čistá tak, že by se dalo jíst z podlahy, vybavená moderními stroji a technologiemi, s velkou práškovou lakovnou. WolfGarten nevyrábí jen verikutátory, ale také kvalitní sekačky, traktůrky, ruční nářadí a prvotřídní travní osiva a hnojiva. Většinu jejich výrobků jsem si měl možnost vyzkoušet na vlastí kůži i na vlastní zahradě a nikdy jsem se nezklamal. Velkou část sortimentu této značky najdete v prodejnách Mountfield.

Technická data dle výrobce:

Vertikutátor UV 35 B je výkonný benzínový vertikutátor, určený k častému používání na středních pozemcích do 1 500 m2 tím nejširším okruhem uživatelů. Má zcela nový profesionální design, osvědčený čtyřtaktní motor Honda s ventilovým rozvodem OHC((Over Head Camshaft je typ ventilového rozvodu pístového rozvodu, u kterého je kromě ventilu v hlavě válců umístěna i vačková hřídel ). Stroj má široký záběr 35 cm.

Speciální vertikutační válec je vybavený 30 dvojitými noži, 28 pružinami a systémem blokování hloubky vertikutace. Plynulé nastavení hloubky vertikutace otočným kolečkem a další inovace předurčují tento stroj od renomovaného výrobce WOLF Garten ke kvalitní, rychlé a pohodlné práci i v náročných podmínkách.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Soutěžte s Mountfieldem, vyhrajte zajímavé ceny do zahrady 7  fotek

Soutěžte s Mountfieldem, vyhrajte zajímavé ceny do zahrady

Po zimě je trávník většinou v nepěkném stavu. Na mnohých místech chybí porost úplně, jinde je napadený plísní sněžnou, někde zůstávají nevyhrabaná ...


Vyhrajte vysavač/fukar od Mountfieldu! 2  fotek

Vyhrajte vysavač/fukar od Mountfieldu!

Babí léto je tady a s ním i podzimní práce na zahradě. Namáhavou práci už máte za sebou, ale nechce se vám do úklidu? Hrabání listí a zametení hobl ...


Co udělat pro krásný trávník 18  fotek

Co udělat pro krásný trávník

Trávník je chloubou každé zahrady, ale ne vždy se to daří. Dali jste svému trávníku vše potřebné ale stejně se na něm po zimě nebo po jarních mraze ...


Preventivní prohlídky prodlouží životnost strojů 3  fotek

Preventivní prohlídky prodlouží životnost strojů

Jaro nám začíná klepat na dveře. Sníh na většině území roztál a příroda se probouzí ze zimního spánku. Je jen otázkou několika týdnů či dnů, kdy na ...


Vertikutace je ozdravnou kúrou pro trávník 6  fotek

Vertikutace je ozdravnou kúrou pro trávník

Vertikutace je metoda, zásadně zlepšující zdravotní stav pěstěných trávníků. Zelený koberec, plný mechu, plsti a dalších nečistot svému majiteli ne ...


Kolik sekaček znáš, tolikrát jsi člověkem 16  fotek

Kolik sekaček znáš, tolikrát jsi člověkem

Češi jsou národem milovníků zahrad. S tím souvisí vysoká poptávka po zahradní technice a pochopitelně odpovídající nabídka prodejců. Výběr je skutečně ...


Sedmero rad, bez kterých se trávník na jaře neobejde 12  fotek

Sedmero rad, bez kterých se trávník na jaře neobejde

Jaro už je konečně tady a my se můžeme těšit ze sluníčka a budící se zahrady. Také trávník je potřeba vzbudit ze zimního spánku a postarat se o jeh ...


Kam s tím smetím – na kompost 3  fotek

Kam s tím smetím – na kompost

Také se divíte, kolik odpadu dokáže vaše zahrada přes léto vyprodukovat? Koše a koše trávy při pravidelném sekání trávníku sekačkou. Spousta natě, kte ...


Trávník jako ze žurnálu 6  fotek

Trávník jako ze žurnálu

Abyste měli výstavní trávník, nestačí jej jen sekat a zavlažovat. Hlavně před nastupujícím chladným obdobím je nutné zelenou plochu osít, hnojit a pře ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×