Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vertikutace trávníku v čase: pomůže dýchat

Vertikutace trávníku v čase: pomůže dýchat
Vertikutace je takové moderní slovo, které se skloňuje ve všech hobby řetězcích a u prodejců se zahradní technikou. Takový útok, abychom si zase koupili nějakou nepotřebnou drahou věc pro naši zahradu, říkal jsem si donedávna. Přesně do doby, než jsem si kousek zahrady pořídil. Pak jsem hlíně a trávě taky podlehl a chtěl bych ji mít nejhezčí a nejzelenější a nejhustší. Od našeho partnera firmy Bosch jsem si zapůjčil a vyzkoušel vertikutátor a provzdušňovač.
reklama

Vertikutace není sprosté slovo

Je to takový jazykolam a každý to vyslovuje po svém - vertikulace, verikulace a jinak. Snažil jsem se, alespoň pro sebe jako laik, zjistit, co to slovíčko vlastně povídá a moje pátrání dopadlo takto: vertikální je svislý a cut, které se čte kut, je anglicky řez nebo střih a máme to pohromadě. Takže svislý řez. Řežeme do hlíny, ale opatrně, jako chirurg, abychom pomohli a odstranili, co trávník dusí.

Vertikutace se povedla, pacient přežil

Když vám někdo stoupne na břicho, asi toho moc nenadýcháte, když sleze, je vám hned krásně a podobné je to i s trávníkem. Nože vyčešou suchou trávu a odumřelé kořínky a slehlou hlínu načechrají. Ke kořínkům trávy tak může voda a živiny. Po zimě plné sněhu je vše slehlé a udusané.

Trávník po hlubokém zásahu nožů vypadá, že už se nikdy nevzpamatuje a vy si říkáte při každém dalším koši plném mechu a suché trávy a někdy i kousků hlíny, co jste to vlastně vyvedli a že jste i ty zbytky vašeho trávníku zlikvidovali. Stačí ale pár týdnů počkat, tam, kde je potřeba obnovit trávu, ji dosít, podarovat trávník kouskem hnojiva a vody a pak už jen čekat. Výsledek vás mile překvapí. Dosetí a obnova trávníku je vhodná právě po vertikutaci trávníku v čase, kdy jsou hlína i trávník načechrány a provzdušněny.

Otočné nože

Zajímavou technickou vychytávkou tohoto vertikutátoru je uložení nožů. Jsou navlečeny volně na ose a při spuštění motoru je odstředivá síla udržuje v pracovní poloze. Narazí-li na pevnější překážku, třeba velký kámen, protočí se ve své ose bez toho, aby se poničily. Za překážkou je odstředivá síla opět srovná do pracovní polohy. Stroje s drátky se jednoduše dík pružnosti drátků odehnou a za překážkou pokračují. Nože ani drátky se tak na špatně založeném trávníku zbytečně neničí jako u některých vertikutátorů s noži uloženými napevno.

Stručná charakteristika

Oba lehké a skladné modely, které jsme měli na test půjčeny, vycházejí z téměř totožné konstrukce. Jejich koš lze snadno rozložit na dvě půlky a zmenšit tak jeho objem při přepravě. Stejně tak rukojeť lze složit, takže převoz v kufru osobního auta, třeba na chatu, není problém. I když jsou oba stroje lehké a můžou působit trochu fórově, stačí je zapnout do zásuvky a vyjet s nimi na trávu, abyste se o opaku přesvědčili.

Výkonné motory nemají problém ani při plném zanoření nožů nebo drátků do hlíny. Když potká nožový vertikutátor v hlíně zapomenutý malý kámen, přesekne ho a jede dál. Drátky se odehnou a pak pokračují. Ovládání je jednoduché a snadné jako u elektrické sekačky. Hloubku řezu lze snadno nastavit podle potřeby.

Výměna nožů a drátků

Po opotřebení řezacích nožů nebo drátku je možné je vyměnit. To se vám ale při slušném zacházení stane až po velmi dlouhé době, podle velikosti zahrady klidně až po několika letech. Model s noži, který jsme měli zapůjčený, za posledních osm měsíců vystřídal hodně zápůjček a upravil několik tisíc metrů zahrad. Měli jsme ho možnost vyzkoušet před osmi měsíci i nyní. Extrémní zátěž i mnoho krátkodobých majitelů vydržel, jenom nože se opotřebily a ty jdou snadno vyměnit. Při práci na mokré hlíně je nutné občas očistit kolečka. Nános hlíny nám může měnit hloubku řezu. Je-li to možné, počkáme si na hezčí počasí, až povrch trochu vyschne.

Drátky nebo nože?

Když by se člověk opravdu rozmazlil, pořídí si mašinky obě. Jednu drátkovací pro povrchové a jemnější pročesání trávy a jednu nožovou pro hlubší provzdušnění. Ta nožová vám ale při správném nastavení zastane práci obou. Záleží na tom, jaký máte trávník, jak dlouho je založený a na jaké hlíně.

Hurá na drny

Vertikutátor je také velmi úspěšný bojovník proti drnům. Při pravidelném používání dvakrát ročně by drny neměly vznikat nebo pouze minimálně. Kdo má malou zahrádku, vystačí si s vertikutačními hráběmi, kdo větší, pomůže mu vertikutátor. Vertikutaci trávníku bychom měli provádět dvakrát ročně, a to na začátku a konci trávníkové sezony. Drátkovat můžeme častěji. Názory odborníků se ale různí. Někdo doporučuje jednou za měsíc, jiný jednou za dva. Nejlépe je vyzkoušet, co je vhodné pro váš trávník a jak častý zásah mu svědčí.

Drahý nebo levný?

Jenomže proč utrácet za něco, co potřebuji jenom dvakrát do roka? Jde vždy o úhel pohledu. Jeden sáček kvalitní trávy stojí pět set a více korun, hnojivo také není zadarmo, voda na zalévání také ne, tak proč se o vynaložené peníze nepostarat. Vertikutátor je možné si půjčit i v půjčovně nářadí v některých hobby marketech, ale dvakrát do roka půjčovat a platit zálohu a zase vše čistit a vracet, to pár korun a času také přece stojí.

Jedna z variant, máte-li dobré sousedské vztahy, může být vhodné pořídit si ho se sousedem napůl. Nebo on drátkovač a vy vertikutátor. Nejsou-li vztahy přes plot nic moc, můžete vy k němu, nebo on k vám jen závistivě koukat přes plot, jak hezký trávník vypadá.

Nakonec stačí trávník po údržbě pravidelně hnojit, sekat a zalévat. Nebaví-li vás za sebou tahat kabel, nebo stále dolévat benzin, můžete si pořídit šikovného pomocníka s akumulátorem.

Je to jen na vás - pokud chcete mít trávník opravdu hezký, budete ho muset pohladit a podrbat... A jaké jsou vaše zkušenosti s vertikutací trávníku v čase? Pochlubte se nám.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Vertikutace je ozdravnou kúrou pro trávník 6  fotek

Vertikutace je ozdravnou kúrou pro trávník

Vertikutace je metoda, zásadně zlepšující zdravotní stav pěstěných trávníků. Zelený koberec, plný mechu, plsti a dalších nečistot svému majiteli ne ...


Péče o trávník na podzim 3  fotek

Péče o trávník na podzim

V září a říjnu je ideální čas připravit trávník na zimu. Při mírném a teplém podzimu náš trávník i v tomto období intenzivně roste, takže musíme i nad ...


Rotak – na trávníky bez ofiny 7  fotek

Rotak – na trávníky bez ofiny

Sluníčko hřeje a po době sucha se asi každý zahrádkář těší na vydatný jarní deštík, aby se nemuselo zalévat a trávníky rostly jako z vody. Tráva při d ...


Plíseň sněžná v trávníku 3  fotek

Plíseň sněžná v trávníku

Plíseň sněžná je nejčastější a nejvážnější onemocnění trávníků, se kterým se setkáváme. Nejvíce se projevuje brzo na jaře po sejití sněhu. Typickým př ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×