Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba adventního věnce z přírodních materiálů

Výroba adventního věnce z přírodních materiálů
Vánočním svátkům předchází čtyřtýdenní období adventu. Advent byl vždy časem ticha a zadumání a pro vesnické lidi vždy uctivou dobou před vánočním veselím. V tomto období se dodržoval půst, zpívaly se adventní písně a vše se točilo kolem příprav na Vánoce. Adventní věnec patří k nejznámějším tradicím tohoto času – čtyři svíce, které jsou na něm umístěny, se zapalují postupně, každý týden jedna.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Věnec ze sena či polystyrenu, větvičky jehličnanů, oříšky, šišky, plody sušeného ovoce, sisalová vlákna, žaludy, kvítka z juty

Nářadí

Drátek, lepící pistoli, kleště, nůžky, krepový papír

Postup

  1. Základem adventního věnce je korpus, který uděláme ze slámy, sena nebo polystyrenu. Seno svineme do ruličky, omotáme provázkem a oba konce k sobě spojíme do kroužku. Z krepového papíru si nastříháme pruhy, jimiž tento základ ovineme.

  2. Připravíme si ozdoby. Mech nahradíme sisalovým vláknem. Sisalový provázek rozstříháme na několik asi 75 cm dlouhých kousků, rozpleteme ho a zmačkáme jej do chomáčků.

  3. Místo tradiční mašle můžeme udělat květinovou přízdobu. Z juty ustřihneme šikmý pruh asi o šíři 10 cm, podélně jej přeložíme a svineme růžičku. Tu dole svážeme provázkem.

  4. Další ozdobou, kterou můžeme použít i pro výzdobu stromečku, je srdíčko. Základem je kostra z lepenky. Na toto papírové srdíčko přiložíme chomáček cupovaného sisalu a křížem krážem ho omotáme lýkem nebo zlatou nitkou.

  5. Obarvením sisalových vláken na zelenou si vyrobíme „mech“. Barvami na textil můžeme obarvit také zbývající jutu a sisalový provázek pro další práci. Vše necháme uschnout.

  6. Svíčky připevníme na drátek a opatříme podložkou z kůry. Drát v polovině ohneme a zatočíme do sebe. Tuto část nahřejeme nad plamenem a zatlačíme do konce svíčky. Podložku z kousku kůry na dvou místech provrtáme nebozízkem a otvory protáhneme oba volné drátky.

  7. Šišky navážeme na tenčí tvrdší drátek. Drátkem obtočíme šupiny na spodní části, přeložíme a oba konce spleteme do sebe. Konce drátu ponecháme 3 – 5 cm dlouhé na zapíchnutí do korpusu.

  8. Do čtyř míst na korpusu položíme „mech“ ze sisalových vláken a lehce ho přichytíme háčky z drátku. Do základu u spodního okraje začneme vypichovat šišky. Vyplníme místa mezi mechy a doplníme volná místa uvnitř.

  9. Místo mašle k mechu zapíchneme květ, který navážeme na drátky stejně jako šišky. Do mechu zapíchneme svíčky s kůrou. Věnec posázíme žaludy a oříšky, které snadno přilepíme lepící pistolí.

  10. Celou přízdobu můžeme doplnit bílým a nazeleno obarveným sisalovým provázkem. Konce obou provázků k sobě svážeme drátkem, který vetkneme pod jednu svíčku. Provázky propleteme pod vrchní částí a zastrčíme na začátku.

Pepův tipZ rozpleteného sisalového provázku si můžeme udělat i ozdoby na stromeček. Z kartónu vystřihneme různé tvary – hvězdičky, srdíčka, měsíček atd., které obalíme sisalovým vláknem a křížem krážem omotáme lýkem, nebo třpytivou nitkou. Sisalový provázek a jutu snadno obarvíme barvami na látku.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Související články

Barborky 3  fotek

Barborky

Podle tradice ženy v bílém a s pomoučenými obličeji obcházely v předvečer čtvrtého prosince domácnosti a hodným dětem rozdávaly dárky, kdežto ty nepos ...


Věnec na uvítanou zimě 15  fotek

Věnec na uvítanou zimě

Někdo má rád léto, jiný zimu. Někdo nemusí podzim a už se jen těší, jak opět napadnou kupy sněhu a konečně vyrazí na lyže. Jiní zas dávají přednost ...


Adventní věnec s plovoucími svíčkami 11  fotek

Adventní věnec s plovoucími svíčkami

Plovoucí svíčky jsou pro děti hodně zajímavé. Hoří, plavou na hladině, dají se pouštět jako lodičky... Tento svícen se může stát dekorací na vánočn ...


Tip na adventní sobotu 6. 12. 2008 1  fotek

Tip na adventní sobotu 6. 12. 2008

Rodiče a děti tříd s waldorfskou pedagogikou při ZŠ Dědina vás srdečně zvou na VÁNOČNÍ JARMARK v sobotu 6. 12. 2008 od 11 hodin.


Svěží po celý Advent 3  fotek

Svěží po celý Advent

V obchodech s keramikou a na vánočních trzích koupíte svícny v podobě mís. Lze s nimi vytvářet kouzelná aranžmá, která vydrží dlouho čerstvá. Stačí ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×