Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Velikonoční tipy a triky – vaření a zdobení vajíček

Velikonoční tipy a triky – vaření a zdobení vajíček

Na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní zvony, než odletí do Říma, na Velký pátek se otevírá země a vydává své poklady, Bílá sobota je ve znamení ukončení půstu, ale také především dnem, kdy se v domácnostech uklízí, pečou velikonoční mazance a beránci a zdobí vajíčka. Zkrátka přípravy na vyvrcholení Velikonočních svátků jsou v plném proudu.

reklama

1) Razítko na vajíčku

Pokud seženete bílá vajíčka, nemáte ještě vyhráno. Každé takové má totiž na sobě značku. Pro spotřebitele je nezbytná, pro hospodyňky, které se chystají nazdobit vajíčka, trochu překážkou. Přitom rada je jednoduchá. Stačí ocet a třeba vatový tampon. Navlhčíte a několikrát přetřete. Výsledek se dostaví okamžitě.

2) Aby vajíčka při vaření nepraskla

Při dnešní ceně vajec a dostupnosti těch bílých se každá hospodyňka modlí, aby při vaření ani jedno vajíčko neprasklo. Prasklá jsou dobrá leda tak do pomazánky, ovšem nabarvit již nejdou (pravda, jdou, ale jak to potom vypadá... ). Rad je několik, můžete je postupně vyzkoušet, než přijdete na tu nejosvědčenější.
Někdo se snaží, aby vajíčka vkládaná do vody měla stejnou teplotu, jako voda. Tedy vajíčka vyndaná z lednice vkládat do ledové vody a pomalu zahřívat.
Jiný radí při vaření dávat do vody lžíci octa. To je dobré minimálně pro to, aby se vajíčka odmastila.
Někdo radí před vařením vajíčko propíchnout na kulatějším konci, kde je vzduchová bublina. Jehlou udělejte ale jen malý otvor, abyste nepropíchli i vnitřní obal vajíčka. Při barvení by vám barva zatekla dovnitř a vajíčko by obarvila.
U nás doma se propichuje běžně, když vaříme vejce na okamžitou konzumaci, ale o velikonocích dáváme vždy do vody při vaření vajec vrchovatou lžíci soli. A věřte, že neprasknou.

3) Zdobení bez barev

Nesehnali jste bílá vajíčka? Nebo jste zjistili, že nemáte barvy na vajíčka a rok co rok vás už nebaví máchat vajíčka v cibulových slupkách? Vypůjčte si u dětí raznici na papír. Nebo ještě lépe, zapojte je do práce. Najděte pár barevných papírů a raznicí si připravte různě barevné kytičky. Uvařte vajíčka, připravte si lepidlo (např. Herkules), natřete část povrchu a střídavě přilepte kytičky různých barev. Nemáte raznici s tvarem květinky? Dejte to, co máte, hvězdičku, srdíčka. A pokud nemáte vůbec žádnou raznici, vytáhněte starou děrovačku, vyražte kolečka a nalepte. Kombinujte barvy dle vlastní fantazie. Pro sportovní nadšence můžete vytvořit kraslici v barvách jeho oblíbeného klubu, dětem čím barevnější, tím lepší,

Nemáte raznici, barvy, ani obtisky? Nastříhejte z barevných papírů proužky a nalepte proužky. Použít můžete jakýkoliv vzorovaný papír. Vzniknout o to zajímavější kraslice. Nemusíte stříhat nutně proužky, udělejte si třeba hromádku barevných čtverečků, trojúhelníčků nebo prostě jen papírových mnohoúhelníků. Nalepte různě po povrchu vajíčka. Výsledkem je zajímavé barevné vajíčko. A děti se vyřádí.

4) Bavlnky jsou in

Chcete si vytvořit netradiční vajíčka, která nebudete ani chtít dát koledníkům? Pak využijte materiál, který jistě doma má opravdu každý. Lepidlo najdete u dětí ve školních potřebách nebo v manželově dílně, nitě nebo bavlnky zas v šitíčku. Čím víc barev, tím krásnější vajíčko.

Naneste lepidlo po obvodu vajíčka, ale jen v úzkém proužku. Není třeba najednou olepit větší plochu. Práce vám půjde trochu pomaleji, než získáte trochu cviku. Prstem přichyťte konec bavlnky a postupně omotávejte vajíčko. Snažte se, aby každá další otáčka byla těsně nad tou předchozí, aby nevznikla bílá (popř. hnědá) místa.

Máte ve svých zásobách žíhanou vyšívací bavlnku? Použijte ji. Výsledný efekt bude dokonalý. Obyčejné barvy můžete buď jen střídat ve dvou odstínech, nebo vytvořte duhové vajíčko. Jakmile dotočíte první polovinu až do špičky, nechte chvilku proschnout a od poloviny začněte točit druhou polovinu. Opět nechte zaschnout. Nakonec povrch zalakujte nebo potřete lepidlem a nechte zaschnout. Vajíčko bude sice nedobyné, ale krásné. Nechcete, aby někdo takové pracné kraslice rozbíjel? Vajíčka vyfoukněte, dírky zalepte kouskem papíru nebo bílou náplastí a obmotejte.

5) Barvení tekutými nebo gelovými barvami

Barvy si připravte dle návodu na sáčku. Na trhu najdete nepřeberné množství barev i jejich konzistencí (prášek, tableta nebo třeba gel). Osvědčená je značka OVO, která je na našem trhu již od poloviny minulého století. Druchema, která je výrobcem této značky, ovšem přichází rok co rok s nějakou novinkou. Ať už to jsou neobvyklé odstíny (fialová či světle modrá), různé efekty (mramor, zlatý či stříbrný lesk) nebo třeba nové vzory v obtiscích a košilkách.

Chcete si vytvořit zajímavé efekty? Můžete před ponořením do barvy vajíčko omotat gumičkou. Výsledek vás překvapí.

Jsou vaše děti milovníky některé z filmových postaviček? Vytvořte jim je. U nás frčí žluté "tiktaky" v montérkách. Letos tedy barvím vajíčka do žlutomodra. Půlku vajíčka ponořím do žluté barvy, chvíli nechám máčet, poté lehce osuším, otočím a druhou půlku ponořím do modré barvy. Jen hlídám, aby se barvy nepřebarvily. Vznikl by zelený opasek. Očička můžete vytisknout dopředu (na netu najdete velké množství předloh, stačí zadat klíčové slovo a vybrat z nabídnutých obrázků), nebo koupíte v papírnictví kreativní očka plastová nebo je prostě jen nakreslete fixou nebo barvou na zaschnutý podklad.

6) Použití barevných efektů

Barevné efekty můžete aplikovat již na nabarvená vajíčka nebo na čistá. V sadách od Druchemy najdete set barev mramor, který obsahuje 5 gelových barev ve složení žlutá, červená, modrá, zelená, oranžová + jeden pár rukavic ke snadnější a čistší aplikaci barevného mramorovaného efektu. Odstřihněte špičku tuby, nakapte do rukavice několik kapek a poválejte v rukách ještě horké vajíčko. Pokud chcete vícebarevné, otřete vajíčko ubrouskem a pokračujte s druhou barvou.

OVO Efekt stříbrný nebo zlatý třpyt obsahuje 4 tekuté barvy + efekt gelový stříbrný třpyt + jeden pár rukavic ke snadnější a čistší aplikaci barevného kovového efektu. Pokud efekt aplikujete na bílé vejce, budete muset postup opakovat alespoň ještě jednou, pokud aplikujete na barevné vajíčko, stačí jedna vrstva. Nelekejte se, původní barva se trochu smyje. Můžete také zkusit efekt nanášet štětcem jen na některá místa a vytvářet obrazce.

7) Obtiskejte se

Obtisky spadají dnes již do tradičního způsobu zdobení vajíček. Vybírejte motivy tradiční, klasické, s třpytkami, slámové nebo s designem malovaného vzoru voskem.

Obtisk ponořte na několik vteřin do teplé vody, vyjměte a položte tiskem nahoru na hladkou desku (plochu). Jakmile jde obtiskem posouvat, přiložte papír s obtiskem na vařené vajíčko (i obarvené) obrázkem nahoru, papír z pod obtisku vytáhněte a hlazením hladkou stranou mokrého papíru vymáčkněte vodu a vzduchové bubliny.

8) Další techniky barvení

Víme, že jsme zde představili jen některé způsoby zdobení vajíček. Pochlubte se naopak Vy nám. Zašlete na náš meil info@ceskyKutil.cz fotky s ukázkou Vaší práce, pokud chcete, můžete i popsat způsob, jak zdobit právě tou Vaší technikou. V některém z dalších článků představíme malovaná vajíčka našich čtenářů. Připojte i fotky z velikonoční výzdoby, pochlubte se, jak se letos povedl beránek nebo mazanec, pošlete záběry z tradičních průvodů koledníků, které se v mnohých koutech naší republiky stále dodržují. Budeme rádi za každý obrázek.

Pepův tip

Tradiční vajíčková pomazánka:

  • máslo (margarín)
  • vejce
  • majonéza (kysaná smetana)
  • plnotučná hořčice
  • sůl
  • pepř
  • 1 středně velká cibule
  • čerstvá pažitka

Postup přípravy: V misce rozmíchat máslo (množství dle počtu vajec), uvařená oloupaná vajíčka protlačíme skrz krájecí kolečko na vajíčka nebo nastrouháme nahrubo, opatrně smícháme s tukem a najemno nakrájenou cibulí. Vmícháme lžíci či dvě majonézy, odlehčit naopak lze kysanou smetanou. Nakonec dochutíme solí a pepřem a vmícháme hořčici. Pažitku lze zapracovat na závěr přímo do pomazánky, případně nasypat až na namazané pečivo.

Fotogalerie k článku:

Autor: Druchema (text a foto)

Související články

Fialové velikonoce 18  fotek

Fialové velikonoce

Symboly Velikonoc zná i malé dítko ve školce. Tedy velikonoční vajíčko (kraslice), pomlázka, popř. mazanec či beránek. A také se učí tyto symboly v ...


Decoupage patří i na velikonoční vajíčko 16  fotek

Decoupage patří i na velikonoční vajíčko

Vajíčka můžete zdobit různými technikami. Nemluvíme teď samozřejmě o nejjednodušším způsobu barvení - ponoření do barvy či cibulového nálevu. Řeč j ...


Fialový Herkules slepí a zmizí 10  fotek

Fialový Herkules slepí a zmizí

Zabavit děti je občas nadlidský úkol. V letním období to není až tak těžké, zvláště, pokud je krásně a dítko může ven. Ovšem jakmile nastane oškliv ...


Skončila soutěž s Druchemou, známe vítěze 3  fotek

Skončila soutěž s Druchemou, známe vítěze

Zima konečně za námi, jaro již netrpělivě ťuká na dveře. K příchodu jara neodmyslitelně patří velikonoce, vyvrcholení celého období po masopustu. A ...


Kreativní velikonoční barvení: vajíčka ve stylu tygra, moře i pruhů 14  fotek

Kreativní velikonoční barvení: vajíčka ve stylu tygra, moře i pruhů

Jedním z nejvýraznějších symbolů Velikonoc jsou velikonoční vajíčka. Pestré barvy, obtisky, zdobení voskem, ornamenty, nalepování slámy nebo gravírová ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×