Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ukázka malovaných kraslic – regionální vzory a motivy

Ukázka malovaných kraslic – regionální vzory a motivy

V 1. čísle časopisu Korálki jsme si povídali s Markétou Bartákovou, která nám vyprávěla nejen o tom, jak jí tvoření v životě pomohlo, ale i o své lásce k lidovému umění, řekněme k folklóru, ovšem v podobě tradičního řemesla bez nánosů módních vln a podbízivosti. K jejím největším láskám patří výroba velikonočních kraslic, dokáže o něm mluvit hodiny.

reklama

Na vajíčku, kterému se říká batikované moravské kostelové (úvodní foto), je ornament tvořen voskem, který se nanáší na vajíčko pomocí tzv. stužky, tedy nástroje ze stočeného tenkého plíšku. Kostelové jsou proto, že ornament vychází z vitráží kostelních oken. Pruhu, který běží napříč nebo po obvodu, se říká cesta a většinou se v ní objevuje specifický krajový ornament, v tomto případě z Ostrožské Nové Vsi.

Na kraslici, která je ze stejné vesnice a říká se jí halůzková, je cestička naspodu vajíčka dokola. Ornament je malovaný také stužkou, ale je jiný, což je dané rukopisem malérečky, který je ostřejší, kytička je štíhlejší, ale také se tu objevuje ornament krajky, jako na tom předešlém.

Zdobení se s časem proměňuje, některé kraslice jsou zdobeny vzory stylizovanými do novodobé podoby, ale vycházejícími z tradičního zdobení. Tímhle způsobem se malují v Popovicích na Moravě.

Zajímavostí je kombinace kostelového a haluzkového zdobení, na kterém je vidět jak růžice připomínající vitráže, tak i motiv větviček neboli halůzek.

Druhou nejoblíbenější technikou je vyškrabování, mám tu exemplář od paní, která bydlí kousek pod rožnovským kostelíčkem u skanzenu - vajíčka natírá tuší, ale musí to být tuš grafická, protože obyčejná se maže v ruce, a škrábe špendlíkem. Typický je pro ni motiv síťované krajky, který pochází z krojů té oblasti, bývá na rukávcích a jde o síťovanou krajkou s výšivkou.

Z Moravy se podíváme na kraslice rumunské. Používají tam také nástroj zvaný stužka a techniku vrstvené batiky, ale stužka je velmi jemná a kresba detailní a přesná, jak podle pravítka, přestože je vše malované v ruce. Na rozdíl od nás, kde se tohle umění soustřeďuje na vesnici, v Rumunsku to dělají v klášterech. Na vajíčkách se tudíž většinou objevují religiózní motivy, které jsou geometricky zpracované, často kříže, i pravoslavné, nebo třeba jako na téhle, celý kostelík.

Velmi neobvyklým motivem je vějíř na další rumunské kraslici, pro který jsem tohle vajíčko koupila do sbírky a taky pro naprosto dokonalou techniku provedení. Třetím vzorečkem je postupně vykrývaná batika, ponořená postupně do žluté, oranžové a hnědé, na které jsou velké bílé plochy zřejmě vyleptané kyselinou

Pro srovnání vyškrabovacích technik jsem vybrala pět vajíček z různých regionů. Tmavomodré, vyškrabované špendlíkem na obarveném vajíčku, je z Lužického Srbska, na bleděmodrém je replika vzoru, který se původně dělal v pošumaví a odsunutí Němci si jej odnesli k Norimberku, tam založili spolek, který vzory zachoval a oživil a vydali k tomu knížku. Mají zvláštní jemné florální motivy a hodně religiózních motivů. Červené vajíčko je z jiného regionu Lužice a vzor je vyškrábaný přiostřeným nožíkem. Další vajíčko, obarvené v cibuli, je ze Slovenska a zdobí je geometrický motiv, který je škrábaný nástrojem, kterému se říká radeko. Jde o speciální nožík z broušené oceli. A to červené vpředu je dělané gravírovací mašinkou, autorkou je paní z Lužice, která byla povoláním zubní laborantka, takže s frézičkou uměla velmi dobře pracovat. Na rozdíl od nás, kde jsou jednotlivé motivy krajové, nebo se mění od vesnice k vesnici, a podle ní se motiv jmenuje, v Lužici to nese rodina. Takže ona se naučila tyhle motivy od své babičky a přenesla to do téhle techniky.

S postupem vrstvené batiky se můžeme blíže seznámit na příkladu kraslice pocházející z vesnice Vnorovy u Veselí nad Moravou. Na obrázku je pět vajec v různých fázích výroby a jedno hotové. První, bílé, má na sobě nanesenou vrstvu vosku, což je ve výsledku bílá stopa. Nanáší se tzv. stužkou, tedy tenkým plíškem, který je stočen do trubičky s velmi malým průměrem a upevněn v krátké dřevěné tyčce. Poté se vejce ponoří do žlutooranžové barvy (zleva druhé vajíčko) a nanese se druhá vosková stopa (vejce uprostřed). Takto připravené vejce se namáčí v červené barvě (vejce druhé zprava). Na kraslici úplně vpravo jsou již černou tuší domalované dílky, které byly původně červené, díky voskové lince jsou naprosto přesné.

Odstraňování vosku: Vezmete si hadřík, vajíčko ohříváte tak, že ho držíte u plamene a otíráte. Dá se to dělat i v mikrovlnce, ale někdy se vajíčko připeče. Používám lihový plamínek, protože obyčejná svíčka vajíčko očadí. Takže nahřeju - otřu. Na Moravě to dělají tak, že si včelí vosk, smíchaný s parafínem, který používají, otírají do ruky, ztuhlý z ruky oškrábnou a použijí znovu.

Celý rozhovor s Markétou Bartákovou si můžete přečíst ve 2. čísle časopisu Korálki.

Autor: Markéta Bartáková (text a foto)

Související články

Velikonoce - svátky jara

Svátky jara přinášejí spoustu tvůrčích činností - pečení a zdobení velikonočních perníčků; z vizovického těsta šikovné ruce kouzlí velikonoční dekorac ...

Vajíčka zdobená ubrouskovou technikou 12  fotek

Vajíčka zdobená ubrouskovou technikou

Také již přemýšlíte, jaká netradiční vajíčka letos připravit koledníkům? Už vás nebaví barvit vajíčka v kupovaných barvách nebo v cibuli, případně zdo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×