Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vyrobte si vánoční svícen ze slaného těsta

Vyrobte si vánoční svícen ze slaného těsta
Ve střední Evropě, v Čechách a v Německu se ze slaného těsta v minulosti vyráběly ozdoby na vánoční stromeček. Různými zvířátky, postavičkami a kvítky z tohoto těsta můžeme ozdobit víčka krabic, dárečky, vlastnoručně připravit drobnůstky k významným událostem, k narozeninám, svatbě apod. Můžeme také vyrobit veselý, barevný svícen s tančícími panenkami a vodními vílami, jako dekoraci na vánoční stůl.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • mouku
 • sůl
 • lepidlo na papír (Herkules)
 • drát
 • temperové barvy
 • vyfouknuté (plastové) vajíčko
 • špejle

Nářadí

 • mísu
 • igelit
 • kleště
 • váleček
 • nůžky
 • nůž
 • lis na česnek
 • štětec
 • víčko od fixy

Postup

 1. Těsto připravíme ze stejného množství mouky a soli. K výrobě svícnu postačí 0,5 kg hladké mouky a 0,5 kg soli. Pomalu přiléváme vodu s tekutým lepidlem na papír (Herkules) – jednu polévkovou lžíci na 250 g mouky. Zpracujeme hladké, elastické a tvárné těsto, které necháme 2 hodiny odpočinout zabalené v igelitu.

 2. Mezitím si připravíme drátěnou kostru na svícen. Z drátu stočíme kruh o průměru asi 16 – 20 cm a přes jeho střed napneme tři dráty tak, abychom kruh rozdělili na šest dílů. Konce drátů zachytíme za obvod a stočíme je do sebe.

 3. Potom těsto obarvíme na tolik barev, kolik panenek uděláme, přičemž počítáme i s trávníkem. Část těsta na ruce a hlavičky ponecháme bílé. Těsto obarvíme trochou temperové barvy a dobře jej zpracujeme, aby se barva dobře promíchala. Tvoříme spíš jemné, pastelové odstíny.

 4. Těsto uchováváme zabalené v igelitovém sáčku, aby nám neosychalo a vždy vyndáme jen tu část, s kterou pracujeme. Z nejtmavšího zeleného těsta uděláme trávník. Na dřevěné podložce vyválíme váleček, který rozmáčkneme a přitiskneme jej na obvod drátěné kostry. Do středu vymodelujeme misku pod svíčku a po obvodu misky pro panenky. Lisem na česnek protlačíme trávníček.

 5. Lisem vytlačíme kousek těsta a odřízneme ho nožem. Místa lepení jednotlivých dílů vždy potřeme vodou, aby se těsto spojilo. Spodní část panenek uděláme kolem vyfouknutého vajíčka, které pokryjeme tenkým plátem těsta. Do vajíčka zastrčíme kus špejle, abychom dosáhli potřebné výšky a trup ztvárníme válečkem těsta.

 6. Těsto do plátů vyválíme dřevěným válečkem. Silný váleček obarveného těsta rozválíme do pruhového plátu na sukénku, kterou nařasíme okolo vajíčka. Horní část těla obalíme plátkem těsta tak, aby částečně překrýval napojení sukně.

 7. Jednodušší je výroba vodní panny. Do obdélníkového plátu těsta zabalíme navlhčené vajíčko, okraje plátu stiskneme k sobě a nepotřebné okraje odstřihneme nůžkami. Vystřihneme také ocasní ploutev, otisky tupé strany nože naznačíme vroubky a vajíčko posadíme na svícen. Dutým krytem fixu naznačíme šupiny.

 8. Další postup je stejný jako u panenek – do vajíčka zapíchneme špejli a z válečku uděláme tělo. Jakmile umístíme všechny panenky do stojánku, přistoupíme k dalšímu kroku. Všechny figurky spojíme drátkem, který vždy otočíme kolem každé špejle. Na drátky pak vtlačujeme válečky paží i s dlaněmi.

 9. Z lichoběžníkových plátů zhotovíme rukávky, které opatrně ovineme kolem paží a slepíme vodou. Z bílého těsta vyválíme kuličky hlav, které nasadíme na špejle. Místa spojů můžeme zakrýt mašlí, nebo límečkem. Na hlavičky lisem na česnek protlačíme vlásky.

 10. Mezi dotýkající se paže panenek vložíme vždy kytici květin. Nejdřív přilepíme lístky ze zeleného těsta a pak přilepíme několik kvítků. Např. jednoduchou růžičku uděláme z dlouhého plátku, který stočíme do sebe. Různobarevnými kvítky ozdobíme i trávník. Hotový svícen usušíme v mírně vyhřáté troubě. Potom jej položíme na dřevěnou podložku, domalujeme obličeje a po doschnutí nalakujeme bezbarvým lakem.

Pepův tipČím jemnější přísady máme, tím hladší těsto získáme. Aby sůl byla opravdu jemná jako moučkový cukr, můžeme ji ještě umlít. Při modelování si práci raději podložíme pečícím papírem, abychom mohli stojánkem volně otáčet. Papír sundáme až po upečení.
Výrobek raději hned usušíme v elektrické, plynové, nebo horkovzdušné troubě při velmi nízké teplotě. Při pečení zejména v začátku necháme dvířka trouby pootevřená, aby se nevytvářely bubliny. Po upečení položíme předmět na dřevěnou podložku, aby dřevo pohltilo vlhkost.
Výrobky ze slaného těsta nenecháváme ve vlhku, protože toto prostředí by je zničilo.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Vánoční dekorace od čtenářů - věnec z proutí nebo větviček 8  fotek

Vánoční dekorace od čtenářů - věnec z proutí nebo větviček

Milí čtenáři, každoročně vás vyzýváme, abyste se nám pochlubili svými vánočními a adventními dekoracemi, ať už přímo mailem do redakce nebo na naši ...


Vánoční štóla z tvarohu - nekynutá 8  fotek

Vánoční štóla z tvarohu - nekynutá

Máte chuť upéct na vánoce nějakou tradiční dobrotu? Tady je na jednu recept.


Ve znamení Vánoc 4  fotek

Ve znamení Vánoc

Při vytváření několika vánočních dekorací pro jednu místnost se vyplatí zachovávat jednotný styl a použít stejné barvy, stuhy a přírodniny, které s ...


Vánoční zátiší 4  fotek

Vánoční zátiší

V každém bytě se najdou místa, která působí prázdně nebo nejsou zajímavá. Zkuste tato zákoutí proměnit v příjemná vánoční zátiší a slavnostně je vy ...


Vánoce jsou za dveřmi... 6  fotek

Vánoce jsou za dveřmi...

..a nám už konečně nasněžilo. Ne, nepíšu vám z Aljašky a ani jsem to nepřehnala s vánočním punčem. Když se podívám z okna a vidím ty proudy deště a bl ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×