Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pěstování vánočního stromku

Pěstování vánočního stromku

Vánoce se rychle blíží. Klasikou předvánočního shonu je nákup řezaného vánočního stromku v zahradnictví nebo v prodejně se spotřebním zbožím. Ti z nás, kteří mají rádi ekologičtější způsob života a chtějí usnadnit přírodě její život, si zvolí variantu pěstování vánočního stromku v nádobě. Jeden stromek vám tak může vydržet mnoho let ve vynikající kondici. Poradíme vám, jak takový jehličnan vybírat a jak se poprat s jeho pěstováním, aby byl v dobré kondici nejen o svátcích.

reklama

Vánoční stromek si můžete pěstovat i v květináči, avšak pro takovéto počínání vždy platí, že nejlepší jsou přímo pěstované stromky, dodané zahradnictvím, které se pěstování jehličnanů přímo věnuje. Nejhorší jsou narychlo vykopané a do nádoby přemístěné kusy, které prakticky nemají šanci na přežití. V teple domova, kde jsou déle než týden umístěny v teplém a velmi suchém vzduchu, začnou totiž rašit, jak by cítily jarní období. Jakmile je přenesete ven, uhynou, protože jsou vystaveny nemilosrdnému teplotnímu skoku, který je pro ně osudný.

Výběr stromku v zahradnickém centru

Při nákupu jehličnanu v květináči buďte obezřetní. Zahradní centra nabízejí sice mnohokrát obrovský výběr jehličnanů v nádobách, avšak ty nesmí být umístěny ve vnitřních prostorách. Po převozu domů a následném umístění do venkovního prostředí následuje podobný scénář, jako když stromek ponecháte doma déle než 10 dní. Začne předčasně rašit a teplotní šok způsobí jeho úhyn. Pro domácí pěstování se hodí kusy, které nemají velký vzrůst, avšak jejich prokořenění je mohutné. Znamená to, že stromek je zdravý a silný.

Zásady pěstování jehličnanů v nádobách

Pěkně zapěstované a zdravé stromky v nádobách nechávejte po celý rok ve venkovním prostředí, kde je můžete i s květináčem zapustit do hlíny. Pro jehličnany platí, že potřebují pravidelnou zálivku, protože například smrk velmi mělce koření a déletrvající sucho na něm napáchá často škody, které jsou nevratného charakteru. Kromě zálivky je zapotřebí také pravidelně dodávat živiny v podobě speciálních hnojiv, které podpoří zdravý vývoj jehličí a silný růst. Pokud již pěstujete jeden nebo více kusů po několik let, pak je vhodné minimálně jednou za dva roky provést přesazení do nádoby větší, což zlepší jejich kondici. Především jde o to, že ve květináči, kde je stromek ponechán po dlouhou dobu, dospěje pěstební zemina do stavu totálního vyčerpání a přesazením dojde k přidání hlíny, která v sobě má alespoň nějaké živiny.

Ideálním postupem pro přenos jehličnanu zvenčí domů je postupné navykání vyšším teplotám. Z venku je vhodné jej přenést do nevytápěné verandy domu, kde jsou přeci jen teploty o něco vyšší, pak do mírně temperované místnosti a následně opět po několika dnech je přeneste do obývacího pokoje. Rovnou zapomeňte na umístění u radiátoru topení nebo krbových kamen, čím dál stromek v květináči bude od zdrojů tepla, tím lépe. Ve vnitřních prostorách také nezapomínejte, že je zde problém se suchým vzduchem, takže rosení a mírné zálivky jsou nutností. Tímto způsobem zůstane stromek i po vánočních svátcích bez poškození. Aklimatizační doba na změnu prostředí musí být alespoň týden dlouhá.

Co se stromečkem po svátcích

Jehličnaté stromy v nádobách je nutné před přenesením ven opět postupně navykat na zimní klid. Vhodné je pro ně podobná metoda, jako když je zvykáte na vnitřní prostředí - to znamená, že pokles teplot musí být opět pozvolný, abyste předešli šoku a úhynu. Po zimním období, kdy se začnou blížit jarní dny a teploty postupně vyrostou, začínají jehličnany rašit. Kromě přesazení a hnojení jim poskytněte stinné místo, kde se jim daří úplně nejlépe. Jehličnany v nádobách rostou i na balkóně nebo terase.

Několik rad na závěr

  • Před výběrem jehličnanu prozkoumejte internet a zvažte, zda se nepodívat do zahradnictví, které se jehličnatým stromkům dlouhodobě věnuje, kvalita výpěstků je nadstandardní, avšak pořizovací cena je vyšší.
  • Pěstování vánočního stromku je ekologické, protože při správném pěstování nemusíte každoročně shánět nový kus. Dobře zapěstovaný silný stromek vám vydrží deset let nebo více.
  • Pro pěstování v nádobě se hodí hlavně smrk pichlavý nebo jedle, borovici můžete také, avšak její růst je poněkud rychlejší a jehličí řidší.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vánoční stromek 16  fotek

Vánoční stromek

Vánoční stromek je nepostradatelnou součástí Vánoc. Jeho podoby jsou různé – pořídit můžete živé řezané stromky, umělé imitace či stromky v květiná ...


BAUHAUS rádce - vánoční stromky 5  fotek

BAUHAUS rádce - vánoční stromky

Vánoce doslova klepou na dveře, proto se dnešní rádce zaměří na vánoční téma. Řekněte, už máte doma vánoční stromek? Nejen pro ty, co jej ještě nem ...


Pořiďte si vlastní vánoční stromek! 6  fotek

Pořiďte si vlastní vánoční stromek!

Stále více lidí dává před nákupem vánočního stromku u stánku přednost tomu opatřit si ho vlastními silami. Znamená to vzít pilu a sekeru, vydat se ...


Vánoční stromek od kutila 12  fotek

Vánoční stromek od kutila

Tradice zdobení vánočního stromku sahá hluboko do naší minulosti. Výklad skutečného prapůvodu vzniku této tradice se liší, jeho počátku se asi nikd ...


Vánoční stromeček ze sena 7  fotek

Vánoční stromeček ze sena

Vánoční stromeček ze sena působí nejen mile a příjemně, ale vůní suché trávy provoní i celé okolí. Chceme-li zachovat přírodní styl i při výrobě ozdob ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×