Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba vánočního stromečku ze sena

Výroba vánočního stromečku ze sena
Vánoční stromeček ze sena působí nejen mile a příjemně, ale vůní suché trávy provoní i celé okolí. Chceme-li zachovat přírodní styl i při výrobě ozdob na stromek, zhotovíme je z přírodnin. Z kartonu vystřihujeme různé tvary, které potíráme lepidlem z tavné pistole, nebo jiným universálním lepidlem, a polepujeme různými semínky. Také můžeme nakrájet plátky pomerančů a citronů a zavěsit na stromeček, kde je necháme usušit.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Balící papír, lepenku, seno, lýko (jutový provázek, vázací drát), semínka (kukuřice, ovesné vločky, lněné semínko, mák, pohanka, rýže, čočka)

Nářadí

Nůžky, tužku, řezáček, tavnou pistoli

Postup

  1. Ustřihneme půl archu balícího papíru a na jeho výšku nakreslíme jednoduchý tvar stromečku. Papír potom podélně přeložíme a zdařilejší stranu kresby nůžkami z dvojitého papíru vystřihneme. Vznikne tak symetrická šablona stromečku.

  2. Tuto základní šablonu dvakrát obkreslíme na pevnou lepenku. Díly pak vystřihneme nůžkami nebo je vykrojíme na měkké podložce ostrým řezáčkem. Střední podélnou osu obou částí pak do poloviny proti sobě nařízneme tak, abychom mohli oba díly zasunout do sebe.

  3. Vznikne tak křížová, samostatně stojící kostra. Na stůl rozložíme asi 1 – 2 cm silnou vrstvu jemného, středně dlouhého sena. Zasunutou šablonu (kostru) plošně sklopíme, část rovnoměrně potřeme lepidlem z tavné pistole a přitiskneme ji potřenou stranou na vrstvu sena. Postupujeme po částech, až polepíme celou plochu.

  4. Potom základní vrstvu sena rozšíříme do většího objemu. Na šablonu pokládáme stále nové vrstvy sena, které přitom průběžně křížem krážem omotáváme lýkem nebo jutovým provázkem (popř. tenkým, vázacím drátkem).

  5. Jakmile dosáhneme požadovaného objemu, provázek zauzlujeme a konec odstřihneme. Přečnívající seno na okrajích odstřihneme. Nůžkami můžeme také stromeček zarovnat do lepšího tvaru a celý jej domodelovat.

  6. Vánoční stromeček ozdobíme také v přírodním stylu. Z kartonu vystřihujeme různé tvary (srdíčka, čtverce, obdélníky, trojúhelníky, zvonečky, ovály, srdíčka atd.), které potíráme lepidlem z tavné pistole nebo lepidlem na papír a dřevo a nalepujeme na ně různá semínka. Můžeme použít kukuřici, ovesné vločky, lněná semínky, mák, krupky, pohanku, rýži, čočku atd.

Pepův tipTavná pistole lepí velmi pevně a lepidlo při zchladnutí rychle tvrdne, musíme být však opatrní, abychom se o horkou lepící hmotu nepopálili. Proto potřeme lepidlem nejdřív lepenou plochu, a pak ji přitlačíme na vrstvu semínek nebo sena.Chceme-li si práci usnadnit, použijeme pouze jeden díl šablony z tvrdé lepenky, který pokryjeme senem z obou stran a převážeme křížem krážem lýkem nebo sisalovým provázkem. Stromeček pak zezadu podepřeme opěrkou z tvrdého papíru nebo drátu.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Vánoční přání se sítotiskem 12  fotek

Vánoční přání se sítotiskem

Vytvořme si vánoční přání zajímavou a celkem nenáročnou technikou sítotisku. Při této práci tiskneme přes hedvábné síto napnuté v rámečku. V podstatě ...


Tipy pro kouzelné Vánoce 4  fotek

Tipy pro kouzelné Vánoce

V obchodech se již v říjnu objevilo vánoční zboží. Vedle čokoládových kolekcí jste si tak již několik týdnů mohli vybírat z dekorací, svíček, balic ...


Svícen s vánoční atmosférou 13  fotek

Svícen s vánoční atmosférou

Žádné Vánoce se neobejdou bez slavnostní atmosféry a tu nám pomáhají vytvořit svíce, svícny, aromalampy a podobné dekorace. Protože jsme si začali hrá ...


Vánoční stromek nekupujte, vypěstujte si ho v květináči 6  fotek

Vánoční stromek nekupujte, vypěstujte si ho v květináči

Vánoce se rychle blíží. Klasikou předvánočního shonu je nákup řezaného vánočního stromku v zahradnictví nebo v prodejně se spotřebním zbožím. Ti z ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×