Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vánoční přání výtvarnou technikou sítotisku

Vánoční přání výtvarnou technikou sítotisku
Vytvořme si vánoční přání zajímavou a celkem nenáročnou technikou sítotisku. Při této práci tiskneme přes hedvábné síto napnuté v rámečku. V podstatě jde o tisk přes šablonu, protože na sítu vykryjeme některá místa lakem a barvu pak protlačujeme nevykrytými místy na papír.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • rámeček
 • připínáčky
 • umělé nebo přírodní hedvábí
 • papír
 • barevné čtvrtky
 • acetonový lak a bílou temperovou barvu

Nářadí

 • tužku
 • štětec a fantomovou tužku na textil

Postup

 1. Jako rám pro výrobu síta můžeme použít malý, dřevěný, třeba již nepotřebný rámeček od obrázku. Na rám napínáčky připevníme tenké přírodní nebo umělé hedvábí. Látku pak přetáhneme přes okraj rámečku, založíme a dobře vypneme.

 2. Na papír nakreslíme tužkou zimní krajinku, vánoční stromeček, nebo jiný vánoční motiv. Kresba by se však měla vejít do formátu rámečku. Vyhovující může být i lineární kresba, protože budeme tisknout bíle na barevnou čtvrtku.

 3. Kresbu podložíme pod rámeček s napnutým sítem a obtáhneme ji mizící fantomovou tužkou na textil. Nemáme-li k dispozici tuto tužku, můžeme kresbu též obtáhnout štětečkem namočeným do zředěné tuše.

 4. Potom štětec nebo špejli seříznuté do špičky namočíme do acetonového laku a kresbu na sítu obtáhneme. K malbě a vykrytí všech netisknoucích ploch takto malé šablony můžeme použít i nepotřebný lak na nehty.

 5. Matrici při obtahování nadzvedneme, aby lak nezatékal, kam nemá. Jakmile lak zaschne, podložíme matrici barevnou, třeba modrou čtvrtkou papíru a ostrým, štětinatým štětcem natíráme šablonu bílou temperovou barvou.

 6. V plochách, kde není lak, barva prosákne a obtiskne se. Barva by však neměla být příliš tekutá, aby se pod šablonou nerozlévala, ani příliš suchá, aby dobře prosakovala. Zcela nezředěná barva přímo z tuby je nejlepší.

 7. Po prvním výtisku můžeme na čistém sítu opravit chybná místa zalakováním. Barvu po skončení práce nenecháváme na sítu zaschnout, protože by se pak špatně odstraňovala. Po ukončení tisku síto hned omyjeme čistou vodou.

 8. Obrázek můžeme vytisknout rovnou na přední stránku přeloženého přání, nebo jej vložíme dovnitř. Kopírovací papír položíme na výtisk, nakreslíme vhodný tvar výřezu a tvar obkreslíme na čtvrtku. Malými nůžkami, nebo ostrým řezáčkem okénko pak vystřihneme a bílou gelovou tužkou napíšeme přání.

 9. Přidáme-li do bílé tempery trochu jiné barvy, třeba fialové, zelené či modré, namícháme řadu pastelově zbarvených odstínů. Tiskem téhož motivu pak získáme mnoho barevných variací na stejné téma.

 10. Kromě lineární kresby si můžeme vyzkoušet i tvarově modelovaný okraj obrázku. Nakreslíme vánoční stromeček či hvězdičku a okraje kresby pak vykryjeme širokou linkou laku. Vnitřek motivu pak ozdobíme dekorací, třeba spirálami.

 11. Rada na závěr: přání tištěná sítotiskem na barevnou čtvrtku můžeme doplnit kresbou, či textem psaným bílou gelovou tužkou, kterou koupíme ve výtvarných potřebách.

Pepův tipK vykrytí šablony můžeme použít i lak na nehty. Po skončení tisku síto hned umyjeme vodou a tiskneme vždy ze suché šablony. Malovat na síto můžeme štětcem, ale i seříznutou špejlí či párátkem. K roztírání temperové barvy použijeme raději ostrý štětinatý štětec. Přání můžeme vytisknout i několikrát za sebou. Fantomovou tužku na textil koupíme ve výtvarných potřebách za cca 100 Kč.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Klíčová slova:


Související články

Vánoční stromeček ze sena 7  fotek

Vánoční stromeček ze sena

Vánoční stromeček ze sena působí nejen mile a příjemně, ale vůní suché trávy provoní i celé okolí. Chceme-li zachovat přírodní styl i při výrobě ozdob ...


Vánoční přání potěší malé i velké 10  fotek

Vánoční přání potěší malé i velké

Vánoční přání se posílá již od konce 19. století. Většinou napíšeme text: "Přejeme Vám veselé Vánoce a šťastný nový rok!". Samotnou pohlednici pak ...


SMSky k vánocům neposílám! 13  fotek

SMSky k vánocům neposílám!

Všimli jste si, kolik ubylo dopisů, koresponďáků a pohledů? Kdo z vás dostává k narozeninám, k svátku nebo Vánocům poštu? U nás tradici psaných přá ...


Vánoční balení dárků 11  fotek

Vánoční balení dárků

Vánoce se rychle blíží, kdo už nakoupil dárky, může začít s jejich balením. Jak ale hezky a nápaditě zabalit knihy, diáře, podélné i čtvercové krabičk ...


Pořadač z krabice 13  fotek

Pořadač z krabice

V dnešní době, kdy každá recyklace odpadu je potřebná, můžeme i my přispět "svojí troškou do mlýna". Máme-li doma odstřižky od DC fixu, použijeme je n ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×