Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit vánoční ozdoby z proutí

Jak vyrobit vánoční ozdoby z proutí
Vánoce se již blíží a tak přemýšlíme nad novou výzdobou vánočního stromečku. Opravdu krásné jsou ozdoby vyrobené z přírodních materiálů, kterých nalezneme vždy kolem sebe dost. Zkusme si tentokrát ozdobit stromeček těmito přírodními ozdobami, které působí vždy příjemně a voňavě už jen zvoleným materiálem.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Březové nebo vrbové proutí, drátek, zlatou barvu, šnečí ulitu či půlky skořápek od ořechů, borové šišky.

Nářadí

Nůž, kleště, štětec, tavnou pistoli či lepidlo.

Postup

  1. K výrobě proutěných ozdob se hodí březové nebo vrbové proutí. Hvězdu jsme udělali ze tří svazků tenkých březových proutků. Střední svazek přeložíme s obou stran druhým svazkem, rozděleným na dvě poloviny, které přivážeme tenkým drátkem.

  2. Oba svazky pak posuneme k sobě do tvaru písmene „x“, čímž uvolníme místo pro třetí svazek. Ten také rozdělíme a provážeme drátkem se středem. Konce všech svazků seřízneme do špiček a všechny cípy hvězdy i její střed nepravidelně omotáme drátkem.

  3. Tím proutí stáhneme a vytvarujeme hvězdu. Tmavé březové proutky můžeme pozlatit. Použijeme k tomu zlatou barvu na fermežovém základu, kterou koupíme v různých odstínech od stříbrné, zlaté až po měděnou. Měkký štětec namočíme do zlata a přetřeme jím výčnělky.

  4. Pozlatit můžeme i ozdobu hvězdy, třeba prázdnou ulitu šneka nebo polovinu ořechové skořápky. Ulitu či skořápku snadno přilepíme do středu hvězdy lepící tavnou pistolí nebo lepidlem Herkules, vteřinovým lepidlem nebo jiným universálním lepidlem.

  5. Měsíček je vyroben z pružných vrbových proutků. Silnější svazek proutí svážeme na jednom konci a dovnitř vložíme menší štíhlou šišku borovice vejmutovky. Šišku do proutí zabalíme a začneme vše omotávat drátkem.

  6. Při omotávání svazek opřeme spodním koncem o stůl a horní stlačujeme dolů do tvaru půlměsíčku. V této pozici oblouk zafixujeme pevně utaženým drátkem. Pak nožem seřízneme oba konce do špičky a také je omotáme drátkem.

  7. Rybu uděláme též ze svazku proutí a šišky. Proutky uprostřed svážeme a ohneme přes širší borovou šišku. Konce svazku překřížíme a v místě křížení pevně svážeme drátkem. Proutí pak zastřihneme do tvaru rybího ocasu.

  8. Ze šišky vystřihneme několik šupin, ze kterých vyrobíme ploutve. Mezi proutky na hřbetě ryby zasuneme několik šupin jako hřbetní ploutev a lepící pistolí nebo jiným lepidlem je přilepíme. Na spod připevníme dvě prsní a jednu ocasní ploutev. Z kuliček nového koření nebo jeřabiny přilepíme očka.

  9. Základ prasátka začneme dělat podobně. Dva svazky proutí svážeme k sobě, překřížíme a pak je hvězdicovitě rozložíme kolem dokola. Doprostřed vložíme kulovitou šišku borovice a celou ji zabalíme do proutí. Drátkem vše nepravidelně omotáme.

  10. Proutí u rypáčku zastřihneme do špičky a pevně je drátkem stáhneme. Vytvarujeme dva půlobloučky krátkých nožek, které přivážeme k tělu. K hlavě přidáme ouška jako několik přehnutých proutků, pevně zasunutých a zakapaných lepidlem. Přilepíme očka z pepře a ocásek upleteme ze tří proutků, vytažených ze zadního převázání.

Pepův tipK výrobě ozdob jsou vhodné jemné a pružné proutky z břízy nebo vrby. Každý z těchto materiálů má trochu jiný charakter svým vzhledem i barvou. Jestliže nám drátek sklouzává, třeba na rypáčku prasátka, zakápneme jej lepící pistolí, necháme ztvrdnout a pak pokračujeme.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Související články

Korálki 6/2014 – Vánoce 2  fotek

Korálki 6/2014 – Vánoce

Tradiční vánoční barevnost – zelená, červená a třpyt stříbrné a zlaté – to nemusí být nuda! Připravili jsme pro vás spoustu inspirativního čtení a ...


Vyrobte si stojánek na vánoční stromek 13  fotek

Vyrobte si stojánek na vánoční stromek

Vyrobit si stojánek na vánoční stromek nemusí být nijak náročné ani na materiál, ani na vaši peněženku. Výhodou stojánku je, že do něj ukotvíte str ...


Přírodní ozdoby na vánoční stromeček 10  fotek

Přírodní ozdoby na vánoční stromeček

Práce s přírodninami jsou velmi vděčné techniky. Materiál je snadno dosažitelný – kořenovou zeleninu a ovoce koupíme v každém obchodě se zeleninou. Oz ...


Vánoční dekorace od čtenářů - věnec z proutí nebo větviček 8  fotek

Vánoční dekorace od čtenářů - věnec z proutí nebo větviček

Milí čtenáři, každoročně vás vyzýváme, abyste se nám pochlubili svými vánočními a adventními dekoracemi, ať už přímo mailem do redakce nebo na naši ...


Koule s tújemi, semínky a kořením 11  fotek

Koule s tújemi, semínky a kořením

Větvičky tújí, jalovců, voňavá koření a barevná semínka prozáří, zkrášlí a provoní svou typickou vůní celý náš domov. Stačí je pouze nalepit na polyst ...


Rustikální dřevěné hvězdy 5  fotek

Rustikální dřevěné hvězdy

Chystáte vánoční pochoutky i výzdobu podle receptů svých babiček? Pak se vám určitě zalíbí i vánoční ozdoby z dřevěných korálků. Podle našeho návodu s ...


Plastické ozdoby 5  fotek

Plastické ozdoby

Líbí se vám dřevěné vánoční hvězdy z korálků? Tak si s námi můžete vyzkoušet ještě další podobný tip - plastická kvítka a košíčky. Košíčky jde zavě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×