Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vady nátěrů VIII. - Vady na fasádách

Vady nátěrů VIII. - Vady na fasádách
V minulém dílu jsme probrali mechanické vady nátěrů, jako je např. žloutnutí nátěru, dolepování, špatný rozliv či nízká odolnost proti otisku. Dnes otevřeme nový problém, a tím jsou vady na fasádách. Konkrétně blednutí a fleky a biotické napadení. Opět vycházíme ze zkušeností technických pracovníků společnosti Austis a.s., tradičního českého výrobce vodou ředitelných barev značky ETERNAL, www.barvy-eternal.cz.
reklama

Blednutí a fleky na fasádách

Popis poruchy:

Světlé skvrny či celá plocha na vnějších stěnách budov nebo vnitřních stěnách interiéru v místech s intenzívním slunečním zářením.

Možné příčiny:

  • použití tónované omítkoviny, interiérové tónované barvy nebo nátěrové hmoty s nízkou odolností vůči UV záření; jasné červené, žluté a modré organické pigmenty mají menší odolnost
  • světlé skvrny (mapy) na fasádě vzniklé při nátěru nevyzrálé omítky

Odstranění poruchy:

Použití interiérových a fasádních barev s obsahem stálobarevných (anorganických) pigmentů. Ověřte vyzrálost podkladu (min. 30 dní, raději déle). Kontrolu proveďte ředěným roztokem fenolftaleinu. Růžový výsledek testu znamená, že omítka ještě není vyzrálá. Vnější omítku očistěte, omyjte, penetrujte přípravkem FORTE penetral a natřete barvou SANATHERM Bakrylát nebo SANATHERM B silikon se stálobarevnými pigmenty. V interiéru volte světlejší tóny, kde vyblednutí není tak zřetelné. Použijte stálobarevné malířské barvy ETERNAL IN, ETERNAL IN Plus.

Biotické napadení

Popis poruchy:

Nazelenalé nebo šedé mapy či rozsáhlé plochy na stěnách budov.

Možné příčiny:

  • fasády – málo osluněné severní strany domu
  • blízkost stromové zeleně s produkcí pylu
  • nevhodně zvolená omítkovina (drásaná) s vodorovnými tahy, kde v prohlubních ulpívá prach, spory plísní a pyl
  • dřevo – nevhodný typ nátěru na zastíněných místech (dřevěné ploty)

Odstranění poruchy:

Poškozený povrch omyjte tlakovou vodou, poškozená místa vyspravte a nechejte vyzrát nejméně 28 dní. Po vyschnutí napusťte celou plochu včetně trhlinek hloubkovou penetrací FORTE penetral. Po zaschnutí penetrace přetřete širokým štětcem vlasové trhlinky první vrstvou hmoty ETERNAL elast. Širší trhlinky cca 0,3–0,5 mm sanujte pomocí akrylátového přetíratelného tmelu a po vyzrání přetrete hmotou ETERNAL elast. Po zaschnutí první vrstvy naneste na celou plochu druhou vrstvu hmoty ETERNAL elast podle doporučené spotřeby.

Trápí vás jiná vada nátěru, než o jaké jsme teď psali? V našem Lexikonu pod heslem Vady nátěrů najdete postupně veškeré možné problémy s nátěry a jejich způsob řešení.

Autor: Austis (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem 6  fotek

Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem

Až se budete rozhodovat, jakou omítku zvolit na váš dům, určitě správnou volbou bude právě břízolit. Břízolit je tradiční omítka používaná již něko ...


Vady nátěrů VII. - Mechanické vady nátěrů 3  fotek

Vady nátěrů VII. - Mechanické vady nátěrů

Mezi mechanické vady nátěrů patří dolepování či špatný rozliv, o čemž jsme psali minule. Dnes nás čeká problém zvaný žloutnutí nátěru a nízká odolnost ...


Vady nátěrů IX. - Vady na fasádách 3  fotek

Vady nátěrů IX. - Vady na fasádách

V minulém dílu jsme vstoupili do nového problému, a tím jsou vady na fasádách. Dnes se budeme věnovat povrchovým trhlinkám na fasádách a vymývání kříd ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×