Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Užijte si dostatek světla i v zimě

Užijte si dostatek světla i v zimě

Přes zimu si moc sluníčka neužijeme, musíme se tedy spolehnout na umělé osvětlení. Jak si vybrat vhodný světelný zdroj a jaké má splňovat nároky do jednotlivých prostor domácnosti? Porádíme Vám jak zabezpečit dostatek světla i v zimě.

reklama

V současné době byla již ukončena výroba všech standardních typů klasických žárovek a v dalších obdobích bude kladen důraz na zvyšování kvality tak, aby po 1. 9. 2016 byly do prodeje uváděny výhradně světelné zdroje energetické třídy A a B.
Ukončení výroby a distribuce těchto typů žárovek neznamená, že se s nimi již nemůžeme setkat v prodeji. Podle výše zásob může ještě po určité období probíhat doprodej existujících maloobchodních zásob, nebo přímo využívání klasických žárovek v domácnostech.

Podívejme se na výhody a nevýhody jednotlivých zdrojů světla:

Halogenové žárovky

Nová stránka 2

Výhody Nevýhody
přímá zaměnitelnost za klasické žárovky, stejná velikost vyšší spotřeba v porovnání s kompaktními zářivkami
možnost stmívání vyšší cena oproti obyčejným žárovkám
o 25-30 % nižší příkon v porovnání s klasickou žárovkou  
okamžitý start  
dvakrát delší životnost oproti klasické žárovce  
vynikající kvalita podání barev (jako klasická žárovka)  

Kompaktní zářivky

Nová stránka 2

Výhody Nevýhody
až 80% úspora elektřiny oproti klasické žárovce oproti klasické žárovce někdy pomalejší náběh na plný světelný výkon (do 120 sekund podle kvality)
6-20krát delší doba života oproti klasické žárovce vyšší pořizovací cena
možnost volby barvy světla stmívat jdou jen typy kompaktních zářivek k tomu určené (musí to na nich být uvedeno)
různé tvary a provedení kompaktních zářivek nutnost recyklace (vracení vyhořelé zářivky prodejci nebo na sběrných místech)
  nižší kvalita podání barev než u klasických žárovek

LED technologie

V LED technologii vidí odborníci jednoznačně budoucnost. Na trhu jsou běžně k dostání i ohebné LED pásky s dynamickými barvami
v modelu RGB. Jejich barevnými světelnými akcenty lze náladově osvětlit jakýkoliv prostor v obývací stěně, knihovně nebo za televizí. Pomocí dálkového ovládání je můžeme pohodlně regulovat a měnit tak aktuální typ a intenzitu barvy nebo spouštět barevné světelné scény. Kromě LED světelných diod ve tvaru většiny klasických reflektorových žárovek se začaly samotné miniaturní LED čipy, zabírající skutečně jen několik milimetrů, implementovat do hotových svítidel.

LED světelné zdroje

Nová stránka 2
Výhody Nevýhody
nízká spotřeba energie vysoká pořizovací cena
dlouhá životnost vyšší hmotnost díky chladiči
odolnost vůči nárazům  
rychlý start  
neobsahují rtuť  
stmívatelnost některých typů  
designové možnosti - zdroje nejsou omezeny tvarem  

Kolik s úspornými světelnými zdroji ušetříme?

Započítáme-li nákup zdroje a spotřebu elektřiny na 25 let, u klasické 60W žárovky nás náklady vyjdou na 7 tisíc Kč. U LED světelného zdroje to bude 1 700 Kč. Úspora tedy činí přes 5 tisíc Kč, a to už stojí za to.

Návratnost investice do dražšího úsporného světelného zdroje je přibližně půl roku a spočítat si ji můžete osobně v Centru energetického poradenství PRE nebo on-line na webových stránkách www.energetickyporadce.cz/kalkulacky-energie.Důležité je, jaká je ve svítidle objímka – podle ní zvolíme správný závit (malý závit „miňonka“ je označen E14, běžný závit žárovky je E27).

Číst údaje na obalu světla se vyplatí

Základními informacemi na obale výrobku je příkon (W), teplota chromatičnosti (K), světelný tok (lm), životnost světelného zdroje (hod), počet spínacích cyklů a index podání barev, který je označen Ra. Povinnou výbavou obalu je energetický štítek. Ten graficky určuje zařazení světelného zdroje pro použití v domácnostech do jedné ze sedmi tříd energetické účinnosti. Písmeno A znamená nejvyšší účinnost.

Pokud světelný zdroj nelze použít pro stmívání, musí být na obalu tato informace uvedena. Pro spotřebitele jsou velmi důležité informace o rozměrech, provozní teplotě, typu závitu (patice) nebo vhodném síťovém napětí (např. 230 V). Dále na obalech naleznete označení výrobce a samotného produktu, zemi původu, certifikáty a informace o způsobu likvidace obalu i světleného zdroje. Symbol CE znamená, že výrobek vyhovuje směrnicím EU. Výrobky bez tohoto označení nekupujte, nemusí být bezpečné. V případě, že světelný zdroj obsahuje rtuť, musí být na obalu uvedeno jaké množství rtuti
v mg obsahuje.

Nezapomínejte na zpětný odběr!

Životnost každého osvětlení má svou hranici. Úsporná světla ovšem na rozdíl od klasických žárovek nemůžeme jen tak vyhodit do popelnice. Vysloužilé zářivky můžete zdarma vrátit do většiny elektroobchodů (i supermarketů), ve sběrných dvorech a na dalších místech, kde mají zřízeny speciální sběrné kontejnery na svítidla. Jejich seznam najdete na www.ekolamp.cz/mapa. Vysloužilé kompaktní zářivky a lineární zářivky můžete zdarma odevzdat
v Centru energetického poradenství PRE. Světelné zdroje je důležité odevzdat v nerozbitém stavu na místa k tomu určená.

  • Zpětnému odběru podléhají: úsporné kompaktní zářivky, lineární (trubicové) zářivky, výbojky, světelné zdroje typu LED.
  • Zpětnému odběru nepodléhají: klasické žárovky, reflektorové žárovky, halogenové zářivky.

Centrum energetického poradenství PRE připravilo pro své návštěvníky novou stálou expozici osvětlení. Naleznete zde půdorys bytu, ve kterém jsou v každé místnosti osazeny ty nejúspornější a nejvhodnější světelné zdroje. Snadno si tak sami vyberete, kam a jaký zdroj umístit. Na interaktivní kalkulačce si pak sami můžete spočítat, jak rychle se vám investice do úsporného světelného zdroje vrátí. V případě dotazů jsou vám k dispozici odborní poradci, pokud však dáváte přednost samostudiu, je zde pro vás připravena publikace Osvětlení – rady, tipy, informace, kterou si můžete odnést zcela zdarma.

Můžete si také prohlédnout zajímavý spotřebitelský test kompaktních úsporných zářivek a halogenových žárovek, který může posloužit jako vodítko pro nákup světelných zdrojů. To je ale jen malý zlomek toho, co na vás v Centru čeká.

Více na stránkách www.facebook.com/energetickyporadce nebo www.energetickyporadce.cz.

Autor: Pražská energetika (text a foto)

Související články

Otestovali jsme za Vás! Spotřebitelské testy drobných domácích spotřebičů 4  fotek

Otestovali jsme za Vás! Spotřebitelské testy drobných domácích spotřebičů

Centrum energetického poradenství PRE připravuje ve spolupráci s deníkem MF Dnes spotřebitelské testy. Získáte u nás informace o všech testech, které ...


Máte doma žrouta elektřiny? 5  fotek

Máte doma žrouta elektřiny?

Máte vysoké doplatky za elektřinu, přestože se snažíte neplýtvat? Už je to tak, i elektrické spotřebiče stárnou, čemuž napomáhá i vzájemné soutěžení f ...


Termovizní měření, zjišťování problémových míst 2  fotek

Termovizní měření, zjišťování problémových míst

K detailnímu zjištění úniku tepla se stále častěji používá termovizní měření. Jedná se o bezkontaktní způsob kontroly kvality stavebních prací a odhal ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×