Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vytvořte si z balkónu chladnou oázu pomocí vhodného zastínění

Vytvořte si z balkónu chladnou oázu pomocí vhodného zastínění

Léto je v plném proudu a venku tak trávíme většinu času. Les, zahrada, parky, hřiště, terasy, balkóny. Balkóny? Počkat, a neupeču se tam? Když teploty stoupnou opravdu vysoko a balkón je ještě orientovaný na jižní stranu, určitě takové posezení nebude příjemné. Zastíněním balkónu se dá absolutní teplota snížit až o 20 °C. Další nespornou výhodou bude snížení teploty uvnitř bytu. Typů zastínění je mnoho a ty nejpoužívanější z nich si představíme.

reklama

Zastínění balkónu pomocí slunečníku

Nejjednodušším způsobem jak vytvořit stín na balkónu je pomocí slunečníku. Sehnat se dají slunečníky čtvercové, obdélníkové, nebo půlkruhové. Všechny tyto typy nám půjdou dobře umístit ke stěně domu tak, aby zabíraly co nejméně místa, a přitom poskytovaly maximum stínu. Slunečník vybírejte kvalitní – stabilní s kvalitním potahem. Vydrží vám déle než jednu sezónu. Dobrou stabilitu zajistí kvalitní ukotvení do mobilního stojanu na podlaze balkónu.

Markýzy

Balkónové markýzy výborně stíní a jsou navrženy speciálně pro zakrytí menších ploch balkónů, lodžií či menších teras. Pomocí plynulé regulace, vysunutí a sklopení markýzy si sami určujete, kolik slunečních paprsků pronikne až k vám na balkón. Markýzu můžete ovládat manuálně, pohodlnějším řešením je však ovládání elektronickým systémem s čidly, reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky. Nemusíte se tak o nic starat. Pokud ovládáte markýzu ručně, pamatujte na to, když hodně prší nebo fouká vítr, měli byste střechu stáhnout, aby se zbytečně neopotřebovávala. Markýzy stejně jako slunečníky dost tepla propustí, ale je to varianta, která nejenže balkón zakryje, ale zvenku i dobře vypadá.

Balkónové rolety

Velmi častým řešením, jak lze zatemnit balkón, jsou rolety. Můžete volit vnitřní nebo vnější rolety, otázkou je, jestli je u vás vůbec technicky možné balkónové rolety instalovat. Vnější rolety jsou efektivnější, udrží za okny balkónu nejen světlo, ale hlavně teplo. Zasklené balkóny navíc chrání před přehříváním prostoru, který přímo navazuje na obytnou část. Oproti tomu vnitřní balkónové rolety zadrží jen světlo, ale teplo na balkón bohužel částečně pouštějí.

Zastíněním balkónu nic nezkazíte. I květiny na balkóně si rády odpočinou od ostrých slunečních paprsků

K zakrytí balkónu před sluncem a teplem se často používají také balkónové žaluzie. Žaluzie na balkón mohou být opět vnitřní nebo vnější. Obecně platí, že vnější udrží za oknem i teplo, vnitřní už tolik ne. U vnitřních žaluzií, ale bývá snadnější montáž, vnější žaluzie někdy namontovat ani nejde. Každopádně máte na výběr široké spektrum nejrůznějších žaluzií.

Závěsy na balkón

K zakrytí balkónu můžete použít také jednoduché závěsy s tím, že zasklení necháte alespoň částečně pootevřené, aby mohl na balkón letní vánek. Je to zajímavá varianta, ale není tak účinná jako žaluzie nebo rolety. Jestliže si budete k zakrytí balkónu pořizovat závěsy, určitě si vyberte světlou barvu, která tolik nepřitahuje sluneční paprsky.

Odrazové fólie

Na zasklený balkón se může použít také odrazová fólie, která se lepí na sklo. Odráží sluneční záření, zabraňuje přehřívání interiéru, v zimě snižuje tepelné ztráty a také chrání sklo proti rozbití. Nahradit tak lze rolety nebo žaluzie. Na výběr máte z široké nabídky nejrůznějších barev a designů odrazových fólií.

Tip na závěr

Máte-li balkón s kovovým tyčovým zábradlím, stojí za to si pořídit balkonovou zástěnu. Je zde hned několik možností:

Textilní – z polyesteru s úpravou povrchu, aby odpuzoval vodu, či z materiálu PEVA – plastu, který odolá i mrazu. Textilní zástěny jsou dnes k dostání v mnoha provedeních a mohou se stát elegantním doplňkem vašeho balkónu.

Rohože – k dostání jsou z rákosu nebo bambusu a balkónu dodají přírodní vzhled.

Stínící sítě – jsou vyrobeny z polypropylenu nebo polyethylenu a nabízí různou hustotu tkaniny a tím i míru propustnosti světla.

Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Výsuvná zastínění pro pohodu na terase 11  fotek

Výsuvná zastínění pro pohodu na terase

Když letní deště vystřídá slunce, přinutí nás jeho paprsky přemýšlet o zastínění oken, teras a balkonů. O možnostech, které máme, jsme na našich strán ...


Dostatek soukromí na zahradě, terase nebo balkónu zajistí stínící sítě 5  fotek

Dostatek soukromí na zahradě, terase nebo balkónu zajistí stínící sítě

Každý z nás, kdo má zahradu, kde se může opalovat, koupat nebo lenošit, určitě řešil nejednou zvídavé pohledy sousedů nebo kolemjdoucích. Na své za ...


Terasy, pergoly, balkony a střešní zahrady na veletrhu Střechy Praha 3  fotek

Terasy, pergoly, balkony a střešní zahrady na veletrhu Střechy Praha

Pořadatelé největšího veletrhu střech, fasád, dřeva, úspor energií a řemesel reagují vždy na aktuální poptávku. Stejně tak je tomu i při přípravách ...


Zastíněním lodžie si užijete příjemné léto bez horkých chvil 4  fotek

Zastíněním lodžie si užijete příjemné léto bez horkých chvil

U lodžie často přemýšlíme nad jejím využitím. Kromě květinové výzdoby si ale toto místo můžeme zpříjemnit tak, že si zde s radostí vypijeme kávu ne ...


Rolety, žaluzie a markýzy do každého domu 4  fotek

Rolety, žaluzie a markýzy do každého domu

Hledáte účinné řešení, jak ochránit svůj domov před neúprosnými slunečními paprsky? Pořiďte si na okna osvědčené prvky stínící techniky. Víme, kde si ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×