Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Úspora energie – zateplení fasády, podlahy a rozvodů

Úspora energie – zateplení fasády, podlahy a rozvodů
Minule jsme se zde zabývali problematikou zateplení střech. Dnes se podíváme na stěny. Zateplení vnějších stěn je nezbytnou nutností k dosažení pocitu příjemné tepelné pohody. Při zateplování staveb, resp. jejich obvodového pláště (fasády), musí být důraz kladen na pečlivé řešení detailů (zateplení ostění, nadpraží a parapetů oken, balkonů, soklů a podobně).
reklama

U objektů s nedokonalou hydroizolací spodní stavby může snížení prostupnosti obvodové stěny pro vodní páru vést k její kondenzaci uvnitř konstrukce – s podobnými negativními následky jako u nových oken (pokud neumožňují řízené provětrávání – infiltraci – například spárami či větracími prvky).

Kondenzace vodních par může vést až k výskytu plísní, nebo dokonce k alergiím. Proto je třeba věnovat velkou pozornost právě „dýchání“ použité izolace. A opět zde platí staré přísloví, hovořící o tom, že nejsem tak bohatý, abych si kupoval laciné věci…

Kvalitní kamenná vlna je díky své propustnosti jedním z nejvhodnějších materiálů pro vnější zateplení rekonstruovaných objektů. Zateplení rodinných domů se v drtivé většině děje tzv. kontaktním způsobem ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems). Anglický název vyjadřuje, že se jedná o ucelený systém.

Nejdůležitější částí jsou desky z kamenné vlny. Deska může mít dokonce vyztuženou horní vrstvu, čímž je zajištěna vysoká odolnost fasády proti mechanickému poškození. Pro každý typ desky je pak třeba rozlišit pracovní postup včetně kotvení a použitých hmoždinek. I samotná příprava podkladu patří mezi důležité technologické operace. Právě u rekonstrukcí je třeba věnovat pečlivý dohled přípravným stavebním pracím ještě před samotným nalepením desek. Komplexní realizace fasády má mnohá odborná specifika a je potřeba rozlišovat případ od případu.

Pokud např. zateplíte „dýchající konstrukci“ neprodyšným izolantem, může se stát, že se ve stěně bude srážet voda a vzniknou plísně. Nebo vznikne problém s přídržností desek, protože voda se bude srážet přímo ve spoji stěny s izolací. Proto doporučujeme svěřit zateplení fasády odborné firmě.

A opět jeden reálný příklad z praxe: V Brně byl v roce 2005 zateplen bytový dům. Když po pěti topných sezonách spočítali náklady na vytápění a porovnali je s relevantními údaji před zateplením, vyšla jim v průběhu těchto pěti „zateplených“ let celková úspora více než 2 mil. Kč!

Izolace podlahy

Při provádění nových podlah uvnitř domu je žádoucí vylepšit akustické vlastnosti těchto konstrukcí, pojmy jako jsou vzduchová a kročejová neprůzvučnost nelze brát na lehkou váhu. K izolaci hluku vedou dvě cesty – použití materiálů s co nejvyšší objemovou hmotností nebo skladeb z více vrstev materiálů s odlišnými zvukově izolačními parametry (typicky deskové materiály a akustické izolace z kamenné vlny).

Pozor však při použití nekvalitních (a tedy obvykle lacinějších) konstrukcí, kde vás může překvapit pouze malé zlepšení – nebo dokonce zhoršení – neprůzvučnosti.

Izolace z kamenné vlny mají vysokou objemovou hmotnost, a proto jsou velmi vhodné jako zvukové izolace. U podlah tak ve výsledku dosáhneme omezení kročejového hluku, protože kvalitní akustické izolace pohltí široké spektrum zvukových frekvencí.

Plovoucí podlahy dělíme na lehké a těžké podle plošné hmotnosti. U lehkých podlah jsou roznášecí vrstvou velkoformátové desky, u těžkých je to armovaný beton, spodní vrstva je z kamenné vlny Rockwool.

Podlahy nad nevytápěnými prostorami je ale nutno kvalitně zateplit. Při zateplení nad sklepem, suterénem či terénem, kde nejsou prvořadé zvukověizolační vlastnosti, je nutno umístit na chladné straně dostatečnou tloušťku tepelné izolace, a splnit tak normové požadavky na prostup tepla. Izolaci lze aplikovat běžným kontaktním způsobem jako např. u zateplení fasády.

Izolace rozvodů tepla

Při rekonstrukci rodinných domů je důležité snížit tepelné ztráty i v potrubí otopných systémů. Správná tloušťka tepelné izolace zabrání kondenzaci uvnitř i vně potrubí a přispěje i ke snížení hluku. Investice do tzv. technických izolací přitom patří mezi nejrychleji návratné: náklady na provedení jsou totiž nízké a úspory relativně vysoké. Kromě již zmiňovaných požadavků na tepelné a akustické vlastnosti je nutno upozornit u vícebytových domů také na protipožární ochranu u „stoupaček“ od digestoří na vzduchotechniku v půdních vestavbách. Využití kamené vlny je skutečně široké. Pro tepelné rozvody ústředního topení, solární panely nebo napojení na zásobníky doporučujeme potrubní pouzdra PIPO ALS, pro venkovní použití je ale nutná ochrana proti povětrnostním podmínkám. Pro samotné zásobníky nebo kotle s teplou vodou se nabízejí lamelové rohože Larock ALS nebo novinka Klimafix se samolepicí vrstvou.

Zelené úspory

V rámci projektu Zelená úsporám jsou registrovány všechny výrobky z kamenné vlny Rockwool. Unikátní vlastnosti kamenné vlny (mají perfektní tepelněizolační vlastnosti, chrání před ohněm i hlukem, jsou prodyšné a navíc jsou i ekologicky „rentabilní“) vám pomohou výraznou měrou k získání dotací. A parametry těch nejprogresivnějších, jako např. Airrock ND pro zateplení šikmé střechy a stropů nebo Frontrock MAX E, který tvoří jádro systému vnějšího kontaktního zateplení, za sebou v kvalitě nechají většinu ostatních značek.

Při celkovém zateplení budovy se při žádosti o dotace nepřihlíží na jednotlivé součinitele prostupu tepla, nýbrž na celkovou úsporu. Cílem je totiž taková optimalizace tlouštěk a způsobů, aby se dosáhlo požadované roční spotřeby na m2, a podle ní poté získáte i výši dotace. U dílčího zateplení (např. pouze zateplení fasády) lze po srpnové změně dotačního programu žádat dotaci i na jedno dílčí opatření, musíte ale prokázat snížení měrné spotřeby tepla min. o 20 %. A novinkou je také hrazení nákladů na projekt a energetický audit. Uvažujete-li dnes o stavbě nového domu, zapřemýšlejte už nad stavbou pasivního domu budoucnosti.

V případě rekonstrukce zase můžete přeměnit svůj stávající dům na pasivní. I na to nyní získáte dotaci – vyplácí se pevná částka 250 tisíc Kč. To vše ale má „malý háček“ – musíte to stihnou do konce roku 2012.

Společnost Rockwool pro tento podzim připravila speciální akci na podporu projektu Zelená úsporám a klinetům nabízí dodávku izolačních materiálů za tzv. dotovanou cenu. Proto můžete kontaktovat přímo její obchodní zástupce (naleznete na www.rockwool.cz) nebo zavolat zelenou linku 800 161 161, kde se dozvíte více. Takže, stavbě zdar a rekonstrukci zvlášť!

Připraveno ve spolupráci s firmou Rockwool.

Autor: Rockwool (text a foto)

Související články

Zateplení šikmých střech – postup práce 20  fotek

Zateplení šikmých střech – postup práce

Při zateplení šikmé střechy je potřeba dodržet několik základních postupových bodů.


Kamenná vlna odolá všem živlům 4  fotek

Kamenná vlna odolá všem živlům

Kamenná vlna využívá přírodní sílu kamene k obohacení moderního bydlení. Výrobky ROCKWOOL zlepšují kvalitu života lidí, udržují je ve zdraví a bezp ...


Úspory ve vlastním zájmu 7  fotek

Úspory ve vlastním zájmu

Ke snižování spotřeby ušlechtilých energií (elektrický proud, plyn, tekutá fosilní paliva) nejprve přistoupili různí idealisté, časem i organizace. I ...


Teplo uniká vzhůru aneb zateplení střechy a trámového stropu 5  fotek

Teplo uniká vzhůru aneb zateplení střechy a trámového stropu

Zateplením domu dochází k značnému rozdílu teploty mezi zateplenými prostory a nevytápěnou půdou. Protože teplý vzduch je lehčí než studený, uniká tep ...


Projeví se Frontrock MAX E na sníženém pojistném? 1  fotek

Projeví se Frontrock MAX E na sníženém pojistném?

Pod vzrůstajícím tlakem na úspory energií rozšířily český trh s izolačními hmotami nové fasádní izolační desky Frontrock MAX E z produkce společnosti ...


Simulovaný požár rodinného domu 3  fotek

Simulovaný požár rodinného domu

Společnost Rockwool se stala partnerem jedinečné akce, která se uskutečnila v Bohumíně. Řízený požár rodinného domu byl založen úmyslně jako model pr ...


Zateplení šikmých střech 8  fotek

Zateplení šikmých střech

Zvyšování cen energií pro vytápění a dostupnost velmi účinných tepelných izolací způsobují, že se majitelé rodinných domů snaží zateplit jejich fasády ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×