Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/usporne-a-levne-topeni): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Úsporné a levné topení - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zajistí vám moderní kotle levné topení?

Zajistí vám moderní kotle levné topení?

Topná sezóna je v plném proudu a mnozí řešíme, jak si efektivně zabezpečit příjemný komfort a levné topení po celou topnou sezónu a zároveň na tom nepohořet finančně. Na trhu najdeme již velké množství možností a kombinací, jak topení v bytě či domě zabezpečit. Zajímavou variantou jsou pak kondenzační kotle, které umí využít i zbytkovou energii. Spaliny, které produkují, umí totiž také velmi efektivně zužitkovat. Nemalé náklady vám pak ušetří kvalitní zateplení a zabudované rozvody tepla v podlaze nebo ve zdech.

reklama

Moderní kotel zajistí levné topení

Pokud má váš starý kotel výrazné potíže, často se vypíná a náklady na provoz se citelně zvyšují, je nejvyšší čas zvážit jeho výměnu. Také v případě, že je váš kotel starší 15–20 let, je vhodné zvážit jeho výměnu a dopřát si konečně levné topení. Nové technologie jsou již mnohem efektivnější a nízké náklady na provoz vám vstupní investice vrátí velice brzy. Navíc jsou ekologičtější, a tím šetrnější i k našemu životnímu prostředí. Kondenzační kotel pro vytápění umí zpracovat i spaliny a proměnit je ještě na další využitelnou energii.

Pověsit či postavit

Jako první je potřeba zvážit, pro jaké účely budete kotel využívat. Zda jenom pro topení, ohřev vody anebo využijte kombinaci obou možností. Poté potřebujete vědět, kde můžete kotel umístit. Často je to koupelna, chodba nebo samostatná technická místnost. V bytech, hlavně těch starších a menších, je to hodně náročná otázka, možností bude pravděpodobně méně, a podle toho se bude pak odvíjet i to jaký a jak velký kotel budete potřebovat. V rodinných domech a komerčních budovách je pravděpodobně k dispozici sklep nebo také samostatná technická místnost.

Další otázkou bude, zda bude možné využít kotel s vlastním samospádem nebo bude nutné zabezpečit plynulý chod čerpadlem, a mít tedy i přívod elektrické energie. Možností je hodně, ne vše je možné využít v každém domě. Představíme vám některé z nich.

Stacionární kotel je takový, který stojí samostatně a je tedy umístěný na podlaze. Ta by neměla být mokrá, svažitá nebo z nestálého materiálu. Kotel by měl být umístěný na pevném rovném podkladu, také zbytečné vlhko by časem mohlo plášť kotle poškodit.

Velkou výhodou může být, pokud se jedná o typ, který nepotřebuje elektrické napájení pro čerpadlo. Takový je schopný plynule a bezproblémově vytápět dům tzv. samotížným způsobem, tedy bez použití čerpadla. K oběhu vody pak dochází samovolně a pro dopravu k jednotlivým topným tělesům není v tomto případě potřeba další přídavná energie, což šetří samozřejmě i další náklady. Je však nutné tomu přizpůsobit rozvod trubek, které budou samospád zabezpečovat. Předtím, než se pro takový typ kotle rozhodnete, zjistěte si, zda je pro váš objekt vhodný a jaké další úpravy ve vašem domě by bylo potřeba udělat.

Závěsný typ může být buď nízkoteplotní nebo kondenzační, určený pro vytápění. Takový kotel je v podstatě umístěný kdekoliv na zdi. Můžete ho umístit právě tam, kde se budou pohodlně odvádět i spaliny. Součástí kotle je vždy komín nebo potrubí pro odvod zbytkového materiálu. Můžete ho umístit na chodbu, do koupelny, kuchyně nebo do podkroví. Díky speciální konstrukci hořáku lze mnohem snadněji regulovat samotný ohřev, a tím dosáhnout i nižší spotřeby zemního plynu. To v konečném důsledku znamená další úsporu vašich financí.

Porovnejme nabídku kotlů na trhu

Klasické kotle (nazývané také konvenční kotle) jsou určené pouze pro teplovodní otopnou soustavu. Fungují na jednoduchém principu, při spalování zemního plynu vniká voda, která se odvádí komínem ve formě páry ven. Do ovzduší se tak dostane velké množství odpadní vody a emisí. Kondenzace je v tomto případě nežádoucí, mohla by vést k poškození kotle, proto by k ní u tohoto typu kotle ani nemělo docházet. Jejich účinnost vytápění je zhruba 91 %.

Nízkoteplotní kotle jsou prvotní kombinací klasického systému a případné kondenzace. Jsou navržené pro provoz se suchými spalinami, ke kondenzaci může a nemusí docházet. Přímo se ale funkce a možnosti kondenzace nevyužívají. Umožňují fungovat s chladnější vstupní vodou do kotle a to kolem 35 až 40 °C. Vyrábí se většinou také ve stacionární verzi. Teplota spalin se pohybuje kolem 90 až 140 °C, která se dále ale bohužel nijak nevyužívá. Účinnost bývá zpravidla 93 až 95 %.

Kondenzační kotle jsou již navržené tak, aby v nich docházelo ke kondenzaci (proto kondenzační). Odpadová vodní pára se tak před vypuštěním do ovzduší zkondenzuje a její vysoká teplota se využije jako další zdroj tepelné energie. Do ovzduší se pak dostane mnohem menší část emisí. Výměníky těchto kotlů jsou vždy vyrobené z ušlechtilého a lehkého materiálu. Nejčastěji se používá ušlechtilá ocel, slitiny mědi, nebo slitiny hliníku a hořčíku. Teplota spalin se pohybuje kolem 40 až 90 °C v závislosti na teplotě vstupní vody a aktuálnímu vytížení kotle. Pro správný chod je pak kotel doplněný o spalinový ventilátor. Spaliny v tomto případě jsou díky kondenzaci mokré a potrubí i komín pro odvádění musí být z odolného materiálu. Důležitá je proto jak odolnost vůči vlhkosti, tak proti vnitřnímu přetlaku. Jejich účinnost bývá zpravidla 96 až přes 100 %.

Porovnání nízkoteplotního a kondenzačního kotle oproti konvenčnímu:

• snížení teploty spalin o 7 %

• další teplo získané kondenzací může být až 11 %

• praktická úspora paliva při správné regulací 15 až 18 %

• při výměně starého kotle viditelná úspora 30 až 40 %

Čím podpořit levné topení

Zabudované topení – Moderním a velmi účinným otopným systémem je vybudování podlahového topení. Dále je možné vybudovat v domě také stěnové topení, což je v podstatě stejný princip jako podlahové topení. Stěnové teplovodní vytápění je zabudované pod tenkou vrstvou omítky, vytápěná stěna se tak promění na velkoplošný zdroj tepla a povrchová teplota může dosahovat až 35 °C.

Zateplení – Další velmi důležitou součástí je kvalitní zateplení stěn, fasády a také střechy. Střechou uniká největší množství využitelného tepla, protože teplo stoupá primárně nahoru. Nepodceňujte tedy kvalitu střechy, její zateplení a zateplení podkroví.

Izolace sklepa – Také v případě starého sklepa je potřeba tento prostor vysušit a zateplit, aby se nám zbytečně nedostával chlad a vlhkost dál do obytných částí domu. Náklady na topení by se tak zbytečně navyšovaly.

Možnosti ohřevu teplé vody

V případě, že chcete řešit nejen vytápění, ale také ohřev vody, máte určitě na výběr ze tří možností. Kotel s průtokovým ohřevem vody vám rovnou ohřívá protékající vodu a nevytváří žádnou zásobu v nádrži. Díky malým rozměrům se hodí do bytů a domů s omezeným prostorem. Výhodou je plynulá dodávka teplé vody a ohřev jenom takového množství, které právě potřebujete. Nevýhodné může být napojení více odběrných míst, které pak není možné plnohodnotně využívat ve stejnou dobu.

Kotel s integrovaným zásobníkem vody znamená, že máte teplou vodu připravenou dopředu, je tak možné ji odebírat plynule z více míst současně, například v době, kdy se jeden člen rodiny v koupelně sprchuje, můžete pohodlně mýt teplou vodou nádobí v kuchyni. Nevýhodou je velikost zásobníku. Při větším odběru vody najednou se rychle spotřebuje a je nutné počkat, než kotel ohřeje další objem teplé vody.

Sestava kotle a zásobníku je nejvýhodnější pro kombinace vytápění a ohřevu teplé vody. Zabezpečí nejvyšší možný komfort, kdy můžete také pohodlně odebírat teplou vodu z více míst najednou. Kotel automaticky přepíná mezi ohřevem teplé vody pro radiátory a ohřevem vody v zásobníku pro přímé využívání jako je koupání, sprchování nebo mytí nádobí. Zásobník teplé vody si může zvolit podle vlastních preferencí, počtu členů v domácnosti, a také prostorových možností vašeho domu.

Porovnejme nabídku kotlů na trhu

Klasické stacionární kotle (nazývané také konvenční kotle) jsou určené pouze pro teplovodní otopnou soustavu. Fungují na jednoduchém principu, a při spalování zemního plynu vzniká voda, která se odvádí komínem ve formě páry ven. Do ovzduší se tak odvádí velké množství odpadní vody a emisí. Kondenzace je v tomto případě nežádoucí a mohla by vést k poškození kotle. Jejich účinnost vytápění je zhruba 91 %.

Na koho se obrátit?

Levného topení dosáhnete zvolením kvalitního systému, proto se obraťte na profesionální firmy, nebojte se udělat si podrobný průzkum a porovnat konkrétní nabídky. Kvalitní nabídku vytápěcích kotlů určitě najdete u společnosti Protherm. Můžete se obrátit přímo na obchodního zástupce, nebo vyplnit formulář na webu a další informace vám pošlou na e-mail.

Širokou nabídku kvalitních kotlů včetně kondenzačních nabízí také společnosti Vailant Group, Viessmann nebo také Thermona. U všech najdete podrobné informace a technické parametry nabízených kotlů, včetně dalších podrobností, doporučení a propočtů nákladů a také následné úspory vstupních energií.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Topení bez zlobení 3  fotek

Topení bez zlobení

Ačkoliv systém ústředního vytápění znali již ve starověkých civilizacích a k jisté dokonalosti ho přivedli Římané, v podobě, jak ho známe dnes, má v r ...


SmartRooms – čili co je chytré topení 5  fotek

SmartRooms – čili co je chytré topení

S topením je to tak, že vesměs užíváme klasický způsob – kamna, kotle, radiátory – a akceptujeme nanejvýš dokonalejší spotřebiče s lepšími užitnými vl ...


Neviditelné topení 11  fotek

Neviditelné topení

V místnosti je příjemně teplo, ale žádné radiátory nevidíte, to je jistě příjemné. Nejde přitom o záležitost jen estetickou, jsou místa kam se klasick ...


Víte, které topení poskytuje nejrovnoměrnější rozložení teplot v místnosti? 6  fotek

Víte, které topení poskytuje nejrovnoměrnější rozložení teplot v místnosti?

V souvislosti s vytápěním se mezi odborníky a laiky vedou neustálé diskuse o optimálním topném systému z pohledu pořizovacích a provozních nákladů. ...


Modernizace topení 4  fotek

Modernizace topení

Dosloužil vám kotel? Nebo doma mluvíte o výměně stávajícího za účinnější a úspornější kotel? Pak byste měli pouvažovat, o jaký systém budete mít zá ...


Podlahové topení a co o něm možná nevíte 1  fotek

Podlahové topení a co o něm možná nevíte

Podlahové topení je stále oblíbenější způsob vytápění. Při stavbě rodinného domu dnes již investoři prakticky ani neuvažují o jiném systému vytápěn ...


Je lepší topení podlahové nebo radiátory? 4  fotek

Je lepší topení podlahové nebo radiátory?

Při nové výstavbě i při rekonstrukci té stávající určitě narazíte na problém rozvodů tepla. Nejen, že musíte rozhodnout, jaký zdroj k vytápění použ ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×