Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Uskladnění bazénové techniky před zimou

Uskladnění bazénové techniky před zimou

Babí léto už je dávno pryč, a tak nastal čas na zazimování venkovního bazénu, a to i toho, který je zastřešený a má vytápění. Budeme muset učinit všechny potřebné a nutné kroky k tomu, aby se bazén a jeho jednotlivé části zimou a mrazem nepoškodily. Pokud dlouhodobá denní teplota nepřesahuje 10 -15 °C a noční teploty klesají pod 7 °C, máme nejvyšší čas. Bude se jednat o úpravu vody, vyndání veškeré techniky z vody, ale i o její uskladnění.

reklama

Zapuštěné bazény

U vody je nutné zkontrolovat její pH, i když už bazén nebudeme využívat. Zkontrolovat aktuální koncentraci aktivního chlóru, kyslíku nebo u bazénů se slanou vodou její solinity. Poté doplníme vhodnými prostředky na požadované pH. K vyčištění nevhodných látek, jako je spadané listí nebo zbytky trávy použijeme bazénový vysavač nebo bazénovou chemii na bázi shlukovačů a vločkovačů a následně bazénovou filtraci.

Poté vypustíme poměrnou část vody. Dáváme pozor, aby došlo ke snížení hladiny pod trysky a ústí bazénové filtrace, ty může pro jistotu zaslepit krytkami.

Do vody nadávkujeme speciální přípravek na zazimování, který nám udrží žádoucí kvalitu vody. Aby nám v mrazech vodu v bazénu nezamrzla a nepoškodila stěny bazénu, použijeme PET láhve částečně naplněné pískem, které rozmístíme na vodní hladinu. Případně můžeme využít speciálních dilatačních plováků. Hladinu bazénové vody kontrolujeme i během zimních měsíců, pokud by se vlivem dešťů zvýšila, je nutné ji upustit do výše 10 cm pod skimmerem.

Čím začít?

Zazimování dalších součástí bazénu jako jsou bazénové technologie a ochrany bazénu ve formě protiproudu, solinizační jednotky, solárního ohřevu, ale i případného zastřešení, spojovacích hadic nebo trubek spočívá v důkladném odstranění veškeré vody. V případě mrazu by se mohly tyto části nenávratně poškodit. Speciální pozornost je dobré věnovat bazénové filtraci. V žádném případě nenecháváme filtrační náplň v bazénové filtraci.

Veškeré části filtrační jednotky je dobré uložit na suché místo chráněné před mrazem. Vlivem vlhkého a chladného prostředí dochází k přemnožení nežádoucích mikroorganismů, které by mohly zapříčinit mikrobiální kontaminaci náplně. Rovněž tak nám může vlivem mrazu poškodit zmrzlý písek či zeolit vnitřní komoru filtrační jednotky.

Pokud je bazén vybaven tepelným čerpadlem, vypojíme jej ze sítě a obtokové ventily uzavřeme. Následně odšroubováním potrubí z obou přípojek filtračního okruhu vypustíme z čerpadla vodu. Je nutné zajistit, aby ve výměníku nezůstala žádná voda. Poté našroubujeme potrubí opatrně zpět a dbáme, aby se do čerpadla nedostala voda a nečistoty.

Rovněž z bazénu musíme odstranit veškeré schůdky, skimmery, plováky nebo skluzavky. Po vyndání veškeré toto vybavení omyjeme pitnou vodou a necháme usušit.

Nadzemní bazény

Bazény z plastu je vhodné poskládat sbalit a uschovat. Nejprve vypustíme veškerou vodu a odmontujeme příslušenství – hadici a filtraci. Vnitřní strany důkladně očistíme. Vyfoukneme horní prstenec a bazén rozložíme tak, aby mohl dostatečně proschnout. Následně jej srolujeme, neskládáme jej mohou vzniknout přehyby. Během zimy je vhodné jej rozložit a opět srolovat, aby nevznikaly lomy, které by mohly zapříčinit mechanické poškození. U nadzemních bazénů s konstrukcí je potřeba rozmontovat kovový rám a složit jej. Veškeré kovové části vhodně ošetříme proti korozi a plastové části srolujeme a občas přeskládáme, vyhneme se tak vzniku nebezpečných přehybů. Důkladně vyčistíme filtraci. Poté vše uložíme na suché a chráněné místo, aby nedošlo k poškození. I u nadzemních bazénů důkladně vyčistíme filtraci a skladujeme ji na suchém a čistím místě.

Autor: Šárka Miškovská (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Provoz a údržba bazénu 17  fotek

Provoz a údržba bazénu

Rozhodli jste se pro bazén, vybrali jste si typ, velikost i firmu nebo již máte bazén postavený. Tím ale začínají nejen radosti z koupání a relaxac ...


Konec vodních radovánek aneb zazimování venkovního bazénu 5  fotek

Konec vodních radovánek aneb zazimování venkovního bazénu

Těm, kteří mají zahradní bazén, přibude k podzimním radostem a starostem další povinnost. Zazimování bazénu je důležité už před příchodem prvních m ...


Připravujeme bazén k zimnímu spánku 15  fotek

Připravujeme bazén k zimnímu spánku

Na příjemné letní koupání na zahradě už můžeme jenom vzpomínat. Teď už je nejvyšší čas bazén dobře zazimovat. Není to příliš složité, jen je nutné ...


Jak se správně starat o vodu v bazénu 5  fotek

Jak se správně starat o vodu v bazénu

Sezona zahradních bazénů a příjemných horkých dnů u vody je v plném proudu, i když skutečně slunné chvíle se v současnosti dají počítat spíše na ho ...


Podzimní výdaje kolem bazénu ušetří čas i peníze na jaře 10  fotek

Podzimní výdaje kolem bazénu ušetří čas i peníze na jaře

Po tom, co počasí provádí v posledních letech, nás už asi ničím nepřekvapí. Léto si nejprve dalo na čas, teď nás potrápilo tropickými teplotami. Za ...


Jak připravit bazén na zimu? 4  fotek

Jak připravit bazén na zimu?

Tak už je to tady. Léto se chýlí ke svému konci a každý už myslí na to, jak včas připravit svou zahradu na přezimování. Kdo na ní má bazén, bude se ...


Jak pečovat o bazén po celou sezónu? 9  fotek

Jak pečovat o bazén po celou sezónu?

Sluníčko již začalo krásně hřát, svetry a zimníky se pomalu ukládají do skříní k letnímu spánku a vy už se pomalu nemůžete dočkat, až se svléknete ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×