Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Určeno pro zahrádkáře a pěstitele: praktický pomocník Liaflor

Určeno pro zahrádkáře a pěstitele: praktický pomocník Liaflor
Pokud hodláte pěstovat rostliny, zeleninu nebo květiny v živném roztoku, tedy bez půdy, tak se zcela určitě neobejdete bez lehkého keramického kameniva Liafloru, materiálu, dříve známého spíše pod názvem keramzit. Tento materiál je důležitý proto, aby rostliny rychleji rostly. Ale plní i další funkce včetně dekoračního aspektu. Jedná se o čistě přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický granulát. Je ideální pro řadu zahradních a dekoračních aplikací.
reklama

Funkce hydroponického substrátu

Liaflor je ideální jako hydroponický substrát pro pěstování téměř všech pokojových rostlin, skleníkové zeleniny (rajčata, okurky) nebo květin. Hlavními výhodami hydroponie je rychlejší růst rostlin a jejich menší náchylnost k chorobám. Liaflor je navíc netečný materiál bez jakýchkoliv příměsí. Žádným způsobem neovlivňuje PH živného roztoku – zálivky s hnojivem, která se volí podle druhu pěstované rostliny.

Nejprve nasypte spodní vrstvu Liafloru, poté umístěte rostlinu do květináče a dosypte Liaflor až po okraj. Nakonec rostlinu zalijte živným roztokem.

Funkce drenážní vrstvy

Liaflor můžete také využít jako drenážní vrstvu pod zeminu do květináčů a truhlíků. Tato vrstva pak slouží k lepšímu odvedení přebytečné vody ze zálivky mimo kořenový systém rostlin. Snižuje se tak riziko přelití a uhnívání kořenů.

Nasypte drenážní vrstvu z Liafloru na dno květináče. Na drenážní vrstvu umístěte rostlinu a zasypte zeminou.

Dekorační funkce

Liaflor působí díky své přirozené hnědočervené barvě velmi příjemně a tedy může sloužit i jako vhodná dekorace. Jeho další výhodou je nízká hmotnost i při velkém objemu. Může tak být použit i na velkých plochách a ve velkých nádobách a přesto se s ním dobře manipuluje.

  • Tento čistě přírodní materiál lze v záhonech, květináčích, truhlíkách apod. využít jako svrchní okrasnou vrstvu, např. jako alternativu mulčovací kúry. Vrstva Liafloru bude při tomto využití fungovat nejen jako estetický prvek, ale také zabraňovat rychlému vysychání zeminy a sníží také výskyt plevele.
  • Liaflor můžete často vidět jako náhradu zeminy v květináčích u umělých rostlin. Liaflor je totiž mnohem lehčí než zemina, neobsahuje žádné nečistoty ani choroboplodné zárody, nepráší a neznečišťuje své okolí. Vyplatí se tak používat v různých aranžmá v hotelech, bankách, na úřadech a dalších veřejných místech.
  • Díky nízké objemové hmotnosti je také často využíván jako aranžérský prvek výstavních ploch, výloh nebo také ve fontánách. Pro tyto účely ho lze používat opakovaně na různých místech. Zrna Liafloru jsou pevná a ani po delší době se nerozpadají ani nedrolí.
  • Méně tradiční, avšak stále oblíbenější je také použití Liafloru pro úpravu hrobů. Hrob díky Liafloru vydrží upravený i delší nepřítomnost pozůstalých. Podobně jako v květináčích zabraňuje vysychání zeminy pod ním a brání prorůstání plevele.

Funkce provzdušnění zeminy a přísady do substrátů

Liaflor se v drcené podobě pod názvem Liadrain používá také na provzdušnění pěstebních substrátů. Ke kořenům se tak dostane více vzduchu. Kořeny rostlin jsou méně zamokřeny a lépe tak odolávají uhnívání i při častější zálivce. I při tomto použití jistě oceníte nízkou objemovou hmotnost a lepší manipulovatelnost s květináči. Doporučený poměr je 1 díl Liadrainu a 2 díly zeminy.

Zelené střechy

Liadrain je opět díky nízké objemové hmotnosti často používán také jako drenážní vrstva na zelené střechy. Více o zelených střechách naleznete na www.liapor.cz.

Výroba Liafloru

Liaflor se vyrábí expandací z třetihorních jílů. Jíl je v několika stupních drcen a plastifikován. Potom jsou různými způsoby vytvářeny granule potřebné velikosti a tvaru. Tyto granule prochází rotační pecí, kde expandují při teplotě asi 1150 °C. Díky vysokým teplotám, kterými při své výrobě prochází, neobsahuje Liaflor žádné nečistoty ani choroboplodné zárodky.

Druhy Liafloru

Liaflor můžete zakoupit ve 2 formách jako Liaflor nebo Liaflor Classic. Liaflor má zrna ve tvaru téměř pravidelných kuliček. Je tak vhodný především pro dekorační účely a hydroponické pěstování rostlin. Liaflor Classic má zrna nepravidelných tvarů. Nejčastěji se používá jako součást různých substrátů nebo drenážní vrstva.

Jak a kde koupit Liaflor

Liaflor můžete zakoupit v obchodní síti výrobce Liafloru, společnosti Lias Vintířov nebo také on-line v e-shopu. V případě zájmu o větší odběr kontaktujte obchodně technického poradce, který vám poskytne další informace a připraví individuální cenovou nabídku.

Autor: Liapor (text a foto)

Související články

Soutěž s Lias Vintířov o relaxační pobyt má svého vítěze! 1  fotek

Soutěž s Lias Vintířov o relaxační pobyt má svého vítěze!

Soutěž s Lias Vintířov a relaxační pobyt v Karlových Varech skončila a vy se můžete podívat, jaké byly správné odpovědi a kdo je tím šťastným výhercem ...


Okamžitá pomoc, když na sněhu prokluzují kola 4  fotek

Okamžitá pomoc, když na sněhu prokluzují kola

Konečně je tu pořádná zima. Padá sníh a na vozovkách je menší či větší množství zmrzlého nebo uježděného sněhu. Takové počasí ocení jistě lyžaři na ...


Praktický pomocník pro pěstování květin: LIAFLOR 6  fotek

Praktický pomocník pro pěstování květin: LIAFLOR

A je tu konečně jaro. Čas, kdy většina pěstitelů květin zbystří pozornost, aby přemýšlela o tom, jak a čím v letošním roce bude zdobit své příbytky ...


Pěstujeme topinambury v českých podmínkách 6  fotek

Pěstujeme topinambury v českých podmínkách

Topinambury bychom automaticky zařadili mezi zeleninu, ale pozor, není tomu tak. Topinambury jsou v podstatě slunečnice a jejich jedlou částí jsou ...


Soutěžte o kvalitní substrát Liaflor se společností Lias Vintířov! 2  fotek

Soutěžte o kvalitní substrát Liaflor se společností Lias Vintířov!

Liaflor působí díky své přirozené hnědočervené barvě velmi příjemně jako dekorace v květinových truhlících, záhonech či jako aranžérský prvek výsta ...


Proč a čím izolovat domácí bazén? 6  fotek

Proč a čím izolovat domácí bazén?

Jaro je v plném proudu a mnozí přemýšlejí o tom, že s příchodem léta si splní svůj sen a pořídí si na zahradu zapuštěný bazén. Proč taky ne, vždyť ...


Zasoutěžte si o dekorační kamenivo Liaflor pro vaše květiny 3  fotek

Zasoutěžte si o dekorační kamenivo Liaflor pro vaše květiny

Symbolicky v pátek 13. startujeme novou soutěž o dekorační kamenivo ke květinám Liaflor. Pokud jste zahradníkem a pěstitelem pokojových květin, orc ...


Rychlá rekonstrukce podlahy 6  fotek

Rychlá rekonstrukce podlahy

Představme si situaci, kdy jsme koupili starší dům, nebo rekonstruujeme chalupu, domek, ale i byt v panelovém domě. Pokud potřebujeme předělat jen něk ...


Pokojové květiny v atypických nádobách 5  fotek

Pokojové květiny v atypických nádobách

Pokojové rostliny si většina lidí představuje v klasickém květináči s podšálkem, nanejvýš tak v keramickém obalu. Květiny jsou dekorativní samy o sobě ...


Závěsné nádoby na květiny 5  fotek

Závěsné nádoby na květiny

Květiny v závěsných koších vypadají báječně a spolu s balkonovými rostlinami v klasických truhlíkách vytvoří z vaší terasy, balkonu nebo pergoly oázu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×