Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Upevňujeme schody

Upevňujeme schody
Pokud se chystáte nainstalovat si doma svépomocí schody, určitě přemýšlíte, jak na to. Snadnou a rychlou instalaci dřevěných schodů umožňují v současné době speciální hmoždinky s vysokou pevností a s konstrukcí, umožňující téměř neviditelnou montáž.
reklama

Dřevěné schodnice se dají upevnit mnoha způsoby, většinou však jde o poměrně pracné metody vyžadující opakované snímání a vrtání schodnic. Při těchto operacích dochází často k narušení již provedených finálních nátěrů a často i pohledových ploch stupňů (hlavy průchozích vrutů nebo šroubů). Popsané speciální hmoždinky tato rizika prakticky eliminují.

Montáž dřevěných schodnic na kovovou konstrukci

Pro montáž dřevěných schodnic vyrobených z fošen o tloušťce aspoň 30 mm na kovovou nosnou konstrukci (ocelové trubky, masivnější úhelníky, Jäckelovy profily) byly vyvinuty hmoždinky TB. Ty se upevňují na ocelovou konstrukci pomocí rozpěrných šroubů, s jednotlivými stupni schodiště se pak spojují zalepením opačných konců hmoždinek do vyvrtaných otvorů. Metoda je vynikající a montáž netrvá dlouho, vyžaduje však naprosto přesné měření.

Popis montáže

Na konstrukci schodů určíme místa, kam budou schodnice namontovány; každá schodnice bude připevněna ve čtyřech bodech. Výrobce doporučuje osazovat současně první a poslední schod.

Ve zvolených místech vyvrtáme otvory o průměru 8 mm.
Do těchto otvorů vložíme čtveřici montážních přípravků TBZ 2 (výrobce je nazývá značníky).

Na ně položíme schodnice a jejich umístění zkontrolujeme. Pak v místech, kam jsme osadili „značníky“, poklepeme na schodnice dřevěnou nebo gumovou paličkou, aby se hroty přípravků do dřeva otiskly.

Schodnice pak odneseme a do míst vyznačených důlky značníků vyvrtáme otvory o průměru 14 mm do hloubky 25 mm (na vrták je vhodné navinout samolepicí pásku v takové šířce, aby se nedal vyvrtat hlubší otvor).

Značníky vyjmeme z otvorů v kovové konstrukci a na jejich místa vložíme plastové hmoždinky TB. Dotažením vrutů se hmoždinky pevně spojí s konstrukcí. Schodnice pak přiložíme na osazené hmoždinky, jejich vroubkovaný konec nasměrujeme do slepých otvorů vyvrtaných v schodnicích, do nichž jsme těsně před montáží vpravili polyuretanové lepidlo typu KK, a silou je narazíme až na doraz.

Po vytvrzení – nejlépe až příští den – lze již schody používat. Výrobce uvádí, že toto provedení hmoždinky zabraňuje vrzání schodů.

Montáž dřevěných schodnic na beton

Popsanou metodu lze použít nejen pro upevňování dřevěných schodnic na betonové konstrukce, ale také na zídky z cihel (i vápenopískových), či z plných tvárnic z pórobetonu nebo na přírodní kámen s hutnou strukturou.

Montáž je prakticky shodná s montáží na kovové konstrukce. Použijí se však hmoždinky typu TBB (viz obrázek výše), které se ve vyvrtané díře (průměr 8 mm, hloubka 55 mm) rozpínají vrutem.

Pro případné vyrovnání povrchů s odchylkami od ideální linie se použijí plastové podložky, které se před montáží schodnic navléknou na vroubkovaný konec hmoždinky (doporučujeme předem vyzkoušet); ty jsou součástí dodávky.

Více informací o produktech najdete na www.fischer.cz.

Autor: Karel Štech a Fischer (text), Fischer (foto a kresby)

Související články

Skončila soutěž o hmoždinky fischer a další zajímavé balíčky 6  fotek

Skončila soutěž o hmoždinky fischer a další zajímavé balíčky

V domě, bytě i na zahradě je stále co dělat. Každou chvíli vyvstane potřeba něco někam přivrtat, přišroubovat. Mít po ruce zásobu kvalitních hmoždi ...


Aby lešení bylo bezpečné 12  fotek

Aby lešení bylo bezpečné

Při stavbě domů se používá lešení, které se musí spolehlivě upevnit k obvodovému zdivu. Podmínky určují příslušné normy (ČSN 73 8101 Lešení – Společná ...


Rámové hmoždinky 14  fotek

Rámové hmoždinky

Hmoždinky, jak již bylo řečeno, jsou vynálezem dvacátého století. K jejich úspěšnému rozšíření všude po světě napomohla vysoká odolnost a nízká cena p ...


Stavební pěny 15  fotek

Stavební pěny

Výstavba současných rodinných domů se oproti stavu před několika desítkami let zcela změnila: stavební materiály jsou zcela jiné (velkoobjemové tvárni ...


Video z testu s fischer hmoždinkou PD do sádrokartonu 18  fotek

Video z testu s fischer hmoždinkou PD do sádrokartonu

Když proběhla soutěž, kterou jsme před nějakým časem vyhlásili s naším partnerem, firmou fischer, na nás v redakci bylo zrealizovat videotest a zjisti ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×