Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Únik tepla pod dveřmi vás může přijít draho

Únik tepla pod dveřmi vás může přijít draho

Bydlíte v novostavbě nebo ve starším domě? Únik tepla je velmi nepříjemnou záležitostí především v období, kdy musíme topit a teploty venku jsou často pod bodem mrazu. Často postačí vyměnit nebo opravit těsnění. Pokud zjistíme závažný únik tepla, je vhodné obrátit se na odborníky, kteří mají s tímto zkušenosti. Může se jednat o jednoduché montáže nebo složitější stavební úpravy. Často je odstranění úniku tepla pod dveřmi jedním z řešení, jak si doma můžeme teplo uchovat.

reklama

Jak zjistit únik tepla pod dveřmi?

Asi nejjednodušší metodou, jak můžeme zjistit únik tepla pod dveřmi, je samotná ruka nebo teploměr. Teplota prostoru u dveří může být i o několik teplotních stupňů nižší. Dalším ukazatelem úniku tepla dveřmi je velmi nepříjemný průvan, který se vytváří nejčastěji u dveří, které nedoléhají k prahu. Zjistit průvan můžeme pomocí plamenu svíčky.

Jednou z profesionálních metod zjištění úniku tepla dveřmi je měření termovizí, které se využívá ve stavebnictví. Je k tomu využívána termokamera, která přesně určí místa úniku. O provedeném měření je vydán výstupní protokol s termogramy. Tento protokol je podpůrným materiálem před zahájením stavebních úprav potřebných k zastavení úniku tepla jak u starších budov, tak jako kontrola provedení práce u novostaveb.

Termovizní měření ukazuje barevné spektrum, které je vyobrazeno konkrétní teplotou daného místa. Taktéž termovizní analýza může odhalit konkrétní vady a umí vyhodnotit i míru rizika vzniku alergenních plísní v souvislosti s atmosférickými podmínkami. Tyto ucelené a přesné informace o termoizolačních vlastnostech daného objektu si můžeme objednat u specializované firmy, která se touto činností zabývá.

Pokud zjistíme únik tepla dveřmi, je vhodné zkontrolovat místo, kde k úniku dochází. Pokud je to okolo dveří, bude na vině nejspíše chybějící těsnění. Zvolit si můžeme z různých materiálů, jakými jsou silikon, guma nebo EPDM pryž. Tento materiál je mimořádně odolný vůči ozónu, stárnutí, vodě, teplu nebo ultrafialovým paprskům.

Těsnění do dveří

Zručný domácí kutil si těsnění může namontovat sám. Ideálním řešením je samolepicí varianta, která je k dostání v různých profilech ve tvaru písmen D, E, P a V. Máme na výběr i výšku těsnění od 2 do 12 milimetrů. K nainstalování postačí obyčejné nůžky.

U některých typů dveří můžeme využít těsnění frézované do drážky. Je trochu obtížnější na instalaci než samolepicí, ale šikovný kutil to zvládne sám. Drážka se frézuje do první spáry mezi křídlem a zárubní.

Úniku tepla dveřmi můžeme zamezit i pomocí utěsnění spár polyuretanovou pěnou nebo silikonovým tmelem.

S polyuretanovou pěnou nemůžeme pracovat za každého počasí. Ideální je vlhkost vzduchu do 70 %. Teplota povrchu pro správné přilnutí by měla být od 15 °C do 60 °C. Okolní teplota by měla být v rozmezí mezi 10–35 °C. Odstranění koroze je nutné, pokud pěnu aplikujeme na kovový povrch.

Dveře

U dveří, které již těsnění mají, může být příčinou úniku tepla jeho opotřebení nebo zanesení nečistotami. Postačí těsnění očistit vlažnou vodou. Poté ošetříme obvod rámů a křídel speciálními mazivy na silikonové bázi. Především u nových bytů je častým problémem nedostatečné seřízení dveří a nedoléhání prahu ke dveřím. Úpravu můžeme provést sami podle přesného návodu od výrobce. Někdy je vhodné tuto úpravu svěřit do rukou odborníků už proto, že tak můžeme využít možnosti reklamace a můžeme neodbornou manipulací dveře poškodit.

Při úniku tepla pod dveřmi mnohdy postačí správné nastavení výšky prahu či jeho výměna. U velmi starých dveří a jejich zárubní se vyplatí zainvestovat do nových, které budou splňovat náročné požadavky, jako jsou dostatečná izolace a odolnost. Na výběr jsou dveře, které dokážou snížit tepelné ztráty a odstraní nepříjemný průvan. Asi nejúčinnější jsou termodveře, které mají přerušený tepelný most. Ten zamezí prostupu tepla mezi vnitřním a venkovním prostředím. Tyto dveře jsou rovněž odolné vůči dešti, vlhku a mrazu. Mohou být plné i ve spojení se sklem. Důležité je vybrat takové, které obsahuji izolační trojsklo.

Dveře mohou být opatřeny konstrukčním těsněním. Především ty, které nejsou opatřeny prahem. Padací dveřní lišta je jedním z řešení. Je vhodná pro dveře z různých materiálů, jakým může být plast, kov, hliník nebo dřevo. Konstrukční těsnění se montuje do vyfrézované drážky ve spodní části dveří. Jeho funkce spočívá v tom, že při otevřených dveřích zůstává těsnící prvek skryt v samotných dveřích, a při jejich zavírání se těsnění vysune a uzavře tak prostor mezi dveřmi a podlahou. Druhou variantou může být kartáčové těsnění, které bývá vyrobeno ze syntetických vláken a speciálních antistatických kartáčů z koňských žíní.

Můžeme si vybrat různé rozměry a hustotu kartáče. Jsou nejčastěji připevněny k liště, která má samolepicí úpravu, na dveře se jednoduše zvenku nalepí nebo je možné lištu ke dveřím přišroubovat. Další variantou mohou být prahové a přechodové lišty, které slouží k vytvoření kontaktu mezi dveřmi a prahem po celé délce. Zabrání se tak úniku tepla a lišty zároveň slouží jako obrana průniku prachu do místnosti. Nejčastěji jsou vyrobeny z PVC nebo gumy, které se připevňují k nosnému podkladu nalepením nebo přišroubováním.

Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Průvan pode dveřmi a těsnění 32  fotek

Průvan pode dveřmi a těsnění

S nástupem zimního období se nám připomenou i loňské neduhy, na které jsme na jaře s přibývajícím teplem zapomněli. A právě o teplo jde především. Stá ...


Soutěž o silikonové tmely pro těsnění, izolaci či výplně spár 2  fotek

Soutěž o silikonové tmely pro těsnění, izolaci či výplně spár

Koupelnu často považujeme za nejhygieničtější místo v našem domově. Ne vždy tomu tak je díky všudypřítomné vlhkosti a vznikající plísni. Rekonstruk ...


Drhnou vám dveře o podlahu? 1  fotek

Drhnou vám dveře o podlahu?

Začaly vám znenadání drhnout dveře o podlahu, nebo jste jen vyměnili koberec. Ten je o pár milimetrů vyšší, takže dveře o něj zadrhávají. Pokud se jed ...


Dveře - vstupní brána do každého bytu 24  fotek

Dveře - vstupní brána do každého bytu

Kůže zavěšená u vchodu do jeskyně by se asi dala označit jako první dveře vůbec. A od těch dob už nás vždy nějaké dveře nebo uzavření vchodu provázely ...


Dveře jako nové díky dc fix 23  fotek

Dveře jako nové díky dc fix

I ty nejobyčejnější dveře se mohou během jednoho odpoledne proměnit tak, že už v bytě nebudou připomínat Popelku. Nemusíte kupovat nové ani sahat p ...


Potřebujete rychle utěsnit okna? 2  fotek

Potřebujete rychle utěsnit okna?

Máte okna, která vám po všech stránkách vyhovují přesně do té doby, než začne venku pořádně foukat?


T-Rex lepí i těsní 5  fotek

T-Rex lepí i těsní

Od časů filmového šílenství kolem dinosaurů z Jurského parku je i pro mrňata, která si hrají s plastovými ještěry, Tyranosaurus Rex symbolem neuvěřite ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×