Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Svěrky uni-max - stáhnout, slepit, opravit, ušetřit

Svěrky uni-max - stáhnout, slepit, opravit, ušetřit

Uni-max.cz. Je to takové velké "hračkářství" s nářadím. Mají tam spoustu hraček pro velké kluky pro dílny, dům i zahradu, pro řemeslníky a kutily, a to nejen pro muže. Nabídka je opravdu velká, přes 4000 výrobků. Dneska si z jejich sortimentu představíme svěrky.

reklama

Svěrka jako užitečný pomocník

Ptáte se proč zrovna svěrky? Patří mezi nejpoužívanější kutilské a řemeslnické pomocníky hned po elektrickém nebo akumulátorovém nářadí. Pro svoji užitečnost se nevyhnou mnoha dílnám, garážím ale i domácnostem. Nejsou jen výsadou řemeslníků nebo mužů. Využijeme je i při domácích opravách nebo výtvarném tvoření. Něco pevně upnout a zafixovat navíc pod úhlem se hodí při mnoha činnostech.

Svěrky - ruce navíc

Něco pevně sevřít nebo stisknout a zafixovat potřebujeme v dílně nebo při vyrábění, při moha činnostech. Nestačí jen stisknout a říct jednadvacet. Ani vteřinové lepidlo nelepí za vteřinu. Disperzní lepidla na dřevo potřebují pevné stažení minimálně na hodinu podle typu výrobku a materiálu. Koneckonců ani svěrky neslouží často jenom k lepení, ale i k přidržení materiálu místo další ruky nebo pro přesné udržení zvoleného úhlu. Můžeme s nimi přichytit na desku dlouhé prkno a řezat podle něj nebo si přichytit řezaný, frézovaný, natíraný či jinak opracovávaný materiál.

Teoreticky bychom mohli svěrky rozdělit na ty stahovací, lepící a na ty pomocné, co nám nahrazují další ruce. Dále například na modelářské, truhlářské, zámečnické.

Vybíráme svěrku

Na co si dát tedy při výběru svěrek pozor a podle čeho je vybírat? Především podle typu použití. Některé svěrky jsou jednoúčelové, jiné nám poslouží při více činnostech. Dobré svěrky také nestojí pětikorunu, i proto je správný výběr důležitý.

Mají mít sílu, schopnost dobře utahovat, držet a stisknout. A to rovně nebo pod úhlem. Musí být pevné a především nesmí klouzat ani povolovat, to se týká jak klasických svěrek tak i těch rychloupínacích nebo speciálních.

Mezi nejpoužívanější svěrky patří takzvané rychloupínací, šroubovací nebo kombinované. Klasické šroubovací posuneme k materiálu a ručkou dotáhneme. Svěrka se rozepře a pevně zakousne do ocelového profilu s jemným ozubením proti prokluzu. Hluboké svěrky s dlouhými čelistmi využijeme nejen při opravě bot nebo kytarové kobylky, ale i při lepení duše na kolo. Pomocí hranových svěrek si opravíme nebo přilepíme ozdobnou lištu na hranu stolu nebo odštíplou dýhu. Zámečnická úhlová nám přidrží kovový profil, abychom při svařování měli přesný úhel.

Oprava nábytku

Rychloupínací svěrky fungují jako pistol na vytlačování kartuší. Po zmačknutí brzdy s nimi rychle popojedeme po těle svěrky. Pak jen zmáčkneme rukojeť a je dotaženo. Upínací mechanismus je tvořen pružinou, která tlačí profilovaný kov v ručce svěrky a vytvoří tak svěrný úhel, díky kterému čelist neproklouzne. Práce s nimi je rychlá a velmi komfortní. Jejich výhodou je rovná přítlačná plocha bez nutnosti šroubování, lze je proto použít pouze jednou rukou, což se, především při samostatné práci nebo montáži, velmi hodí. Klasickými rovnými svěrkami si pomůžeme při opravě a slepení rozvrzaného nebo rozklíženého nábytku.

Svěrky na rámečky a speciální svěrky

Zajímavé jsou i svěrky na rámečky. Většinou mají pevně nastavený pravý uhel a snadno s nimi spojíme rámeček a lišty nařezané přesně pod úhlem.

Mezi velmi zajímavé a pro mnoho použití nepostradatelné jsou nastavitelné rámečkové svěrky. Volné segmety s pevným úhlem jsou spojeny čtyři metry dlouhým ocelovým páskem. Pomocí něj a kyvných opěrek můžeme přesně stáhnout nejenom pravoúhlé tvary, ale i atypické oblouky nebo kruh.

Mezi další svěrky patří například excentrické nebo pákové, takzvané upínky, které po překonání mrtvého bodu pevně přes páku materiál přitisknou. Jejich síla může být třista i více kilo. Používají se k rychlému upnutí například při svařování. Užitečné jsou také malé svěráčky pod vrtačku k upnutí materiálu při vrtání. Na ty se ale podíváme příště.

Nové svěrky jsou lehčí a nereznou

Mezi výhody moderních svěrek patří použitý materiál. Staré svěrky byly těžké a železné, takže nejen že se s nimi například při delších rozměrech upínaného materiálu špatně manipulovalo, ale také ve vlhkém prostředí začaly po nějaké době reznout. Dřevěná ručka při opravdu pevném dotahování v ruce prokluzovala.

Největší sílu má knecht

Knecht neboli velké truhlářské ztužidlo slouží při opravách i výrobě dveří nebo rámů oken. Největší sílu potřebujeme při lepení a fixování spárovky nebo dřeva, nebo pro stahování čepů a dlabů nebo rozporů v rámech oken, dveří nebo jiných konstrukcí. K tomu nám slouží právě knecht – označení speciální silné svěrky v truhlářském slangu, která slouží pro to nejsilnější stahování.

Základem knechtu je malá " traverza" o výšce 80mm a profilu velkého písmena I. Ta dodává pevnost a tuhost a protitah pevnému stažení. Velká litinová klika s protiváhou koule na ose se snadno a rychle otáčí a opře o posuvný upínací a dorazový segment. Ten je na nosném profilu kotven mohutným čepem.

Náš tip - dobré lepidlo a podložka

Aby práce se svěrkami měla smysl, je nutné použít vždy vhodné lepidlo pro ten který materiál, který potřebujeme spojit. Někdy to mohou to být i různé kombinace materiálů. Pro zvýšení plochy a rozložení tlaku svěrek na materiál je dobré si je podložit. Dáme si pozor, aby se nám podklad svěrek nepřilepil k materiálu Pomocí svěrek, ztužidel, knechtů, poků nebo stahováků si můžeme mnoho věcí opravit a spravit sami. Někdy stačí jen vybrat vhodné lepidlo a pak už jen pořádně stáhnout a slepit.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Pořádek v dílně i garáži - uni-max úložný systém 27  fotek

Pořádek v dílně i garáži - uni-max úložný systém

Hrozně rád něco vyrábím, předělávám a rozdělávám, montuju a šteluju. Asi jako většina chlapů, který trochu svrbí ruce. Většinou mi na to vyjde čas po ...


Svěrky a ztužidla pro každou práci od uni-maxu 35  fotek

Svěrky a ztužidla pro každou práci od uni-maxu

Skoro v každé dílně a u většiny řemesel se svěrky někdy hodí. Ke každému však patří jiné nebo se ty univerzální použijí pokaždé jiným způsobem. Nej ...


Autovýbava vždy po ruce - uni-max sada 17  fotek

Autovýbava vždy po ruce - uni-max sada

"Vždyť jsem sem to lano sakra dával, Andulo! Nedávala si ho někam? Pane policajt, ještě včera tady ta vestička byla, věřte mi." Takové a podobné ji ...


Magnetický úhelník - pomocné ruce navíc 26  fotek

Magnetický úhelník - pomocné ruce navíc

Mimo práci se dřevem je druhým nejoblíbenějším materiálem kutilů i řemeslníků ocel. A to především v menších městech a na vesnicích. Na domku nebo ...


Kolíkovací přípravky pro snadnou výrobu nábytku a videotest Českého Kutila

Potřebovali jste někdy vyvrtat více otvorů do hrany pro spojení boků a půdy skřínky a stále jste přeměřovali přesnou vzdálenost, přestavovali vrták ...

Frézky uni-max na radiusy, úhly a rozličné profily 15  fotek

Frézky uni-max na radiusy, úhly a rozličné profily

Jestliže jsme se rozhodli udělat naše dřevěné výrobky hezčí, příjemné na oko a zdobnější, naši práci tak více zhodnotit, lépe ji prodat nebo se nec ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×