Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nečekejte, až vám sníh začne padat na hlavu a ukliďte ho ze střechy včas

Nečekejte, až vám sníh začne padat na hlavu a ukliďte ho ze střechy včas

V zimě na majitele domu připadá jedna z několika povinností, a tou je úklid sněhu ze střechy. Zasněžená krajina a domy vypadají jako z pohádky. Všude kupy sněhu, na zemi i na střechách. Majitel stavby je pak zodpovědný také za případné škody způsobené sněhem nebo ledem. Tak jako musíte uklízet chodník před domem, také musíte hlídat, aby padající sníh někoho nezranil.

reklama

Jako majitel domu, chaty, či jiné stavby jste zodpovědní za bezpečí v okolí vašeho majetku. Pokud se například sesune sníh ze střechy a poškodí někomu auto, oblečení, nebo ho dokonce zraní, nesete plnou zodpovědnost za tyto škody. Proto je lepší střechu zabezpečit nebo pravidelně uklízet sníh ze střechy. Také ledové rampouchy můžou být hodně nepříjemné. Vypadají sice kouzelně, ale důsledky bývají velmi nebezpečné a hlavně zbytečné.

Kdo nese odpovědnost za úklid sněhu

Určitě není na škodu se proti podobným nepříjemnostem pojistit. Je to ta známá pojistka „na blbost“. Mnohem lepší je ale těmto situacím předcházet. Chodník a okolí budovy pravidelně uklízejte, náledí sypte vhodným štěrkem či pískem. Chemický materiál zvažte s ohledem na to, že se vždy nakonec vsákne do půdy a může také poškozovat jak chodník, tak obuv kolemjdoucích. Ve městech a obcích má na starosti velkou část komunikace právě obec, ale přístupový chodník je plně ve vaší režii. A i kdyby nebyl, je i pro vás výhodnější postarat se o pravidelný úklid a bezpečí. Navíc za přístupový chodník, schody vedoucí do domu a bezprostřední prostor při vstupu, nesete plnou zodpovědnost jako majitel nemovitosti. Za bezprostřední prostor se považuje plocha, kde se dostáváte do prvního kontaktu s pozemkem mimo budovu. Pokud se tedy stane na některém z těchto míst nehoda, nárok na odškodnění můžou žádat od vás. Nesete právní odpovědnost za odškodnění na majetku i zdraví kolemjdoucích osob.

Úklid sněhu a rampouchů ze střechy

Stejně jako okolí domu, tak i dům je plně ve vaši režii a zodpovědnosti. Rampouchy a sníh na střeše si vyfoťte a pak je raději odstraňte. Případné škody by mohly být hodně nepříjemné. Střechy můžete opatřit zábranami proti nečekanému sesuvu sněhu. Není to ale jediné vhodné řešení. Zabrání to sesunutí sněhu, než se vrátíte třeba z práce nebo delšího pobytu mimo dům či chatu. Tak nebo tak je lepší sníh odklízet i se střechy. Velká vrstva může zbytečně tlačit na střechu a tím i na konstrukci celého domu. Při oblevě a následném mrazu zatíží střechu ještě víc. I při kvalitním materiálu se zbytečně zatěžuje a snižuje jeho životnost. Ochráníte tak nejen osoby, které prochází kolem, ale i vaši vlastní budovu.

Ve výjimečných případech může zasáhnout obec i u vašeho majetku. To v případě, že se jedná o všeobecné ohrožení osob nebo majetku, nebo můžete požádat o pomoc. Tyto žádosti jsou posuzované individuálně, primárně se obec stará o budovy ve své správě. Také je možné požádat o pomoc hasiče, opět platí, že se musí jednat o výjimečný stav a ohrožení. Zasahují v případě škol nebo školek, kde jsou v ohrožení děti. Při velkých kalamitách může zasahovat i armáda.

Jak odstraňovat sníh a rampouchy

Při úklidu sněhu ze střechy buďte maximálně opatrní. Nikdy nevystavujte sebe, ani osoby, které vám budou pomáhat, nebezpečí. Zvažte vlastní zdravotní stav a fyzikou kondici. Velkou část zvládnete ze země pomocí nářadí s dlouho rukojetí. Na zbytek ale musíte přímo na střechu. Ujistěte se, že takovou činnost sami zvládnete a rozhodně se jistěte lanem. Tyto práce mohou být velmi zrádné. Hrozí riziko uklouznutí nebo dokonce proboření střechy. Mějte po ruce případnou pomoc nebo nahlaste sousedům, co se chystáte dělat. V případě nehody budete potřebovat okamžitou pomoc. Pokud se na to necítíte, svěřte úklid sněhu ze střechy raději odborníkům.

Bude se vám hodit:

 • lopata nebo sněžné hrablo
 • žebřík, případně horolezecká technika
 • koště nebo smeták s dlouhou rukojetí
 • hrábě a shrnovač sněhu
 • kvalitní teplé oblečení, pracovní rukavice
 • pevnou a neklouzavou obuv

Dodržte tyto zásady:

 • Při odklízení sněhu buďte maximálně opatrní, a to nejen přímo na střeše, ale i při práci ze země nebo žebříku.
 • Sníh odklízejte rovnoměrně, nenahrnujte ho ve velkém na jedno místo, mohla by se vám poškodit nebo dokonce zbortit střecha. Nezdá se to, ale sníh je těžký.
 • Při sedlové střeše postupujte systematicky. Shazujte sníh po částech, rovnoměrně na obou stranách, tedy ne nejprve na jedné straně, a pak až na druhé. Buď povolejte někoho na pomoc a pracujte najednou na obou stranách, nebo se přesouvejte. Vypadá to pracně, ale zamezíte případným škodám.
 • Místo kolem odklízení sněhu ze střechy označte a vymezte, aby tam nemohly v době prací kolemjdoucí osoby. Nebo mějte po ruce hlídače, který bude okolí hlídat a nepovolí osobám průchod.

 • Neodkládejte úklid sněhu ze střechy až na dobu, kdy ho tam bude nadměrné množství. To nikdy přesně neodhadnete. Ani zábrany neudrží každé množství a střecha se také zbytečně namáhá. Navíc bude takový úklid o to víc náročný a zdlouhavý.
 • Na střeše se vždy jistěte proti pádu a postupujte pomalu a opatrně. Neuváženým krokem a případným pádem můžete ohrozit nejen sebe, ale i lidi pod střechou.
 • Nejdříve odstraňte sníh ze země, případně ze žebříku. Až poté se přesuňte na střechu a shoďte poslední hromady sněhu. Při práci nespěchejte a pracujte rozvážně.
 • Neodstraňujte úplně všechen sníh. Ponechte malou vrstvu jako ochranu střechy před povětrnostními vlivy, takovou přirozenou izolaci. Dávejte zároveň pozor, ať při práci nepoškodíte střechu.
 • Odstraňte vždy led a rampouchy. Na velké kusy lesu si přizvěte na pomoc specialisty. Tyto kusy se nerozbíjí, mohly by poškodit střechu. Je potřeba je odříznout speciálním nářadím.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zkontrolovat střechu je třeba, jakmile roztaje sníh 9  fotek

Zkontrolovat střechu je třeba, jakmile roztaje sníh

Zima je konečně za námi. S jarem přichází čas, kdy musíme pečlivě zkontrolovat stav střechy a okapů a zjistit, zda a v jakém rozsahu je poničil mráz, ...


Sníh na střeše 3  fotek

Sníh na střeše

I když sníh je zdánlivě lehký, každoročně způsobí několik stovek havárií střech – někdy jen promáčkne řadu eternitových šablon, jindy zlikviduje celý ...


Sníh na zahradě není jen pro zlost 6  fotek

Sníh na zahradě není jen pro zlost

Sníh již neodmyslitelně patří k zimnímu období. Jeho nedostatek v posledních letech trápí snad všechny zahrádkáře, protože bez něj se stále prohlub ...


Aby vás sníh na střeše nezaskočil 7  fotek

Aby vás sníh na střeše nezaskočil

Zima už ukázala své světlé i stinné stránky. Sníh dokáže leckdy na střechách způsobit velkou škodu. Víte, jak se s problémy, které nastanou, vypořá ...


Střecha nejvíce trpí v zimě, jak ji připravit? 9  fotek

Střecha nejvíce trpí v zimě, jak ji připravit?

S příchodem prvních mrazíků a vloček je jasné, že se nezadržitelně blíží zima. A s ní možná i pořádná sněhová nadílka. Na to je nutné připravit nejen ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×