Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Druhy úhelníků

Druhy úhelníků
Nejen truhláři, ale i strojaři, sklenáři, tesaři a další řemesla a práce se bez přesného úhelníku neobejdou. Přesně zakrátit prkénko nebo lištu či uříznout tabulku skla se nám bez tohoto pomocníka asi nepodaří.
reklama

Úhelníky se podle druhu používání vyrábějí kovové, plastové, lisované z plechu nebo dřevěné.
Kovové strojařské frázované z plného materiálu jsou nejpřesnější, ale i nejdražší, a můžeme jimi měřit kolmost ve dvou směrech. Stejně tak i ty z tvrdého plechu, které mají všestranné využití, jsou opatřeny centimetrovou stupnicí a lze je využít i jako metr, pravítko nebo šablonu pro kružnice.

Přesný úhelník není úplně zadarmo, pořídíme jej od tří set korun výše. Budeme-li se o něj dobře starat a používat ho pouze k tomu, na co je určen, tedy žádné zatloukání, šroubování či páčení hřebíků, budeme ho moct odkázat i našim vnoučatům.


S tímto úhelníkem snadno narýsujeme nejen kolmici a pravý úhel. Šablonky vyražené přímo do těla úhelníku nám umožní rovněž přesně odměřit podpěrky pod police, narýsovat kružnici nebo vyznačit otvory pro panty či úchyty. Podle stupnice na výseči úhloměru si snadno vyznačíme na materiálu libovolný potřebný úhel.


Přesný strojnický úhelník má širokou základnu a můžeme jím měřit naležato i nastojato.
Výrazná stupnice v centimetrech usnadňuje práci s úhelníkem. Jedna je určena pro přiložení a orýsování kolmosti, druhá pro měření zevnitř skříněk.


Aby se zabránilo pohybu a nepřesnostem v pravoúhlém sevření, je přesná kolmost zajištěna třemi nýty.


Jednoduchý planžetový úhelník využijí nejvíce zedníci. Slouží na malé měření nebo orýsování tvárnic nebo cihel při jejich dělení na menší části.

Tip

Jak poznáme, že je úhelník přesný?Aby nám úhelník dobře sloužil, je zapotřebí, především u dřevěných, jednou za čas zkontrolovat jeho pravoúhlost. Dosadíme jej k pevné rovné zarážce a tužkou orýsujeme po celé délce na podložku. Pak jej zrcadlově otočíme a provedeme totéž z druhé strany. Rozbíhají-li se v krajích dále od podložky obě čáry od sebe, nebo se kříží, úhelník není přesný a proměřuje. Pakliže jsme vytvořili jedinou čáru, nebo dvě rovnoběžky, je úhelník přesný a můžeme jej bez obav ke své práci používat.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Řezáky 19  fotek

Řezáky

Snad v každé domácnosti je občas zapotřebí něco přesně uříznout či zakrátit. V případě dřeva nám poslouží pilka, vše ostatní zvládne řezák. Koberec, l ...


Ráčnový klíč SATA se dostane všude 6  fotek

Ráčnový klíč SATA se dostane všude

„Povolit či utáhnout – to je to, oč tu běží“. Dramatik Shakespeare by se možná zlobil nad tím, jaký nový obsah jsme dali profláknuté otázce z jeho Ham ...


Klíče nesmí chybět žádnému kutilovi 14  fotek

Klíče nesmí chybět žádnému kutilovi

Klíče nesmí chybět žádnému kutilovi. A nemluvíme o klíčích, kterými se odemyká. „Hoď po mně sedmnáctku“, volá chlápek z pod auta na kolegu. S nejvě ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×