Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Údržba zahradní techniky z pohledu maziv

Údržba zahradní techniky z pohledu maziv

Téměř každý zahrádkář, chalupář nebo vlastník domu se zahradou řeší údržbu své zahradní techniky. Jednoduchá údržba například sekačky na trávu spočívá v mechanickém čištění. Měli bychom odstraňovat zbytky trávy z kapotáže sekačky i z podvozku. Zručnější kutil zvládne i naostření a vyvážení žacích nožů a kontrolu, čištění nebo výměnu zapalovací svíčky. Nenáročné je i čištění vzduchového filtru. Pravidelně bychom měli kontrolovat hladinu oleje a jeho výměnu bychom měli provádět jednou za rok před začátkem jarní sezóny.

reklama

Jaká je funkce olejů?

Základní funkcí oleje je mazání a tím pádem snižování tření mezi dvěma styčnými plochami a údržba zahradní techniky. V ideálním případě dosahujeme kapalinné tření, které nejméně snižuje energii a výkon strojů a zaručuje nejmenší opotřebení po sobě se vzájemně pohybujících ploch či těles. Další důležitou funkcí oleje je zabraňování koroze, odvod tepla, dotěsňovací vlastnosti a zbavování třecích ploch nečistot. Olej má ale i další funkce jako je například přenos síly v hydraulických systémech štípaček na dřevo.

Jaké oleje můžeme použít?

Sekačky na trávu a zahradní traktory

K mazání čtyřdobých benzinových i naftových vysokootáčkových motorů zahradní a komunální techniky (motorové sekačky, zahradní traktory a ridery, sněhové frézy) můžeme použít MOGUL ALFA 4T , SAE 10W-30. Olej kromě výborných mazacích vlastností umožňuje i dobrou startovatelnost i při nízkých teplotách. Velmi dobře chrání vnitřní části motoru proti korozi i při jeho odstavení po delší dobu.Pravidelná výměna oleje je doporučená jednou za rok, nejlépe před začátkem jarní sezóny. V průběhu roku je vhodné dle frekvence využívání 2-3x zkontrolovat hladinu oleje v motoru a případně olej doplnit.

Na promazání a konzervaci lanovodů je vhodný mazací a antikorozní olej KONKOR 101 (lze koupit i jako spray), nebo KONKOR 210. Tímto prostředkem je také vhodné ošetřit žací nože a podvozek sekačky po sezóně. Před tím je ale potřeba mechanické vyčištění od zbytků trávy.

Motorové pily, křovinořezy, plotostřihy

K mazání dvoudobých vysokootáčkových benzinových motorů je určen olej MOGUL ALFA 2T , JASO FD, API TC. Olej se mísí dle doporučení výrobce motoru v určeném poměru s benzinem (většinou 1:50). Vyhovuje požadavkům mazání nejvýkonnějších moderních dvoudobých motorů. Olej je červeně zbarvený. Je zárukou dlouhé životnosti svíček, velmi dobře chrání vnitřní části motoru proti korozi i při jeho odstavení po delší dobu, snadno se mísí s benzinem a vyniká nízkou kouřivostí.

Na mazání lišt motorových pil a lišt plotostřihů můžeme použít olej pro ztrátové mazání MOGUL ALFA HOBBY nebo jeho biologicky odbouratelnou alternativu MOGUL ALFA BIO. Tento olej splňuje požadavek „Lesního zákona“ č. 289/95 Sb. a souvisejících nařízení na biologickou rozložitelnost.

Štípačky na dřevo

V poslední době se stále více uplatňují štípačky na dřevo. Přenos síly od elektromotoru na dřevo je zajištěn hydraulickým systémem, ve kterém lze použít olej MOGUL ALFA HM 22.

Sněhové frézy

U sněhových fréz je důležité zvolit motorový olej, který má velice dobré nízkoteplotní vlastnosti. Takový je například celoroční syntetický olej MOGUL ALFA 5W-40, API SM/CF, ACEA A3/B4 . Zajišťuje dokonalé celoroční mazání všech pohyblivých částí vysoce zatěžovaných moderních čtyřdobých motorů a umožňuje vynikající startovatelnost i při extrémně nízkých teplotách.

Výše je uveden příklad aplikací použití olejů k údržbě zahradní techniky. Výměnu či doplnění oleje jistě zvládne zručnější uživatel zahradní techniky sám. Pokud si nevíte rady, tak vám pracovníci českého výrobce maziv PARAMO Pardubice rádi poradí s výběrem. Kvalita je zaručená, protože na trh dodává pardubická rafinerie kvalitní výrobky již od roku 1889.

Autor: Paramo (text a foto), Briggs&Stratton (foto)

Klíčová slova:


Související články

Oprava a údržba střech 13  fotek

Oprava a údržba střech

Ve stavebnictví při ochraně před vlhkostí jsou asfaltové výrobky jednou z nejrozšířenějších stavebních hmot, se kterými dokáže pracovat každý kutil ...


Jak připravit sekačku na další sezonu 2  fotek

Jak připravit sekačku na další sezonu

Máme tu konečně příjemné jarní počasí a přes zataženou oblohu na nás sem tam vykouknou teplé paprsky slunce. Právě nyní je ten pravý čas, dát do fo ...


Kvalitní sekačky trávu nepoškodí 7  fotek

Kvalitní sekačky trávu nepoškodí

Nevěřte tomu, že tráva vydrží všechno, že je to prostě nezmar. Ublížit ji můžeme i špatnou péčí. Třeba nevhodně posečená plocha kazí celkový dojem ze ...


Sekačky 1  fotek

Sekačky

Na Sv.Jiří nezašlapou trávu čtyři,říká pranostika.Svatý Jiří je za námi a vás možná přestalo bavit neustále ostřit kosu a kupovat další a další brousk ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×