Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Údržba jezírka na konci sezóny

Údržba jezírka na konci sezóny

Údržba jezírka po sezóně je asi tou nejdůležitější činností z celé sezony. Pokud jí vynecháme, na jaře se nám to negativně projeví na kvalitě vody. Celé jaro a léto jsme se mohli těšit z pohody, kterou nám voda na zahradě přinesla, měli bychom se tedy odvděčit a věnovat jí tolik péče, kolik si zaslouží. S podzimem přichází padající listí, které se usazuje na hladině. Sluníčko sice nemá již takovou sílu, aby napomáhala množení řas ve vodě, přesto nesmíme ani na toto zapomínat.

reklama

Úklidové práce kolem zahradního jezírka či rybníčku provádíme tak, abychom zpravidla v druhé polovině listopadu snadno, rychle a bezpečně mohli zazimovat. Přestože dnešním tématem jsou především nečistoty v samotném jezírku, rozhodně nezapomeňte na údržbu mechaniky. Filtr bude při údržbě jezírka jistě brzy zanesený a rozklad nečistot v podzimní chladné vodě už není tak rychlý jako v létě.

Pryč s listím

Z jezírka je potřeba odstranit co nejvíc organického materiálu, který by svým rozkladem kazil vodu. Jedná se o listí, zbytky vodních rostlin, řas, sedimentů a kalů v jezírku. Při sběru listí nám právě na podzim mohou pomoci hladinové skimmery, které listí zachytí.

Skimmery jsou nejčastěji zapomínaným doplňkem pro údržbu čisté vody v jezírku. Přitom zachytí nečistoty z hladiny dřív, než stačí nasáknout vodou a klesnout na dno. Toto ocení jistě každý, jehož jezírko se nachází v blízkosti stromů, keřů, ale také blízko prašné silnice nebo pole se zrajícím obilím. Zachytí-li se nečistoty již na povrchu, nemusíte je později ze dna jezírka pomocí podběráků či jezírkových vysavačů pracně odstraňovat.

Boj s řasou nekončí

Máte v jezírku velké množství vláknitých řas? Je potřeba je mechanicky odstranit, a to v co možná největší míře. Existují typy nádrží, kde je mechanické odstranění masy vláknité řasy relativně snadné, velmi levné a zároveň velmi účinné. Pokud se to týká i Vašeho jezírka, použijete síťku na řasy nebo další pomocníky, budou vaší prodlouženou rukou. Řasy v zahradním jezírku jsou vůbec jedním z největších a nejčastěji řešených problémů většiny majitelů zahradních i koupacích jezírek. Nejčastější věta, která v telefonu nešťastných majitelů jezírka zazní, je: "Máme řasy v jezírku"!

Pokud mechanické odstranění řasy není možné z technických, časových nebo jiných důvodů, a pokud je stále ještě pěkné počasí a teplota vody je nad 10 stupňů, můžete použít i přípravky potlačující růst řas, např. Algo Universal. Potlačuje růst dlouhé vláknité zelené řasy a je účinný pro většinu druhů jezírkových řas. Je neškodný při správném dávkování vůči vodním živočichům.
Při aplikaci je potřeby vždy vypnout UV lampu a zajistit dobré prokysličení vody. Máte již starší, zabahněné a nebo málo udržované jezírko s velkou vrstvou sedimentu? Pak doporučujeme použít stabilizátor kyslíku Oxy Plus pro dosažení lepších výsledků.

Zakalená voda není žádoucí

Pro odstranění zákalu ve vodě použijte jezírkový vysavač. Kaly je potřeba odsát nejen z nejhlubších míst v jezírku, ale i z mělkých zón, kde se kaly rády usazují mezi kamínky. U zanesených mělčin lze použít po mechanickém vyčištění i podpůrné přípravky, např. Oxy Plus, který výrazně omezí tvorbu kalových plynů.

Vysavačem ůlžete jednoduše odsát ze dna jezírka zbytky odumřelých rostlin, rozkládající se listí i další nečistoty. Detritový kal pak použijte jako hnojivo pro rostliny. K vysavači si můžete pořídit celou řadu příslušenství. Například tryskou cíleně odsajete kal mezi kameny. Speciálním nástavcem zas odstraníte řasy. Díky dlouhé hadici i nástavcům můžete pohodlně vysávat ze břehu. Některé firmy nabízejí zapůjčení profesionálních vysavačů.

Určitě každého zajímá, proč je vlastně tak důležité před zimou tak důkladně uklízet v jezírku. Přeci v zimě zmrzne vše na kost, na hladině se udělá několikacentimetrová vrstva ledu, tak veškeré čistící úkony je lepší dělat na jaře. Před startem sezony. Ono to není tak jednoduché. Bohužel při rozkladu zbytků rostlin, výkalů z ryb i biologickou degradací detritu vznikají kalové plyny (hlavně pak metan a čpavek). Pokud nečistoty neodstraníme, tyto plyny z jejich rozkladu z vody vytěsňují kyslík a zároveň působí jako ve vodě rozpuštěný jed. Pro ryby je to vážný problém, neboť může v tom horším případě dojít až k jejich úhynu. Jakmile se nám začnou pod ledem objevovat bílé bubliny, je voda již plynem nasycena. A o tom, co všechno se děje s jezírkem v zimě, si povíme příště.

Vše o zahradních jezírkách se dočtete na www.oase-filtrace.cz.

Autor: Oase (text a foto)

Související články

Stavba jezírka I. - první kroky 10  fotek

Stavba jezírka I. - první kroky

Stojíte před rozhodnutím postavit si na zahradě jezírko? Přinášíme vám tipy a rady, které je dobré dodržet, abyste měli z této stavby jezírka radost d ...


Čištění vody v jezírku 10  fotek

Čištění vody v jezírku

O tom, že jezírko se udržuje jinak, než bazén, jsme tu psali již několikrát. Proto jistě už víte, že pokud vlastníte zahradní jezírko, můžete zapom ...


Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou 8  fotek

Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou

Chystáte se pořídit si nebo vybudovat zahradní jezírko? Přemýšlíte nad tím, jak se takové jezírko čistí? S chemií v tomto případě nepochodíte. Rybníče ...


Podzimní (a zimní) příprava jezírka 10  fotek

Podzimní (a zimní) příprava jezírka

Nemám zahradu, ale mám doma akvárko s neonkami. A jeho čištění je tou nejméně oblíbenou činností. Pokud ale máte takové větší akvárko na zahradě, n ...


Péče o vodu v zahradním jezírku 4  fotek

Péče o vodu v zahradním jezírku

Aby byl efekt ze zahradního jezírka dokonalý, je důležité, aby jeho voda byla čistá a zdravá. Jezírko se zelenou vodou neplní svou funkci a nevypad ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×