Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vyčistěte si dokonale dřevěnou podlahu

Vyčistěte si dokonale dřevěnou podlahu

Kdo si pořídí dřevěnou podlahu, musí počítat s tím, že její údržba je náročnější než u umělých povrchů. Jak ji vhodně ošetřovat a čistit, aby byla stále krásná? A je vhodné používat chemii nebo vsadit raději na přírodní produkty? Pojďme si spolu připomenout nejčastější způsoby údržby dřevěné podlahy tak, aby zůstala co nejdéle čistá a funkční.

reklama

Povrch je třeba chránit

Povrch dřevěné podlahy je nutné opatřit ochranným prostředkem, bývá jím lak, vosk či olej, jak tyto úpravy čistit? Podlahu chrání a dělají čištění a údržbu jednoduššími, ale i tak je nutné dodržovat při čištění určité zásady.

 • V první řadě je prevence – pořiďte si čisticí rohožky, které zabrání zanesení nečistot na podlahu.
 • Používejte prostředky vhodné na daný povrch – na lakovanou i voskovanou podlahu budou různé.
 • Nepoužívejte ocelové drátěnky a kartáče.
 • Vyhněte se také agresivním rozpouštědlům a silně alkalickým prostředkům.
 • Podlahu je ideální zametat či vysávat na sucho.
 • K vytírání používejte co nejmenší množství vody – mop důkladně ždímejte, dlouhé působení vody může způsobit bobtnání či šednutí dřeva.

Jak podlahu ošetřovat

Stejně jako existují zásady, čemu se při čištění dřevěných podlah vyvarovat, jsou zde i zásady a doporučení, jak na správnou péči a čištění.

 • Na lakované povrchy používejte určené přípravky, bývají to polymerní ochranné prostředky. Do prostředku rozmíchaného v nádobě namočte mop, řádně vyždímejte a naneste rovnoměrně na podlahu. Obecně se na znečištěný povrch hodí sprejové mopy.
 • Olejované a voskované povrchy zase dobře vyčistí prostředky vhodné na tuto povrchovou úpravu, které obsahují kvalitní přírodní oleje a vosky. Například Osmo vosková údržba s přírodními rostlinnými vosky je vhodný prostředek na počáteční i následné čištění dřevěných podlah i nábytku, dřevo čistí a regeneruje. Stejně tak na tyto povrchy můžete použít Woca Refresher, který olejované i voskované podlahy šetrně vyčistí a oživí.

Odstraňování skvrn

Skvrny vzniklé na dřevěné podlaze nejsou nic hezkého a každé znečištění je vhodné co nejdříve odstranit, aby se zamezilo jeho „zažrání“ do podlahy. Jak takové skvrny na dřevěné podlaze vyčistit?

 • Čistič – pomocí čističe, který běžně na podlahu používáte, a utěrky z mikrovlákna skvrnu několikrát přetřete, poté ještě omyjte vlhkým mopem.
 • Peroxid vodíku – funguje na mastné skvrny.
 • Jedlá soda – na olejovou skvrnu aplikujte jedlou sodu či sůl a poté omyjte jarovou vodou.
 • Líh – použijte na skvrny od asfaltu, podrážek, sazí i na čištění mastných skvrn; zředěný vodou v poměru 1:1 bude účinný i na skvrny od rtěnek, tuše či fixek.
 • Led – nalepené žvýkačky či vosk ze svíček zchlaďte kostkami ledu zabalenými v sáčku a poté seškrábněte.

Do hloubky

Jednou za čas dřevěné podlaze určitě neuškodí, pokud ji vyčistíte do hloubky. Dokáže ji to omladit o 5 až 10 let.

 • Jednou z možností je broušení, které je ovšem náročnější a lze ho opakovat pouze několikrát v době používání podlahy.
 • Další možností je použití přístroje, který čistí povrch za pomoci rotujících kartáčů a přípravku (např. Dr. Schutz – Intenzivní čistič na dřevo a korek) – umí odstranit skvrny, ale není to zásah natolik radikální jako broušení. Ovšem v obou případech je nutné povrch následně znovu opatřit ochrannou vrstvou laku nebo oleje/vosku.

Podle našich babiček

Existuje samozřejmě i mnoho dalších způsobů, jak dřevěnou podlahu vyčistit, protože tyto druhy podlah jsou zde už dlouhá staletí a naši předci si museli vystačit s mnohem obyčejnějšími čisticími prostředky, které ovšem stále fungují a vy tak můžete uklízet účinně, a ještě šetřit přírodu.

 • Černý čaj - klasický černý čaj můžete použít na zašlou podlahu, s jeho pomocí vyčistíte i zašlou špínu a dodáte jí lesk.
 • Kávová sedlina - zbytky lógru z kávy můžete použít polosuché k natírání lakované podlahy, provádějte to jednou či dvakrát do měsíce, zbytky vysajte.
 • Terpentýn – tento prostředek dobře odstraní šmouhy a mastné skvrny z mořené podlahy, stačí nechat krátce působit a umýt. Někdy ovšem bude nutné takto ošetřená místa opět natřít mořidlem.
 • Guma - pomocí obyčejné gumy odstraníte z podlahy šmouhy způsobené botami.
 • Pivo - teplé pivo vám poslouží k navrácení lesku u dubových či mahagonových podlah.
 • Mastek - vrže-li vaše podlaha ze dřeva, použijte mastkový prášek a naneste ho do mezer, postup můžete několikrát opakovat.
 • Kysané zelí - zelí zbavené vody dodá dřevěné podlaze lesk, stejně tak působí i umývání octovou vodou, která zároveň působí jako dezinfekce.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Podlaha pro každého 5  fotek

Podlaha pro každého

....aneb nová sádrokartonová deska F 146. Tato deska je určena pro suché podlahové konstrukce. Největším přínosem nového podlahového systému je kombin ...


Nová podlaha snadno a rychle 6  fotek

Nová podlaha snadno a rychle

Nedávno jeden můj známý koupil starší dům k rekonstrukci, v jehož suterénu si hodlal otevřít obchod. Proto spěchal a hledal různá řešení, jak rekonstr ...


Dřevěná podlaha bez skvrn 2  fotek

Dřevěná podlaha bez skvrn

Dřevo je unikátní materiál. Roste a zraje desítky let, které se odráží v jeho kráse. Pro jeho jedinečnost a unikátnost je dřevo materiálem, který s ...


Čistá podlaha je základem útulného domova 4  fotek

Čistá podlaha je základem útulného domova

Známe to všichni. Po náročném dni, ať jsme byli v práci nebo kdekoliv jinde, se rádi vracíme domů, kde nám je nejlépe. Náš příjemný pocit z „tepla ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×