Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/vyrabime-ze-zbytku/nositko-na-naradi): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Nosítko na nářadí - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nosítko na nářadí

Nosítko na nářadí

Máte pár kousků často používaného nářadí nebo třeba malířských potřeb? Padají na vás ze čtyř různých poliček, místo aby byly pěkně pohromadě? Vyrobte si jednoduché nosítko, kam se vám nářadí pohodlně vejde a problém je vyřešen.

reklama

Postup

 1. Jako materiál na výrobu nosítka nám posloužila smrková spárovka. Použít však můžeme i silnější překližku. Dno má velikost 50×30 cm, boky 50×20 cm. Dvě čela bedničky tvoří desky o rozměrech 30×30 cm. Jejich rohy seřízneme pomocí přímočaré pilky.

 2. V připravených čelech je zapotřebí vyvrtat otvory pro rukojeť. Pomocí úhelníku si přesně označíme osu procházející středem čela. Asi 4–5 cm od kraje označíme špičkou místo pro vrtání.

 3. Aby byl otvor pro rukojeť přesný, změříme si vrták i kulatinku, ze které bude rukojeť vyrobena, pomocí posuvného měřítka. Otvor si můžeme zkusit na zkoušku vyvrtat do odřezku.

 4. Není-li kulatinka v otvoru příliš na volno, můžeme pro ni vyvrtat otvor. Nezapomeňme, že je zapuštěna pouze do půlky materiálu a neprochází jím skrz. Dbáme tedy na správnou hloubku vrtání.

 5. Kulatinku na madlo můžeme zakoupit nebo použít například násadu od smetáku. Její nejběžnější průměr je cca 25 mm. Na vhodnou délku ji zakrátíme v pokosnici.

 6. Abychom se o hrany čela nosítka neporanili, zakulatíme je. Můžeme použít přímočarou pilku nebo pásovou brusku s hrubší zrnitostí brusného pásu. Na něm hrany snadno zakulatíme.

 7. Do dílů tvořících boky bedýnky si předvrtáme malým vrtáčkem vždy tři otvory pro vruty, kterými celou bedýnku sešroubujeme. Pro spojení použijeme vruty 4×60 mm se zápustnou křížovou hlavou.

 8. Se zkoseným čelem zatím pevně spojíme pouze dva dlouhé boky nosítka na nářadí. Potom vložíme kulatinku a sesadíme druhé čelo.

 9. Ze spodní strany připevníme dno celého nosítka. K připevnění použijeme stejné vruty jako na spojení celého nosítka. Jejich hlavy pečlivě zapustíme, aby nám nedrhly o podlahu.

 10. Ze dvou prkének si vyrobíme zásobník na dláta a šroubováky. Jedno prkénko je dlouhé jako vnější šířka nosítka, druhé jako vnitřní šířka. Vzájemně je slepíme a zajistíme truhlářskými svěrkami.

 11. Seřadíme si dláta, šroubováky a vrtáky a ze slepených prkýnek pro ně vyrobíme pořadač. Nebudou se nám tak plést mezi ostatní nářadí, nepoškodí se a nezraníme se o ně.

 12. Několika různými průměry vrtáků pak do zásobníku vyvrtáme vhodné otvory. Nemáme-li vhodné vrtáky, můžeme použít vrták s nastavitelným průměrem nebo malou vykružovací pilku.

 13. Celé nosítko je připraveno, zbývá ho povrchově upravit. Nejprve strhneme všechny ostré hrany pilníkem a smirkovým špalíčkem. Na konečnou úpravu použijeme bezbarvý lak nebo mořidlo. Povrchovou úpravu provedeme ve dvou vrstvách. Jednotlivé nátěry necháme dostatečně zaschnout.

Pepův tipAbychom neodřeli podlahu, můžeme na spodní stranu přilepit kousky filcu nebo korku.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Které ruční nářadí potřebujete pro snadné opracování dřeva 5  fotek

Které ruční nářadí potřebujete pro snadné opracování dřeva

Opracovávat dřevo ručním nářadím má svůj půvab a dá se s ním tvořit stejně, jako s elektrickými nástroji. Pokud se dřevem pracujete rádi, nebo se k ...


Kutilové, pozor: Jaké nářadí by vám rozhodně nemělo chybět? 11  fotek

Kutilové, pozor: Jaké nářadí by vám rozhodně nemělo chybět?

Ať už si veškeré domácí opravy děláte sami nebo ke každému zásahu voláte instalatéra, rozhodně by se i ve Vaší domácnosti měl vyskytovat řádně vybaven ...


Dílna v kufru 15  fotek

Dílna v kufru

Potřebujete doma něco opravovat, ale nevíte, kam jste si založili nářadí? A ty šroubky, co tady doteď byly, najednou z poličky záhadně zmizely! Poř ...


Není klíč jako klíč 8  fotek

Není klíč jako klíč

Sada montážních klíčů již neodmyslitelně patří ke každé domácí dílně. Jejich výběr a nákup ale není úplně snadný. I pro hobby použití se nám vyplat ...


Péče o malé nářadí 4  fotek

Péče o malé nářadí

Péče o drobné ruční nářadí je stejně důležitá, jako péče o to elektrické nebo akumulátorové. Přiznejte si, že i ti nejvzornější kutilové občas otví ...


Invertor Proteco EVO -125 svářečka pro každého 36  fotek

Invertor Proteco EVO -125 svářečka pro každého

Kdysi jsem potřeboval svařit mříže do dílny na dvě okna a dveře a protože si řemeslník za tři jednoduché mříže řekl cenu čtyř svářeček, tak jsem si ...


Nářadí a nástroje pro naši zahradu 8  fotek

Nářadí a nástroje pro naši zahradu

Které nářadí a nástroje by neměly chybět na každé zahradě se dozvíte z následujícího článku. Každý zahrádkář má doma spoustu neužitečných nástrojů, ...


Řezáky 19  fotek

Řezáky

Snad v každé domácnosti je občas zapotřebí něco přesně uříznout či zakrátit. V případě dřeva nám poslouží pilka, vše ostatní zvládne řezák. Koberec, l ...


Vylepšujeme nářadí 4  fotek

Vylepšujeme nářadí

Než skončí zima, měli bychom mít veškeré nářadí, které budeme na jaře a v létě používat, opravené a naostřené. Ti, co si troufnou, mohou zvýšit kvalit ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×