
Internetový hobby receptář
reklama
Máte pár kousků často používaného nářadí nebo třeba malířských potřeb? Padají na vás ze čtyř různých poliček, místo aby byly pěkně pohromadě? Vyrobte si jednoduché nosítko, kam se vám nářadí pohodlně vejde a problém je vyřešen.
Jako materiál na výrobu nosítka nám posloužila smrková spárovka. Použít však můžeme i silnější překližku. Dno má velikost 50×30 cm, boky 50×20 cm. Dvě čela bedničky tvoří desky o rozměrech 30×30 cm. Jejich rohy seřízneme pomocí přímočaré pilky.
V připravených čelech je zapotřebí vyvrtat otvory pro rukojeť. Pomocí úhelníku si přesně označíme osu procházející středem čela. Asi 4–5 cm od kraje označíme špičkou místo pro vrtání.
Aby byl otvor pro rukojeť přesný, změříme si vrták i kulatinku, ze které bude rukojeť vyrobena, pomocí posuvného měřítka. Otvor si můžeme zkusit na zkoušku vyvrtat do odřezku.
Není-li kulatinka v otvoru příliš na volno, můžeme pro ni vyvrtat otvor. Nezapomeňme, že je zapuštěna pouze do půlky materiálu a neprochází jím skrz. Dbáme tedy na správnou hloubku vrtání.
Kulatinku na madlo můžeme zakoupit nebo použít například násadu od smetáku. Její nejběžnější průměr je cca 25 mm. Na vhodnou délku ji zakrátíme v pokosnici.
Abychom se o hrany čela nosítka neporanili, zakulatíme je. Můžeme použít přímočarou pilku nebo pásovou brusku s hrubší zrnitostí brusného pásu. Na něm hrany snadno zakulatíme.
Do dílů tvořících boky bedýnky si předvrtáme malým vrtáčkem vždy tři otvory pro vruty, kterými celou bedýnku sešroubujeme. Pro spojení použijeme vruty 4×60 mm se zápustnou křížovou hlavou.
Se zkoseným čelem zatím pevně spojíme pouze dva dlouhé boky nosítka na nářadí. Potom vložíme kulatinku a sesadíme druhé čelo.
Ze spodní strany připevníme dno celého nosítka. K připevnění použijeme stejné vruty jako na spojení celého nosítka. Jejich hlavy pečlivě zapustíme, aby nám nedrhly o podlahu.
Ze dvou prkének si vyrobíme zásobník na dláta a šroubováky. Jedno prkénko je dlouhé jako vnější šířka nosítka, druhé jako vnitřní šířka. Vzájemně je slepíme a zajistíme truhlářskými svěrkami.
Seřadíme si dláta, šroubováky a vrtáky a ze slepených prkýnek pro ně vyrobíme pořadač. Nebudou se nám tak plést mezi ostatní nářadí, nepoškodí se a nezraníme se o ně.
Několika různými průměry vrtáků pak do zásobníku vyvrtáme vhodné otvory. Nemáme-li vhodné vrtáky, můžeme použít vrták s nastavitelným průměrem nebo malou vykružovací pilku.
Celé nosítko je připraveno, zbývá ho povrchově upravit. Nejprve strhneme všechny ostré hrany pilníkem a smirkovým špalíčkem. Na konečnou úpravu použijeme bezbarvý lak nebo mořidlo. Povrchovou úpravu provedeme ve dvou vrstvách. Jednotlivé nátěry necháme dostatečně zaschnout.
Opracovávat dřevo ručním nářadím má svůj půvab a dá se s ním tvořit stejně, jako s elektrickými nástroji. Pokud se dřevem pracujete rádi, nebo se k ...
Ať už si veškeré domácí opravy děláte sami nebo ke každému zásahu voláte instalatéra, rozhodně by se i ve Vaší domácnosti měl vyskytovat řádně vybaven ...
Potřebujete doma něco opravovat, ale nevíte, kam jste si založili nářadí? A ty šroubky, co tady doteď byly, najednou z poličky záhadně zmizely! Poř ...
Sada montážních klíčů již neodmyslitelně patří ke každé domácí dílně. Jejich výběr a nákup ale není úplně snadný. I pro hobby použití se nám vyplat ...
Péče o drobné ruční nářadí je stejně důležitá, jako péče o to elektrické nebo akumulátorové. Přiznejte si, že i ti nejvzornější kutilové občas otví ...
Kdysi jsem potřeboval svařit mříže do dílny na dvě okna a dveře a protože si řemeslník za tři jednoduché mříže řekl cenu čtyř svářeček, tak jsem si ...
Které nářadí a nástroje by neměly chybět na každé zahradě se dozvíte z následujícího článku. Každý zahrádkář má doma spoustu neužitečných nástrojů, ...
Snad v každé domácnosti je občas zapotřebí něco přesně uříznout či zakrátit. V případě dřeva nám poslouží pilka, vše ostatní zvládne řezák. Koberec, l ...
Než skončí zima, měli bychom mít veškeré nářadí, které budeme na jaře a v létě používat, opravené a naostřené. Ti, co si troufnou, mohou zvýšit kvalit ...