Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/vyrabime-ze-zbytku/detsky-metr-s-kolicky-aneb-kdo-doroste-vys): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Výroba dětského metru s kolíčky - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit dětský metr s kolíčky aneb kdo doroste výš

Jak vyrobit dětský metr s kolíčky aneb kdo doroste výš
Roste vaše dítě jako z vody a soupeří se sourozenci, kdo z nich rychleji? Aby nedocházelo ke zbytečným rozepřím, můžete jim vyrobit jednoduchý dětský metr, který si pověsí na zeď.
reklama

Z pokoje většího sourozence se může přestěhovat do ložnice k dětské postýlce. A v případě, že se budete stěhovat, vezmete si celý metr s sebou, což se vám asi se zárubněmi, na které se obvykle rysky kreslí, nepovede.

Postup

 1. Na výrobu dětského metru budeme potřebovat prkénko široké cca 12 – 15 cm a dlouhé 120 cm. Použít můžeme i prodávanou plotovku s ozdobným profilováním. Na jeden konec si obkreslíme obloukové zaoblení.

 2. Přímočarou pilkou zaoblení vyřízneme, případné nerovnosti obrousíme dohladka smirkovým papírem na špalíčku nebo brusnou houbičkou. Stejně pak upravíme další díly, aby si děti o metr nezatrhávaly oděv.

 3. Z laťky o průřezu 2x3 cm si připravíme dva díly na ukotvení dřevěné kulatinky. Díly budou 3 cm dlouhé, propojením úhlopříček označíme jejich střed. Do něj nejprve menším a pak větším vrtákem vyvrtáme neprůchozí otvor.

 4. Průměr vrtáku, kterým jsme vrtali, musí odpovídat průměru kulatinky. Do otvorů kápneme lepidlo a hranolky slepíme s kulatinkou, ta je o cca 10 cm kratší než celé prkénko (záleží na délce zaoblené části).

 5. Hranolky si obkreslíme na místo na měřítku, kam je budeme připevňovat. Tenkým vrtáčkem si v ploše měřítka předvrtáme otvor a ze zadní strany připravíme vyhloubení pro zapuštění hlav vrutů.

 6. Plochu měřítka si pomocí metru rozdělíme na pole po 20 cm a tužkou zlehka narýsujeme dělicí čáry. Jednotlivá pole vybarvíme hodně naředěnou temperovou nebo vodovou barvou tak, aby struktura dřeva vystupovala přes barvu.

 7. Na papír si předkreslíme barevné motivy, kterými měřítko ozdobíme, obrysy vystřihneme a překreslíme na jednotlivé barevné plochy. Podklad obrázků vybarvíme nejprve bílou akrylátovou barvou, po zaschnutí vybarvíme obrázek celý.

 8. Uprostřed měřítka nakreslíme podle pravítka nebo dlouhé latě podélnou čáru a rozdělíme ji ryskami po 1 cm. Každý pátý a desátý centimetr vyznačíme delší ryskou a napíšeme k nim číslice. Rysky a číslice je vhodné vyznačit fixou.

 9. Pro zavěšení dětského metru na stěnu použijeme bajonetový zavěšovací plíšek. V horní části prkénka si naměříme střed a na něj vyneseme kolmici. Plíšek omalujeme a prostor pod výsekem odvrtáme větším vrtákem.

 10. Nakonec na hotový metr přes předvrtané otvory připevníme ze zadní strany hranolky s kulatinkou. Celý metr můžeme ještě nastříkat bezbarvým lakem, aby se nešpinil a barvy nestíraly ani když jej budeme převěšovat na jinou stěnu.

 11. Pro srovnání výšky sourozenců i pohodlné měření je na kraji metru kulatinka, na které jsou připnuté kolíčky na prádlo. Každý sourozenec může mít kolíček odlišné barvy a rozdíl výšek je vidět na první pohled.

Pepův tipPokud potřebujeme připevnit metr třeba na bok skříňky, nemusíme ji ničit skobičkou, stačí použít širší oboustrannou lepicí pásku.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Šiklův mlýn láká na Den dětí velkou zvířecí show 4  fotek

Šiklův mlýn láká na Den dětí velkou zvířecí show

Přemýšlíte, kam s dětmi vyrazíte na Den dětí? Co takhle do největšího přírodního zábavního areálu v České republice na Šiklův mlýn ve Zvoli nad Per ...


Maxi omalovánky na zeď do dětského pokoje 5  fotek

Maxi omalovánky na zeď do dětského pokoje

Všichni víme, že děti rády malují. Kolem třetího roku věku jim ale přestávají stačit klasické malé omalovánky, ale mají potřebu začít měnit svět ko ...


Čtyřlístek výstav vás zve do Lysé nad Labem 4  fotek

Čtyřlístek výstav vás zve do Lysé nad Labem

Ve dnech 27. 4. – 1. 5. se na výstavišti v Lysé nad Labem uskuteční již dvacátý druhý ročník výstavy Elegance, která nabídne návštěvníkům, a předev ...


Úložný prostor v dětském pokoji 5  fotek

Úložný prostor v dětském pokoji

Jak se rodina pomalu a jistě rozšiřuje, je čas myslet na zařizování dětského pokojíčku. Za chvíli první ratolest vyroste z kolíbky a vám začne v lo ...


Vzkazovník 10  fotek

Vzkazovník

Zbytek prkénka veliký cca 18×35 cm a kousek laťky o průřezu 2×2,5 cm dlouhý 18 cm by někdo možná vyhodil, vždyť co s takovými „mrňkami.“ A přitom stač ...


Pořadač z krabice 13  fotek

Pořadač z krabice

V dnešní době, kdy každá recyklace odpadu je potřebná, můžeme i my přispět "svojí troškou do mlýna". Máme-li doma odstřižky od DC fixu, použijeme je n ...


Věšák na kabátky pro děti 12  fotek

Věšák na kabátky pro děti

Chcete dětem pomoci naučit se věšet kabátky a bundy na své místo? Vyrobte jim jednoduchý věšáček na oblečení. Děti si jej mohou samy navrhnout nebo po ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×