Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/vyrabime-pro-deti/carodejnice-jako-z-pohadky): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak vyrobit maňáska – čarodějnici - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Čarodějnice jako z pohádky - jak vyrobit maňáska

Čarodějnice jako z pohádky - jak vyrobit maňáska
Chystáte se na čarodějnice a chcete si i doma udělat trochu strašidelnou atmosféru? Můžete si s dětmi vyrobit maňásky. A že nevíte jak? Stačí kousek novin, pár odstřižků látek, šikovné ruce a maňásek je na světě. S první loutkou jim pomůžete, hlavičky těch dalších vytvoří hravě samy a s oblečením pomůže třeba babička.
reklama

Výroba papírové hmoty, ze které jsou hlavičky loutek vytvořeny, je jednoduchá. Stačí natrhat dostatečné množství novin na drobné kousky, zamíchat je s moukou a vodou a hmotu dostatečně promíchat. Aby lépe držela a nedrolila se, je možné přidat trochu disperzního lepidla (jako je např. Herkules) nebo lepidla na tapety, hmota se pak o trochu víc lepí na prsty.

Postup

 1. Materiál a pomůcky:
  Na dvě hlavičky spotřebujete 5 listů A4 novinového papíru , 3–4 lžíce hladké mouky, asi 0,5 decilitru vody.
  Dále použijeme kousky látek, vlny a provázků, barvy, fixy, nůžky, niť a jehlu, lepidlo (např. Herkules) a bezbarvý lak.

 2. Noviny natrháme na kousky asi 0,5×0,5 cm, přidáme mouku a vodu a zamícháme. Hmotu důkladně prohněteme, až bude vypadat jako tvrdší plastelína. Pokud přidáme i trochu lepidla, bude se hmota klouzat po prstech.

 3. Z části hmoty vytvarujeme v dlani hlavičku s delším krčkem, do krčku protlačíme prst, aby se pak hlavička dala navléknout. Potom do krčku vložíme držadlo vařečky omotané kouskem papíru, abychom mohli tvarování dokončit.

 4. Z malého kousku hmoty vytvoříme maňáskovi nos, při vyhlazování hlavičky si namáčíme prsty ve vodě. Hlavu necháme důkladně proschnout, nejlépe do druhého dne. Vnitřek hlavičky můžeme po zaschnutí natřít bezbarvým lakem.

 5. Z papíru si vyrobíme šablonu na tělo maňáska tak, aby se nám do něj pohodlně vešla ruka, obkreslíme dvakrát na látku a vystřihneme. Boční švy sešijeme jednoduchým stehem po rubu, poté šaty převrátíme na líc.

 6. Na šaty budoucí čarodějnice přilepíme lepidlem záplaty a nakreslíme pavučinu. Pokud budeme vytvářet další maňásky, měli bychom mít velikost hlaviček a pak i kostýmů podobnou, aby maňásky mohly hrát spolu.

 7. Suchou hlavičku můžeme lehce přebrousit jemným smirkovým papírem. Hlavu pomalujeme barvami. Jako podkladní barvu můžeme zvolit bílou akrylátovou, v případě čarodějnic a skřítků můžeme nechat takovou, jakou vytvoří papírová hmota.

 8. Nastříháme si kousky vlny nebo provázku na vlásky, dva silnější prameny položíme křížem přes sebe a svážeme. Složitější účes vyrobíme tak, že nejprve vlasy nalepíme nebo přišijeme ke kousku tenké látky a ten pak přilepíme na hlavičku.

 9. Pomalovanou hlavičku přestříkáme bezbarvým lakem a pak nalepíme vlasy. Účes ještě doupravíme přímo na hlavičce loutky. Krček natřeme lepidlem a navlékneme na něj šaty – tělo loutky. Kolem krčku ještě látku nastehujeme a stáhneme kouskem nitě.

Pepův tip

Pro začátečníky je nejlepší vyrábět čarodějnice, skřítky a různá strašidla, u kterých nevadí, když je hlavička šišatá nebo hrbolatá.

Pokud vás baví vytvářet oděvy na lmaňásky, můžete vytvořit více univerzálnějších hlaviček a charakter postavy pak vyjádřit oděvem. Krček udělejte dostatečně dlouhý a vytvarujte na něm hlubší rýhu okolo, šaty pak nepřilepujte, ale jen navlékněte a stáhněte šňůrkou, abyste je mohli podle potřeby vyměnit.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Jak ušít ekopanenky 3  fotek

Jak ušít ekopanenky

Protože děti s nimi spí, cumlají je a mazlí se s nimi, měli bychom dbát na to, z čeho jsou panenky vyrobeny. Takto můžete ohlídat, že ta vaše je z ...


Foukej, foukej, větříčku 13  fotek

Foukej, foukej, větříčku

Větrník točící se v záhonu, v truhlíku s květinami na okně nebo jako dárek na narozeninovou oslavu udělá jistě radost malým i velkým. Vyrobit jej není ...


Pálení čarodějnic 13  fotek

Pálení čarodějnic

Budete letos pálit čarodějnice? Myslím, že je to skoro zbytečná otázka. Nejen na vesnicích ale i ve městech vzplanou na konci dubna hranice, budou ...


Zdobení kořenek třpytivým lepicím gelem 12  fotek

Zdobení kořenek třpytivým lepicím gelem

Vánončí úklid už jste dávno skončili, ale ještě občas přidáte nějaké to vylepšení? Mně zrovna o víkendu upadla kořenka do dřezu, jakoby mi chtěla n ...


Huráááááá, jaro! 7  fotek

Huráááááá, jaro!

Asi si říkáte, jaké jaro, když ještě na duben hlásí meteorologové sníh a mrazy. I když je venku občas ošklivo a chladno, kalendář nám zvěstuje jaro. N ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
0
LimeTorrents Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Anupama
0
Výroba zvonce Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal Žváček
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×