
Internetový hobby receptář
reklama
Výroba papírové hmoty, ze které jsou hlavičky loutek vytvořeny, je jednoduchá. Stačí natrhat dostatečné množství novin na drobné kousky, zamíchat je s moukou a vodou a hmotu dostatečně promíchat. Aby lépe držela a nedrolila se, je možné přidat trochu disperzního lepidla (jako je např. Herkules) nebo lepidla na tapety, hmota se pak o trochu víc lepí na prsty.
Materiál a pomůcky:
Na dvě hlavičky spotřebujete 5 listů A4 novinového papíru , 3–4 lžíce hladké mouky, asi 0,5 decilitru vody.
Dále použijeme kousky látek, vlny a provázků, barvy, fixy, nůžky, niť a jehlu, lepidlo (např. Herkules) a bezbarvý lak.
Noviny natrháme na kousky asi 0,5×0,5 cm, přidáme mouku a vodu a zamícháme. Hmotu důkladně prohněteme, až bude vypadat jako tvrdší plastelína. Pokud přidáme i trochu lepidla, bude se hmota klouzat po prstech.
Z části hmoty vytvarujeme v dlani hlavičku s delším krčkem, do krčku protlačíme prst, aby se pak hlavička dala navléknout. Potom do krčku vložíme držadlo vařečky omotané kouskem papíru, abychom mohli tvarování dokončit.
Z malého kousku hmoty vytvoříme maňáskovi nos, při vyhlazování hlavičky si namáčíme prsty ve vodě. Hlavu necháme důkladně proschnout, nejlépe do druhého dne. Vnitřek hlavičky můžeme po zaschnutí natřít bezbarvým lakem.
Z papíru si vyrobíme šablonu na tělo maňáska tak, aby se nám do něj pohodlně vešla ruka, obkreslíme dvakrát na látku a vystřihneme. Boční švy sešijeme jednoduchým stehem po rubu, poté šaty převrátíme na líc.
Na šaty budoucí čarodějnice přilepíme lepidlem záplaty a nakreslíme pavučinu. Pokud budeme vytvářet další maňásky, měli bychom mít velikost hlaviček a pak i kostýmů podobnou, aby maňásky mohly hrát spolu.
Suchou hlavičku můžeme lehce přebrousit jemným smirkovým papírem. Hlavu pomalujeme barvami. Jako podkladní barvu můžeme zvolit bílou akrylátovou, v případě čarodějnic a skřítků můžeme nechat takovou, jakou vytvoří papírová hmota.
Nastříháme si kousky vlny nebo provázku na vlásky, dva silnější prameny položíme křížem přes sebe a svážeme. Složitější účes vyrobíme tak, že nejprve vlasy nalepíme nebo přišijeme ke kousku tenké látky a ten pak přilepíme na hlavičku.
Pomalovanou hlavičku přestříkáme bezbarvým lakem a pak nalepíme vlasy. Účes ještě doupravíme přímo na hlavičce loutky. Krček natřeme lepidlem a navlékneme na něj šaty – tělo loutky. Kolem krčku ještě látku nastehujeme a stáhneme kouskem nitě.
Pro začátečníky je nejlepší vyrábět čarodějnice, skřítky a různá strašidla, u kterých nevadí, když je hlavička šišatá nebo hrbolatá.
Pokud vás baví vytvářet oděvy na lmaňásky, můžete vytvořit více univerzálnějších hlaviček a charakter postavy pak vyjádřit oděvem. Krček udělejte dostatečně dlouhý a vytvarujte na něm hlubší rýhu okolo, šaty pak nepřilepujte, ale jen navlékněte a stáhněte šňůrkou, abyste je mohli podle potřeby vyměnit.
Protože děti s nimi spí, cumlají je a mazlí se s nimi, měli bychom dbát na to, z čeho jsou panenky vyrobeny. Takto můžete ohlídat, že ta vaše je z ...
Větrník točící se v záhonu, v truhlíku s květinami na okně nebo jako dárek na narozeninovou oslavu udělá jistě radost malým i velkým. Vyrobit jej není ...
Budete letos pálit čarodějnice? Myslím, že je to skoro zbytečná otázka. Nejen na vesnicích ale i ve městech vzplanou na konci dubna hranice, budou ...
Vánončí úklid už jste dávno skončili, ale ještě občas přidáte nějaké to vylepšení? Mně zrovna o víkendu upadla kořenka do dřezu, jakoby mi chtěla n ...
Asi si říkáte, jaké jaro, když ještě na duben hlásí meteorologové sníh a mrazy. I když je venku občas ošklivo a chladno, kalendář nám zvěstuje jaro. N ...