Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/vyrabime-pro-deti/betlem-trochu-jinak): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Výroba betlému z hmoty JOVI - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba betlému z hmoty JOVI

Výroba betlému z hmoty JOVI
Advent už začal, Vánoce jsou za dveřmi. Nastává čas klidu a vánoční pohody. Ale je to tak doopravdy? Místo toho často zjišťujeme, co všechno jsme ještě nestihli a v hektickém tempu pak uklízíme, nakupujeme a vaříme. Zkusme si však říci alespoň na chvilku stop. Opravdovou pohodu potom můžeme strávit například s dětmi. Jak? Jeden takový tip pro vás máme a ještě si přitom můžete zhotovit milou vánoční dekoraci – kdysi oblíbený Betlém. Můžete si jej ponechat, nebo věnovat přátelům jako netradiční dárek. Bude to jistě dárek od srdce.
reklama

Kdo si hraje, nezlobí, říká prastará, v praxi již tolikrát prověřená pravda. Výrobu Betlému tedy můžeme bez obav svěřit svým ratolestem. Určitě je tím překvapíme. A možná budeme sami překvapeni, jak je taková tvůrčí činnost dokáže zaměstnat a zabavit. Tam, kde si snad děti nebudou vědět rady, bychom jim pomoc odmítnout neměli. Výsledkem takového společného tvoření bude jistě zajímavá sváteční dekorace a zároveň si vytvoříme pěknou vzpomínku na společně prožité chvíle. Jak totiž potvrzují průzkumy veřejného mínění, na co si děti z vánočních svátků vzpomínají opravdu nejintenzivněji, nejsou hromady drahých dárků, ale především „rituály“, které přípravy Štědrého večera provázejí – pečení cukroví, zdobení vánočního stromku anebo malování svátečních perníčků. I po mnoha letech si pak vzpomenou na chvíle, kdy se jim rodiče v tomto uspěchaném čase alespoň chvíli věnovali a něco zajímavého společně s nimi tropili.

Pomůcky a potřeby

Jako základ použijeme hmotu JOVI, podobnou dříve tolik oblíbenému moduritu (k dostání v potřebách pro výtvarníky, někdy i v papírnictví, 500g balení za 60 Kč). Její výhodou je, že ji nemusíme péci či sušit v troubě, protože se na vzduchu sama vytvrzuje. Lze ji navíc zakoupit i barevně tónovanou (v našem případě budeme potřebovat po jednom balíčku bílé a hnědé).

Opatřit bychom si měli také rovnou podložku (nejlépe omyvatelnou), malou špachtli, váleček na těsto, nože, dvě misky s vodou a hadřík či starý ručník. Misky s vodou jsou důležité, protože budeme pracovat s hmotou, která ulpívá na rukách. Je nutné je často mýt, abychom především bílou hmotu neušpinili. Navíc budeme k modelování a uhlazování figurek či jejich částí potřebovat čisté prsty.

Voda je důležitá i proto, že brání rychlému vysychání povrchu vytvarovaných postaviček a zamezuje tak jejich popraskání. Při samotném modelování pak nesmíme zapomenout navlhčit i jednotlivá místa ve spojích.
Při výrobě oveček budeme potřebovat ještě nějaké pomůcky navíc. Jsou to hlavně řezák na karton, kostka ze stavebnice jako podstavec, různé raznice a štětec na barvy.

Nožem odkrojíme kus hmoty, promneme jej v ruce a na rovné podložce z něj pomocí válečku na těsto vyválíme placku. Na čistou papírovou čtvrtku si nakreslíme šablony, podle kterých budeme modelovat figurky a jesličky.
Velkou šablonu položíme na připravenou rozválenou hmotu a špachtlí nebo nožem vykrojíme její obrys. Takto si připravíme hned dva stejné díly pro dvě postavičky. Zbylou část placky pak můžeme opět promnout a znovu zužitkovat.

Vykrojený díl stočíme a obě strany spojíme. Spoj je třeba navlhčit. Aby se hmota nezdeformovala, podložíme místo spojené zevnitř např. lžící. Otevřený vrchol kornoutu (tělíčka) prsty mírně vytáhneme, zahneme dovnitř a uzavřeme.

Z malého kousku bílé hmoty krouživými pohyby uválíme hlavičku a připevníme jí malý nos. Aby hlava na tělíčku lépe držela, zapíchneme do ní před nasazením kousek dřevěné špejle. Spoj opět předem navlhčíme.

Přichází důležitá fáze – ztvárnění vlasů pro obě postavičky, vousy, ale i seno jesličkám. Tady si pomůžeme ručním lisem na česnek. Z bílé hmoty vyválíme kuličky a lisem ji protlačíme. Nyní zbývá jen vytvořit slušný účes.
Vlasy připevníme na hlavičku a podobně jako kadeřník je zastřihneme na patřičnou délku. Poté je k hlavičce mírně přitlačíme, aby se po vytvrzení hmoty neulamovaly. Detaily tváře vymodelujeme nožíkem nebo chirurgickým skalpelem. Podobným způsobem jako vlasy upevníme i vousy postavičce Josefa.

Svatozář pro naše postavičky zhotovíme z měděného drátu. Kleštěmi kousek odštípneme a kladívkem jej na kovové podložce rozklepeme. Poté z drátku vytvarujeme otevřený kruh a zasadíme jej do hlavičky. Místo vsazení uhladíme špachtlí.
Nyní přijdou na řadu jesličky. V podstatě zopakujeme postup jako při výrobě obou postaviček, jen s tím rozdílem, že rozválená hmota musí být trochu silnější. Jesličky složíme ze dvou samostatných částí vykrojených podle šablon.

Oba díly vytvarujeme tak, že jeden ohneme o kulatý a druhý o hranatý předmět.Použít můžeme plastovou trubičku (hadici) a trojúhelníkovou dřevěnou kostku ze stavebnice. Hmotu je třeba nechat v této poloze asi hodinu zaschnout.

Ježíška vymodelujeme tak, že z bílé hmoty uválíme váleček, ze kterého prsty vytvarujeme „kuželku“ – větší hlavičku s náznakem malého tělíčka. K zavinutí novorozeněte použijeme čtverec vykrojený z tenké bílé placky.

Pomocí šroubováku nebo skalpelu malému Ježíškovi vyznačíme ústa a oči, a přilepíme i malý nos. Pak můžeme tělíčko zabalit do bílého čtverce. Navlhčené cípy zavinovačky spojíme a přitlačíme mírně k sobě.

Částečně ztuhlé díly jesliček spojíme k sobě – spodní kostku však neodstraníme, dokud díl zcela nevytvrdne. Jesličky vysteleme senem, které vytvoříme podobně jako vlasy. Více „sena“ umístíme jezulátku pod hlavičku.

Nařežeme si proužky bílé hmoty a kousky špejlí delší cca o 1 cm než budou nožky beránka. Proužek na jednom konci založíme, do zesíleného místa vmáčkneme špejli a hmotu přes ni přetáhneme. Nakonec špejli zavineme a vytvarujeme nožku.

Nyní si ukrojíme větší kousek bílé modelovací hmoty a rukou z něj vyválíme buclatý oválný „knedlík“. Na jednom z jeho konců vytvarujeme ocásek. Tělo beránka pak posadíme na dřevěnou kostku a vlhkými prsty uhladíme.

a

Z menší kuličky bílé hmoty vytvarujeme hlavičku beránka i ovečky a zasuneme do nich opět jeden delší kousek špejle sloužící k připevnění trupu. Hlavu beránka musíme navíc opatřit dvěm menšími odřezky, na které nasadíme rohy.

Ostřejším drátkem, malým šroubovákem nebo linorytovým rýtkem, které vytvoří zajímavý otisk ostří (například ve tvaru písmene U), vytvoříme beránkovi i ovečce nahusto postupným otlačováním bohatě kudrnatou srst.

Zakroucené rohy pro beránka vytvarujeme z kousku hnědé hmoty, ze které vyválíme dlouhou nudli. Tu na jednom z konců zašpičatíme a vytočíme z ní šneka. Pro každého beránka si připravíme dva takové šneky.

Z každé strany hlavičky pak na kousky špejlí nasadíme vždy po dvou rozích. Vlhkými prsty rohy i hlavičku znovu uhladíme a rýtkem nebo skalpelem do nich vyryjeme rýhy.

Nyní můžeme například pomocí tužky či pastelky vytvořit našim zvířátkům oči, ústa a ostatní detaily. Ovečce místo rohů nasadíme drobná ouška.

Tělo beránka odlepíme od dřevěné kostky, navlhčíme spodní část a nasadíme čtyři připravené nožky. Beránka nyní postavíme a upravíme sklon těla i celkovou polohu.

Po 24 hodinách, kdy figurky dokonale vytvrdnou, se můžeme pustit do malování. Nejvhodnější jsou barvy akrylové, akvarelové nebo temperové. Po jejich zaschnutí můžeme figurky přelakovat.

Po 24 hodinách, kdy figurky dokonale vytvrdnou, se můžeme pustit do malování. Nejvhodnější jsou barvy akrylové, akvarelové nebo temperové. Po jejich zaschnutí můžeme figurky přelakovat.

Tip:

Pokud si netroufnete rovnou na betlém, můžete z jovi hmoty vyrobit třeba ozdoby na stromeček.

Autor: Jan Jelen (text a foto)

Související články

Bedna na vánoční ozdoby 17  fotek

Bedna na vánoční ozdoby

Vánoce jsou pryč a přemýšlíme, jak to udělat, abychom příští přípravy na strojení stromečku zvládli beze stresu. Proto, abychom se vyhnuli shánění vho ...


Betlém z modelitu 15  fotek

Betlém z modelitu

Modelit je hmota, ze které můžeme vytvářet různé figurky, svícny, závěsy ke konzolám a jiné drobné dekorační předměty. Vymodelujme z Modelitu Betlémek ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
0
LimeTorrents Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Anupama
0
Výroba zvonce Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal Žváček
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×