Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/stara-remesla-a-tradice/velikonoce): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Velikonoce – význam, tradice, zvyky a symboly - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Velikonoce – význam, tradice, zvyky a symboly

Velikonoce – význam, tradice, zvyky a symboly

Ani ne za měsíc tu budou velikonoční svátky s pomlázkou plnou mašliček, koledami a malovanými vejci, velikonočním mazancem, beránkem a huňatými kočičkami ve váze. Připomeňme si, co nás čeká.

reklama

Jarní úklid nám možná trochu zahýbe volným časem, ale určitě se těšíme na setkání s rodinou i přáteli. Připomeneme si dávné zvyky a tradice předků, z nichž některé dodržujeme a možná ani nevíme, kde vznikly.

Co znamená slovo Velikonoce?

Na začátku našeho letopočtu byl ukřižován Ježíš Kristus a v noci ze soboty na neděli se odehrál zázrak zmrtvýchvstání. Proto se ta noc nazývá Velkou nocí. A právě od ní je odvozen náš název Velikonoce. O tom, co se tehdy odehrálo, se zachovalo velmi málo historických pramenů a žádný z nich neudává přesné datum. Tradice klade neděli po "Velké noci" na první jarní úplněk, kdy slaví svůj velký svátek Pesach (přechod Rudým mořem) i Židé.

Asi koncem 6. stol. byl přijat obecně způsob výpočtu data Velikonoc – Alexandrijský způsob. Vychází ze zásady slavit Velikonoce po jarní rovnodennosti (21. 3.) v neděli po prvním jarním úplňku. Takto stanovená neděle může být v rozmezí od 22. 3. do 25. 4.

Podle křesťanské tradice Velikonocemi končí čtyřicetidenní půst, který začíná Popeleční středou.

Květná neděle

Květná neděle je poslední postní neděle, slaví se čerstvými ratolestmi, kterými prý vítali Ježíše Krista, když přišel do Jeruzaléma. V kostele se světívaly kočičky, které se pak přinášely domů, aby přivítaly jarní svátky.

Po Květné neděli se v domě začínalo velkým úklidem, čistý dům symbolizoval i čistotu života a novou naději.

Modré pondělí, Žluté úterý a Škaredá středa

Po Modrém pondělku a Žlutém úterku, které patřily vymetání pavučin z celého domu, začíná velikonoční, nebo-li pašijový, velký svatý týden Škaredou nebo Sazometnou středou. Tento den se vymetají komíny a neměli bychom se prý ani mračit a škaredit, abychom se pak nemračili celý rok.

Zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek se jedla jenom zelená strava jako například špenát, zelí, kopřivy, aby byl člověk zdravý po celý rok.

Kostelní zvony zní na Zelený čtvrtek naposledy, pak prý odlétají do Říma a znovu zazní až na Bílou sobotu. Podle tradice, když zazní zvony naposledy, si máme zacinkat penězi, aby se nás držely celý rok. Někde se zvoní paličkou o hmoždíř, aby stavení opustily myši a také hmyz .

Na Zelený čtvrtek vstávaly hospodyně časně, aby zametly dům ještě před východem slunce. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy. Správný hospodář zase prý zaseje len a hrách.

V tento den také nemáme nic půjčovat a s nikým se hádat a škorpit, aby se nám celý rok hádky vyhnuly a peníze se nás držely.

Velký pátek

Velký pátek je den smutku, rozjímání a půstu, připomínala se smrt Ježíše Krista.

Hlas zvonů nahrazovaly řehtačky a honíval se Jidáš – většinou ho představoval zrzavý chlapec. Také se prý otvírá země, aby vydala své poklady. Cestu k pokladu ukazuje světýlko nebo zlaté či kvetoucí kapradí. Vodníci se prohánějí na koních a otvírá se i bájná hora Blaník.

Bílá sobota

Bílá sobota byla ve znamení dokončení úklidu, bílení a posledních příprav na Vzkříšení, na Hod boží velikonoční. Pekly se mazance a velikonoční beránci, chystala sváteční jídla. Pletly se pomlázky, vázaly březové metličky a zdobila vajíčka.

Hod boží velikonoční

Hod boží velikonoční byl den, kdy se světily všechny pokrmy. Každá návštěva, která přišla, dostala kousek posvěceného jídla. Začínalo hodování.

Pondělí velikonoční

Pondělí velikonoční je dnem pomlázky, dynovačky, šmigrustu, mrskačky nebo mrskutu.

Chlapci chodí na koledu s pomlázkou spletenou z vrbových proutků a ozdobenou mašlemi, vyplácejí děvčata, aby byla zdravá a přejí zdraví všem v domě. Jinde jsou dívky polévány studenou vodou, někde i voňavkou. Koledníci dostávají malovaná vejce a někde i zavdat pálenku. Dětem se dávají nejčastěji sladkosti a drobné mince.

Symboly Velikonoc

Velikonoční beránek prý připomíná Beránka božího, vajíčko je již od pradávna považováno za symbol plodnosti, úrodnosti, života, narození i vzkříšení.

Zajíček prý tajně roznáší velikonoční vajíčka. Kočičky, které dnes známe jako dekoraci, se světily a bývaly považovány za lék proti bolení v krku a zimnici, přidávaly se i krávám do krmení, aby dobře dojily.

A konečně pomlázka – děvčata se vyplácela proto, aby byla zdravá, veselá, pilná a svěží tak, jako je pružný, svěží a ohebný mladý vrbový proutek.

Ať už strávíte Velikonoce s kamarády při bujaré oslavě nebo v klidu v kruhu rodiny, přejeme vám, aby se vydařily přesně podle vašich představ.

Velikonoce v roce 2018

V roce 2018 připadne velikonoční pondělí na 2. 4. 2018. Prodloužený velikonoční víkend tedy vychází na 30. března - 2. dubna, školáci navíc mají velikonoční prázdniny od čtvrtka 29. března 2018.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Začíná postní doba, období příprav na Velikonoce 5  fotek

Začíná postní doba, období příprav na Velikonoce

Začíná období velkého půstu. Končí masopustní veselice a hodování a lidé se během následujících 40 dní budou připravovat na příchod Velikonoc. Post ...


Velikonoční klapačka 12  fotek

Velikonoční klapačka

Velikonoční řehtačku zná určitě každý. O klapačce se to už říci nedá, i když je konstrukčně jednodušší. Pokud máte chuť si zaklapat, zkuste si ji s ná ...


Stojánek na vajíčko 10  fotek

Stojánek na vajíčko

Vajíčko je zárodkem života a od pradávna i symbolem plodnosti a úrodnosti. Proto v lidové tradici vznikl zvyk zdobení vajíček nejrůznějšími způsoby. J ...


Ohrádka pro beránka 11  fotek

Ohrádka pro beránka

K velikonočnímu aranžování se výborně hodí proutěné a slaměné misky. Vyzkoušet ale můžeme i jiné, poněkud netradiční materiály. Například z kousku pev ...


Dřevěná koleda 4  fotek

Dřevěná koleda

Velikonoce se blíží, ale vy možná odjíždíte na prodloužený víkend a nechcete, aby živé dekorace přišly v bytě po dobu vaší nepřítomnosti vniveč. Ne ...


Veselá slepičárna 7  fotek

Veselá slepičárna

Děti vám odrostly, koledníci u vašich dveří nezazvoní, tak se vám nechce barvit vejce. Ale přece jen vám to nedá nechat svátky jara jen tak odeznít, o ...


Vyšívaná velikonoční vajíčka 9  fotek

Vyšívaná velikonoční vajíčka

Velikonoce, krásné svátky jara se již blíží a my uvažujeme, čím bychom je přivítali. Zkusme to tentokrát s malými výšivkami prvních jarních kvítků, sn ...


Malování voskem 9  fotek

Malování voskem

Vejce bylo vždy symbolem nezanikajícího života a proto naplňovalo představu o znovuzrození již v pohanských dobách. Ochranný účinek moci vejce mělo je ...


Na uvítanou koledníkům 10  fotek

Na uvítanou koledníkům

Koledníci za chvíli zaklepou na dveře a my jim budeme nabízet malované kraslice, barevná nebo čokoládová vejce a pamlsky. Vajíčka můžeme položit ne ...


Pomlázka krok za krokem 19  fotek

Pomlázka krok za krokem

Ke správným Velikonocům patří pomlázka, nejlépe vlastnoručně upletená. Pokud jste to ještě nikdy nezkoušeli, nemusíte se bát. Připravili jsme pro v ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×