Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/stara-remesla-a-tradice/dusicky): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Dušičky – původ, tradice a výzdoba na hrob - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dušičky – původ, tradice a výzdoba na hrob

Dušičky – původ, tradice a výzdoba na hrob
Tak pěkně je pojmenován 2. listopad. Den, v němž již po staletí vzpomínáme na všechny své zemřelé. Dušičky nahradily původní keltský svátek Samhain, který se slavil v den keltského nového roku, v němž se podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých.
reklama

Tradice

A právě noc ze 31. 10. na 1. 11. měla mít magickou sílu, neboť se věřilo, že z hrobů vystupují duše zemřelých předků a vcházejí do světa živých. Keltové pak zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc.V mnoha zemích se právě v tuto noc kladly na prahy domů nebo za okna svítilny, vydlabané z řep, tuřínů a podobně, aby těmto duším ukázaly cestu domů, odtud se pak nejspíš odvíjí i počátek americké tradice dlabání dýní.

2. listopadu se svátky zesnulých konají asi od roku 998, kdy je zavedl francouzský opat Odillo, a předchází jim Svátek všech svatých (1. 11.) Ten je věnován všem zesnulým lidem, kteří se za svoji zbožnost dostali do nebe. Naopak Dušičky jsou vzpomínkou na zesnulé, kteří ještě nejsou na tuto skutečnost připraveni a procházejí fází očišťování v Očistci. Svíčky, zapálené na hrobech, byly a jsou přenesenou formou této tradice. Proto se také tradovalo, že když 2. listopadu prší, oplakávají duše své hříchy. Naši předci proto v tento den dávali do lamp na hrobech místo oleje máslo. Duchové, kteří směli opustit Očistec, si jím mohli pomazat popáleniny od očistného ohně.

V této dekoraci jsou použity Banksia coccinea, Gentiana, Helenium a Iris.

Dušičky se slaví v celém křesťanském světě, ovšem každá země do tohoto dne vnáší své zvyklosti a tradice. Stejně tak je tomu i v USA, kde se tomuto dni říká Halloween (pochází z původního All Hallow´s Day).
Výzdoba z dýní a jejich přenesených motivů vypadá pěkně také proto, že všechny odstíny od žluté, přes oranžovou až po hnědočervenou zkrátka a dobře patří do palety podzimních barev. A tak se tato tradice během posledních let uchytila i u nás. Dekorace s motivy dýní si můžete vytvořit spolu s námi – inspirujte se na našich stránkách – v rubrice Tvoříme, vyrábíme pro děti.

Základem této kytice jsou Bouvardia Bridesmaid, Dahlia, Symphoricarpos a Miscantus.

V některých krajích se v minulosti rovněž peklo zvláštní pečivo, nazývané „dušičky“ pro pocestné, chudý lid i žebráky. Někde se dokonce tvarovalo do podoby kostí. My si dnes již vystačíme s pěkně upravenými hroby ozdobenými květinami, věnci a osvětlenými svíčkami a lampami a na hřbitovy přicházíme, abychom tady ve velebném tichu rozjímali a v duchu pohovořili s těmi, kteří již s námi nejsou. Jak si můžete hroby zajímavě ozdobit? Asi nejjednodušší je koupit si v květinářství hrnkové či řezané květiny, hotový ozdobený věnec, jehož základem je chvojí nebo korpus ze šišek. Nebo si je můžete připravit podle vlastní fantazie doma a použít jako základ koupený polystyrenový (nejlevnější), slámový či proutěný (nejdražší) kruhový korpus a dát si práci s jejich ozdobením.

Chryzantémy nejen pro Dušičky

Zejména v období Dušiček roste zájem o chryzantémy. Ty jsou podle posledních průzkumů z nizozemských květinových aukcí v současnosti hned po růžích druhými nejpěstovanějšími a nejprodávanějšími květinami. Dříve se mělo za to, že jsou chryzantémy ryze smutečními květinami, které není možné použít jinak než na hrob. To už dlouhou dobu neplatí a o chryzantémy je zájem i proto, že se dají pěstovat po celý rok. Hrnkové chryzantémy jsou velmi oblíbené také díky tomu, že jsou na podzim ideálními rostlinami, kterými je možné ozdobit kromě okna v bytě i terasu či balkon.

Tuto elegantní kytici se základem z květů v bílé barvě tvoří Gomphrena globosa, Hydrangea a Pennisetum.

Krásné, luxusní, ale velmi nákladné jsou věnce z živých květů růží.

Svým blízkým zesnulým věnujete vzpomínku každý den, na Dušičky pro ně můžete připravit dekoraci z živých květů třeba v podobě kříže. Jako základ použijte zelenou aranžovací hmotu pro floristy – například Oasis – napuštěnou vodou.

Tip
Na hrobech se dobře vyjímají zajímavé vazby, v nichž jsou použity i takové druhy květin, jako například Echinacea purpurea, Leucosperum cordifolium, Sedum a Physalis alkekengi.

Autor: Elena (text), Holandská květinářská kancelář (foto)

Klíčová slova:


Související články

Dušičkový věneček 8  fotek

Dušičkový věneček

Jako každý rok, tak i letos, nás čeká počátkem listopadu – 2. 11. svátek Památka zesnulých, lidově nazývaný Dušičky. Dnešní dušičkový věneček však pro ...


Pečujte o hrob nejen na dušičky 8  fotek

Pečujte o hrob nejen na dušičky

Památka zesnulých nebo také Dušičky. Tento svátek připadá na 2. listopadu. Prapůvod najdeme u keltů, přesto se slaví po celém světě, třebaže v různ ...


Jedeme na Dušičky 4  fotek

Jedeme na Dušičky

Letos nám Dušičky, neboli den Památky zesnulých, vycházejí na pátek. To znamená, že blížící se víkend věnují návštěvě hrobů svých rodin a blízkých ...


Už máte připravenou dýni na Halloween? 1  fotek

Už máte připravenou dýni na Halloween?

Svátek Všech Svatých předvečer, neboli Halloween už je za dveřmi a dýně už jsou asi připravené na strašidelnou noc. Pokud ne, stále máte čas na její v ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×