Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/stara-remesla-a-tradice/cas-adventu-prichazi): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Adventní a vánoční tradice – význam a zvyky - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Adventní a vánoční tradice – význam a zvyky

Adventní a vánoční tradice – význam a zvyky
Ať už nám dárky nosí Ježíšek, nebo bereme kostely jen jako historické budovy, měl by být Advent ve znamení setkávání s blízkými, rodinou, užívání si příprav na svátky, a ne jen maratonem úklidu, shánění dárků a pečení cukroví, po kterém se pod stromeček zřítíme naprosto vyčerpáni a bez nálady.
reklama

A při tom stačí docela málo. Místo shonu a spěchu zapojíme do předvánočních příprav a krášlení bytu celou rodinu, místo pouštění televize si uděláme společný večer, kdy při zdobení cukroví a výrobě drobných dárečků pomáhají i malé děti a babička vzpomíná na zvyky a tradice, které se dodržovaly v dobách jejího mládí. Možná vás překvapí, jak se děti místo předvádění nejnovějších barbín a robotů na cokoliv budou trumfovat tím, komu nejdál doplavala ořechová lodička a komu se nejlépe podařil octový ježek. Pohodu a smích při společných přípravách a vyprávění s rodiči si totiž v žádném obchodě nekoupí.

Jak už jsme avizovali, přineseme vám zde v následujících týdnech pár vánočních nápadů a tipů, které vám pomohou navodit tu správnou předsváteční atmosféru a hlavně pohodu.

Advent

Doba přípravy na Vánoce se nazývá "ADVENT". Toto označení pochází z latinského slova "adventus", což znamená příchod. Podle církevních pramenů je myšlen příchod Ježíše Krista.

První začátky slavení Adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. do 13. století se stal Advent začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal Vánocemi.

Adventní doba trvá čtyři neděle

Datum první adventní neděle je pohyblivé. Je to proto, že poslední adventní neděle, čtvrtá, připadá vždy na neděli před 25. prosincem (který je hlavním vánoční svátkem). A protože 25. prosinec je každý rok v jiném dni v týdnu, tak i 1. adventní neděle má každý rok jiné datum.

Advent vždy trvá do půlnoci dne 24. 12. ("štědrý večer" je vigilie – předvečer hlavního vánočního svátku). Někdy se proto stává, že poslední adventní neděle může připadnout i na Štědrý den. V takovém roce trvá advent vlastně jen tři týdny, i když má čtyři adventní neděle.

Adventní věnec a kalendář

Adventní věnec, ať už koupený nebo vlastnoručně vyrobený, pověšený ke stropu, na okno nebo položený na stole či zavěšený na vstupních dveřích, najdeme v mnoha domácnostech.

V rodinách s dětmi by jistě neměl chybět také adventní kalendář. Kalendář je třeba nachystat již před prvním prosincovým dnem, není to totiž kalendář ledajaký. Na každý den skrývá malinký dáreček, překvapení, které má dětem zpříjemnit čekání na Ježíška. Takovým adventním kalendářem se může stát kapsář s 24 kapsičkami, který bude po Vánocích sloužit jako úschovna ponožek v dětském šatníku nebo pojme malé hračky, pastelky, korálky či plastelínu a kostky stavebnice, podle toho, jak velké kapsičky ušijeme.

Kalendář si také mohou děti nachystat samy, třeba z krabiček od sirek, které polepí barevnými papíry, navlečou na barevnou stužku a zavěsí ve svém pokojíčku. Ke krabičkám od sirek nebo léků vystřihnou a přilepí z barevných papírů stříšky, okénka a dveře, na každý domeček nalepí číslici od 1 do 24 a domečky postaví na stolek nebo poličku v dětském pokoji. Rodiče pak jen nachystají minipřekvapení – malý perníček, bonbón, hezkou samolepku do sbírky…

Barborky

Na svátek svaté Barbory, 4. prosince, si přineseme z vycházky domů větvičky třešní, jabloní, kaštanů nebo vrby. Řez větvičky lehce rozklepneme kladívkem, dáme je do vázy a čekáme, jestli do Vánoc vykvetou nebo obrazí lístky. Do vázy denně přiléváme čerstvou vlažnou vodu. Dříve se říkalo, že komu větvička na Štědrý den vykvete, bude mít v příštím roce štěstí a děvčata na vdávání se vdají. I když na pověry příliš nevěříme, rozkvetlé barborky na štědrovečerním stole nás určitě potěší.

Mikuláš

Večer 5. prosince chodil za dětmi Mikuláš s čertem a andělem. Zjišťovali, jestli děti nezlobily, zkoušeli je z básniček a písniček a podle toho nadělovali buď ořechy, perníčky a jablíčka, nebo těm zlobivějším brambory a uhlí. Dnes si většinou na Mikuláše zahrají děti nebo tatínkové ze sousedství, ale pokud ne, mohou si děti nachystat za okno punčochu a čekat, jestli do ní přes noc něco přibude. Punčocha, třeba ze staré tatínkovy podkolenky, vlastnoručně ozdobená barevnými mašličkami, papírovými hvězdičkami nebo postavičkami Mikuláše a čerta, si určitě odměnu zaslouží.

Vizovické pečivo

Vánoční cukroví se rozplyne na jazyku a zůstane na ně jen sladká vzpomínka. Vizovické pečivo, tedy pečivo z octového těsta sice není k jídlu, ale potěšit nás může několikrát. Při jeho výrobě si pěkně popovídáme, ozdobíme jím vánoční stůl, okna nebo stromeček a příští rok jej jako ozdůbky můžeme použít znova. Povedenou figurku nebo hvězdičku s červenou mašličkou můžeme přidat k vánočnímu přání nebo použít jako jmenovku ke stolu či dárečku. Stačí jen na mašličku napsat jméno.

Jmelí a větvičky

Nad štědrovečerní tabuli nebo pod lustr v obývacím pokoji věšíme větvičku jmelí. Líbání pod jmelím je stará tradice. Polibek má přinést štěstí, zdraví a lásku do dalšího roku a zajistit, že se lidé zase za rok setkají se všemi svými blízkými. Tento zvyk prý přišel z Anglie. Dnes si můžeme jako dekoraci koupit jmelí buď zelené, nebo barvené nastříbrno nebo nazlato.

Kromě jmelí můžeme ještě do vázy nebo širší mísy naaranžovat smrkovou nebo jedlovou větvičku a ozdobit ji mašličkami, ořechy nebo třeba slaměnými ozdůbkami. Hezky se menší větvičky vyjímají také za rámy obrázků.

Štědrovečerní hrátky našich babiček

Na Štědrý den před večeří si každý rozkrojí pěkné jablíčko napříč (správně by se prý mělo krájet se zavřenýma očima nebo za zády, ovšem pak pozor na úraz). Říkalo se, že ten, kdo má na řezu čistou hvězdu, bude mít v životě štěstí bez mráčku.

Na to, abychom jako babičky lili olovo do vody a hádali budoucnost, asi nebudeme mít ten správný materiál, ale postačí roztavit vosk a nalévat jej po malém množství do vody. Vychladlé tvary opatrně vyndáme na ubrousek a můžeme hádat, jestli se nám povedl drak, ospalé káčátko nebo rozkvetlá kytička.

Půlky skořápek z ořechů, malé kousky svíček a mísa s vodou – takto za chvíli vytvoříme moře i s lodičkami. Každý si zapálí svíčičku ve skořápce a opatrným fouknutím ji pošle na cestu. Ten, komu dopluje nejdál, bude v příštím roce nejdál cestovat a nejvíc toho pozná, komu lodička zůstane u břehu, bude užívat lenošení.

Děvčata na vdávání zkoušela uhodnout, jestli svatba bude již příští rok a kam se vdají tak, že zády ke dveřím házela přes hlavu botkou. Které botka ukazovala špičkou ven ze dveří, ta se vdá někam do daleka, pokud bota spadla podrážkou nahoru, svatba nebude. Můžeme vyzkoušet totéž, komu botka ukazuje ven, ten se podívá do ciziny, komu ukazuje dovnitř, ten zůstane příští rok doma.

Tipy na drobná zkrášlení interiéru

Suché vazby z přírodnin a proutí ozdobíme červenou mašlí, kouličkou s vánočním motivem nebo pozlacenými oříšky a listy.

Vonné svíčky a lampičky s aromatickými oleji zpříjemní večerní posezení.

Aby i pokojové rostlinky ladily s vánoční atmosférou, zapícháme do květináčů špejle, na nichž jsou připevněny hvězdy, andělíčci a zvonky z papíru, květináčům dáme stříbrné nebo zlaté obaly (stačí plastový obal přestříkat barvou ve spreji, případně dozdobit hvězdičkou či ořechovou slupkou).

Hitem posledních let se staly sloupávací barvičky. Pomocí nich si spolu s dětmi vytvoříme různé obrázky s vánočními motivy, které nalepíme na okna nebo zrcadla. Po Vánocích je schováme do fólie, kde počkají na příští rok.

Tak jako při žádné příležitosti, ani o Vánocích řezanými květinami nic nezkazíme, stačí přidat červenou či zlatou mašli.

Zdá se vám, že pro samý spěch a shon nemáte na takovéto hraní čas? Zkuste to, určitě zjistíte, že to tak není, dvacatero druhů cukroví, hory dárků a dokonale vyblejskaná okna samy vánoční atmosféru nenavodí a čas, který věnujete svým nejmilejším a sami sobě bude tím nejhezčím dárkem, který nenajdete jen pod stromečkem, ale který si budete dávat celý prosinec.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Tip na adventní neděli 14. prosince 2008 1  fotek

Tip na adventní neděli 14. prosince 2008

V neděli 14. 12. 2008 se od 13 hodin na zámku v Dobřichovicích koná dětský vánoční jarmark.


Nůžky Cuts+More a příprava adventního věnce 10  fotek

Nůžky Cuts+More a příprava adventního věnce

Hitem v sortimentu víceúčelového nářadí je u jednoho z našich partnerů šikovný pomocník do domácnosti – nůžky Cuts+More. A protože máme vše raději oso ...


Adventní věnec 21  fotek

Adventní věnec

Adventní věnec můžeme koupit v každém květinářství, ten vlastnoručně vyrobený nás ale určitě potěší více.


Tip na adventní dekorace 12  fotek

Tip na adventní dekorace

Dnes pro vás máme tip na adventní dekorace: jeden věnec od čtenářky Jany a jeden od naší kolegyně Evy (ten uvítají určitě ti, kteří mají problémy s ...


Tak a už to vypuklo – advent začíná zítra 5  fotek

Tak a už to vypuklo – advent začíná zítra

Zítra začíná advent, věnec budu uvazovat asi v noci, na hlavu mi ještě padají letní klobouky, protože na sezonní úklid zatím nedošlo, první várka pern ...


Mikuláš a jeho průvodci 25  fotek

Mikuláš a jeho průvodci

Co nevidět jsou tady Vánoce a jen za pár dní zaklepe na dveře Mikuláš s nadílkou. Jestli bude v košíku víc sladkostí nebo uhlí, na to jsou zvědavé sna ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×