Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/ostatni-techniky/vejce-v plstenem-kabatku): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Vejce v plstěném kabátku - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vejce v plstěném kabátku

Vejce v plstěném kabátku
Umíte plstit vlnu? Ne, teď nemyslete na překvapivé předělání manželova mohérového svetru v módní kousek pro medvídka, o který se postarala příliš teplá voda nebo špatně naprogramovaná pračka. Máme na mysli plstění tvořivé, ze kterého vznikají pohádkově hebounké panenky, ovečky a spol. Zkuste do ovčího rouna zachumlat velikonoční vejce.
reklama

Na práci budete potřebovat polystyrenová vejce, podložku k plstění (např. molitanovou houbičku), jehlu na plstění střední velikosti, nitě vhodné barvy, špendlíky, váhu pro diabetiky, několik gramů různě barevného ovčího rouna, zlaté a bílé voskové korálky o průměru 3 mm i zlatý a stříbrný drátek silný 0,5 mm.

Jehly

Na plstění existují jehly ve třech různých tloušťkách. Hrubou jehlu použijete pro hrubé plstění. Pokud se jehla do plstěného předmětu již špatně vpichuje, vezměte na tvarování středně hrubou jehlu. Tenkou jehlou pak vyspravíte viditelné díry v plstěném modelu. Většinou zmizí dírky už tehdy, když opatrně prstem třete na příslušném místě.

Polystyrenové vejce

Položte na podložku a potáhněte je tenkou, ale neprůhlednou vrstvou ovčího rouna. Pak do něj několikrát vpíchněte jehlu a vlnu tak připevněte na korpus. Od tohoto místa vejce opracujte. Ovčí rouno nesmí vytvářet žádné sklady, proto přebytky rouna hned odtrhněte. Pokud vám nestačí rouno, které zpracováváte, můžete přiložit nový kousek a jehlou jej zapracovat. Nakonec jehlou vypracujte jemné detaily a ozdoby.

Plstění

Rouno se plstí tak, že se do něj hustě vpichuje speciální jehla tak dlouho, až se vlna zhutní. Na vejcích postupujte podobně. Na jednotlivá polystyrenová vejce položte ovčí rouno vhodné barvy (asi 1,2 g ) a jehlou ho tak dlouho do vajíčka vpichujte, až není vidět polystyrenový materiál a povrch rouna je hladký.

Ozdoby na vejce

Vytvoříte je tak, že kousky rouna položíte v potřebném tvaru (jako tenkou šňůrku případně květ nebo list) na obalené vejce a několika vpichy jehlou je připevníte na plstěný základ.

Motýlka vypracujete tak, že přeložíte potřebně dlouhý drátek napůl a na oba konce navlékněte osm korálků. Přeložený drátek ohněte jako očko, další dva konce vytvarujte jako tykadla. Kousek růžového ovčího rouna rozdělte a jehlou vypracujte dvě křídla. Na vnější strany našijte vždy jeden korálek a křídla pak přišijte na motýlkovo tělo. Motýlka pak přišijte nebo přilepte na vejce.

Pro inspiraci

Prohlédněte si žluté vejce – budete potřebovat přibližně 1 g žlutého, 0,5 g světle zeleného a po 0,3 g lososového a růžového ovčího rouna a šest bílých voskových korálků o ø 3 mm.

Z jednoho dílu zeleného rouna v prstech stočte dva šlahouny silné asi 5 mm a dlouhé 11 a 8 cm, na podložce je jehlou vypracujte dokulata a pak je omotejte kolem vajíčka tak, aby jednou 4 cm a podruhé 3 cm dlouhé konce zůstaly volné. Z lososového rouna vypracujte šest květin. Středy květů jsou z růžového rouna, květiny nejprve vypracujte na podložce, teprve pak je připevněte na vajíčko. Do středu květů našijte korálek. Ze zbytku zeleného ovčího rouna vypracujte dvaadvacet listů a připevněte je jehlou na šlahoun mezi květy.

Pepův TIP:

Dejte pozor na to, abyste plstěnou plochu vypracovali pravidelně a nevpichovali jehlou několikrát do stejného místa. Polystyrenový korpus by se poškodil a vznikly by deformace.

Připraveno ve spolupráci s nakladatelstvím Anagram.

Autor: Elena a TOPP (text) TOPP (foto)

Související články

Veselé figurky z vajec 3  fotek

Veselé figurky z vajec

Velikonoce nejsou jen o malování vajíček a pletení pomlázky. Ovšem opravdu tradiční velikonoční svátky můžete prožít už jen v některých koutech republ ...


Kohoutek a slepička 1  fotek

Kohoutek a slepička

Děti se nevydrží na dekorace, které si spolu s rodiči vytvořily, jen dívat. Chtějí si přirozeně s nimi hrát. Proto bude vhodnější, když na velikonoční ...


Medvídek Brumlík 9  fotek

Medvídek Brumlík

Plyšáky milují všechny děti, lhostejno, zda jde o kluky nebo holčičky. Klasikou mezi plyšovými mazlíčky jsou pak medvědi všeho druhu. Jestli potřebuje ...


Zajíčkový termokryt 5  fotek

Zajíčkový termokryt

Také ráno snídáte vařená vejce? V době velikonočních svátků si jich užijete do sytosti. Pokud chcete mít snídani hezky dlouho teplou, připravte si pls ...


Batikovaná vejce 5  fotek

Batikovaná vejce

Vejce jako symbol života (ale také tajemství počátku) milují mágové, kouzelníci či malíři. My ostatní je bez hlubšího zamyšlení prostě rádi jíme. Ale ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×