Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/tvorime/ostatni-techniky/vanocni-ubrus-technikou-barevneho-soutisku-z-lina): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Barevný soutisk z lina a linoryt – výtvarná technika - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vánoční ubrus výtvarnou technikou barevného soutisku z lina a linorytu

Vánoční ubrus výtvarnou technikou barevného soutisku z lina a linorytu
Pokud už máte aspoň malou zkušenost s linorytem a technika se vám zalíbila, můžete vyzkoušet trochu složitější vícebarevný tisk z více matric. Tentokrát zkusíme potisknout ubrus z tenkého plátna.
reklama

Při barevném tisku z více matric musíme použít tolik kusů lina, kolik chceme mít výsledných barev. Pečlivě si rozmyslíme a rozvrhneme barevné rozložení. Jednotlivé matrice si vždy označíme pro vybranou barvu, na lino si uděláme i značku, jak má být při tisku nasměrováno, abychom si soutisk nepokazili.

Při tisku na textil, který chceme používat při běžném provozu v domácnosti, použijeme barvy na textil fixované zažehlením. Pokud bychom vyráběli jen dekorativní textil (např. obraz), můžeme použít tiskařské barvy.

Vybranou barvu a její hustotu (případné ředění) vždy nejprve vyzkoušíme na odstřižku používané látky.

Postup

 1. Pro vícebarevný tisk si nařežeme tolik stejných kousků lina pro každý obrázek, kolik budeme mít barev. Lino řežeme nejlépe podle tvrdé šablony, například ze sololitu nebo překližky.

 2. Na kreslicí čtvrtku stejného formátu, jako má být tisk, si nakreslíme předlohu obrázku a rozvrhneme si rozložení barev. Plochy celého obrázku vybarvíme, aby se nám lépe překreslovala předloha na jednotlivé matrice.

 3. Kontury celého obrázku si pečlivě překreslíme na pauzovací papír nebo průsvitku. Průsvitku ze zadní strany buď celou přečáráme měkkou obyčejnou tužkou nebo silně obtáhneme obrysy obrázku.

 4. Obrázek si pomocí průsvitky přeneseme na připravené kousky lina. Plochy pro jednotlivé barvy vždy vybarvíme tužkou, abychom věděli, které plochy odrýpat
  a které nechat.

 5. Ostrým dlátkem si špicí nejprve obtáhneme obrysy obrázku a vybereme menší plochy, větší plochy lina odrýpáme půlkulatým dlátkem. Dlátko vždy vedeme směrem od těla či ruky, abychom se nezranili.

 6. Postupně si odrýpeme lino pro každou barvu zvlášť. Abychom nepopletli barvy, můžeme si jednotlivé kousky označit barevnými lihovými fixy. Lino nejprve odmastíme a vyčistíme lihem, aby barva dobře chytala.

 7. Pomocí tvrdšího válečku si naneseme barvu na matrici z lina. Barvu dobře rozválíme, aby pokryla všechny plošky lina a přitom nikde nestékala. Tisk si nejprve vyzkoušíme na odřezku nebo odstřižku materiálu, který chceme potisknout.

 8. Lino s nanesenou barvou položíme na materiál a válením pomocí širokého přítlačného válečku přitiskneme. Místo válečku může posloužit PET lahev naplněnou vodou nebo váleček na nudle. Dáme pozor, abychom neušpinili okolí tisku.

 9. Lino nejprve opatrně chytíme za růžek. Sejmeme ho z materiálu, barvu necháme zaschnout. Pokud se nám barva neotiskla stejnoměrně, můžeme se pokusit nanést ji a otisknout ještě jednou, musíme ale položit lino přesně na stejné místo.

 10. Na kousky lina si předem uděláme značky ve stejných rozích obrázku. Naválíme další barvu na druhou matrici, lino opatrně položíme podle značek do správného místa a pomocí přítlačného válečku otiskneme přes první barvu.

 11. Z jedné doplňkové matrice můžeme kombinovat na jeden kousek textilu či jiného materiálu k základní barvě další do různých zajímavých vzorů. Matrice po použití vždy důkladně umyjeme a osušíme.

 12. Textilní prostírání můžeme doplnit papírovými ubrousky. Na barevné ubrousky postačí natisknout jen jednu matrici ve výrazné barvě, lino přitlačujeme jen zlehka, abychom ubrousek nepotrhali.

 13. Drobné detaily můžeme domalovat štětcem nebo orazítkovat, použijeme barvy na textil nebo na papír dle materiálu.

Pepův tipLinorytem můžeme ozdobit i dárkovou krabičku nebo papír, kterým pak krabičku polepíme. Krabičku můžeme nakonec přelakovat bezbarvým lakem ve spreji, bude vypadat lépe.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Advent ve vzpomínkách naší čtenářky 8  fotek

Advent ve vzpomínkách naší čtenářky

Máte rádi vánoce i čas předvánoční, užíváte si přípravy na svátky v klidu? Naše čtenářka se s námi podělila o vzpomínky na předvánoční čas svého dětst ...


Vánoční tip nejen pro děti 15  fotek

Vánoční tip nejen pro děti

Vánoční čas se blíží a mnozí z vás přemýšlejí, jak si co nejlépe vyzdobit sváteční stůl i celý byt. Pojďte se dnes inspirovat do jedné základní a mate ...


Novoročenka – linoryt s posunutým tiskem 13  fotek

Novoročenka – linoryt s posunutým tiskem

Barevný linoryt je znám již od vynálezu lina v 19. století. Používá se na tisk plakátů, ilustrace i potisk textilu. Touto technikou si můžete vytvořit ...


Ubrus pro camping 11  fotek

Ubrus pro camping

Při cestování a kampování často vybalujeme a zabalujeme nejen stan, ale i spoustu věcí potřebných k jídlu a vaření. Zkusme si ušít praktický ubrus s k ...


Jak prostřít štědrovečerní stůl 7  fotek

Jak prostřít štědrovečerní stůl

Štědrovečerní večeře je tou nejslavnostnější v roce. Završuje se jí dlouhé adventní čekání na příchod Vánoc a schází se při ní celá rodina. Abyste ...


Originální vánoční přáníčka 11  fotek

Originální vánoční přáníčka

Vánoce jsou časem, kdy posíláme přání hezkých svátků a všeho nejlepšího do nového roku. Originální vánoční přání pro všechny své blízké a přátele s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×